Wiraszko oraz Natalia Muianga w nowym duecie

Michał Wiraszko znany był do tej pory jako wokalista zespołu Muchy. Natalia Muianga z kolei zyskała sławę w minionym roku, po wygranej w programie Twoja Twarz Brzmi Znajomo i dołączeniu do agencji Kayax. Teraz ta dwójka połączyła siły w nowym melancholijnym duecie.

Utwór nosi tytuł Najprościej. Autorem tekstu oraz kompozytorem jest Wiraszko we współpracy z Pawłem Krawczykiem. Do piosenki powstał również czarno-biały teledysk nakręcony w Warszawie. Gościnnie występują w nim półfinaliści tegorocznej edycji Mam Talent – Pati Alen i Piotr Iwanicki. Za reżyserię i zdjęcia odpowiada Bartosz Mieloch.

Pod koniec ubiegłego roku swoją premierę miała pierwsza solowa płyta Michała – Tak młodo się nie spotkamy. Od tamtej pory artysta nie zwalnia tempa i dzieli się dalej nowymi utworami.

Maryla Rodowicz w wersji Live MTV Unplugged

Tak jak na wielką gwiazdę przystało, Maryla Rodowicz oficjalnie ma swoją własną płytę Live MTV Unplugged, na której znalazły się zaskakujące numery. Artystka nie zrobiła komplikacji typu „best of”, ale wykorzystała szansę, aby również jej mniej znane utwory miały swój moment.

Koncert został zarejestrowany z udziałem publiczności w Teatrze Dramatycznym w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Owszem, pojawiały się wpadki, ale wynikały one z kwestii technicznych, nie wokalnych. Jednak forma Maryli Rodowicz pozostaje imponująca. Wielu młodszych artystów mogłoby potraktować ten występ jako lekcję scenicznej rzetelności. Artystka pozostaje jedną z najbardziej aktywnych postaci polskiej sceny muzycznej, a przy tym zachowuje dużą skromność wobec własnej legendy. Sama przyznawała, że oglądając zagraniczne odsłony Unplugged, nie zakładała, że jeszcze zostanie do tego projektu zaproszona.

Siłą albumu jest przede wszystkim repertuar. Już otwierająca koncert Gejsza nocy wyznacza jego ton. Jest to zróżnicowany stylistycznie utwór, balansujący między popem, country i balladą. Idąc dalej, mamy utwór Gaj, wykonany przez Natalię Szroeder, budujący z kolei intymny, miękki klimat. Kolejne kompozycje, takie jak Naprawdę nie dzieje się nic czy Kiedy się dziwić przestanę, tylko potwierdzają, że ten jej materiał broni się w każdej aranżacji.

Na scenie pojawiło się wielu gości: Mrozu, Krzysztof Zalewski, Mata, Ewa Farna, Lanberry, Błażej Król, Igor Herbut, Misia Furtak. Pojawiła się nawet Bambi, ale ostatecznie została wycięta z zarejestrowanej wersji. Mimo obecności tylu utalentowanych artystów, Maryla najpełniej wybrzmiewała solo. To wtedy najdobitniej ujawniała się jej sceniczna swoboda, wynikająca z kilkudziesięciu lat doświadczenia. Nowe aranżacje, przygotowane pod kierunkiem Bartka Królika, nadal pozostały pełne charakteru.

Na szczególną uwagę zasługują też reinterpretacje największych przebojów. Niech żyje bal, ostatni utwór na płycie, zyskuje tutaj nowe życie, nie tracąc przy tym swojej autentyczności. Interesująco rozwiązano również dobór gości. Zamiast artystów z tego samego pokolenia, Maryla zaprosiła młodszych wykonawców, tworząc międzypokoleniowy dialog, który w wielu momentach brzmi naturalnie i przekonująco.

Muzyka łączy pokolenia (…) Wiek nie ma znaczenia, ważna jest muzyka.

oznajmia Maryla

Najmocniejsze pozostają jednak momenty ciszy. Ballady w formule „bez prądu” odsłaniają wszystko: siłę kompozycji, trwałość tekstów i ponadczasowość emocji. To repertuar, który mimo upływu lat nie traci aktualności. Nic dziwnego, że publiczność nagrodziła artystkę owacjami na stojąco.

Zatem warto posłuchać tego, jak Maryla Rodowicz brzmi w 2026. Jak brzmi na żywo, bez obróbek.

Pierwsze ogłoszenia Great September 2026! Będzie międzynarodowo, światowo i jakby luksusowo

Piąta edycja Great September Showcase Festival & Conference będzie pod wieloma względami wyjątkowa. Organizatorzy wydarzenia połączyli siły z katowickim OFF Festival, a do line-upu dołączyły nazwiska spoza Polski.

Panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania z artystami oraz wytwórniami i przede wszystkim – koncerty. To przepis idealny na Great September Showcase Festival & Conference, które odbędzie się w dniach 10-12 września w Łodzi. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ line-up wzbogaci międzynarodowa selekcja. Wszystko za sprawą współpracy z OFF Festivalem.

Nasz festiwal od samego początku jest platformą, na której spotykają się cenieni, rozchwytywani artyści z tymi dopiero zaczynającymi i przebijającymi się do publiczności. Na czas Great September w Łodzi zjeżdża cała branża muzyczna i fani z całego kraju, by słuchać, odkrywać, rozmawiać. W 2026 roku będą mogli dodatkowo poznać interesujących artystów z zagranicy. Przygotowaliśmy ich wyjątkową selekcję, która jeszcze bardziej urozmaici mocny program Greata.

zapowiada Artur Rojek, dyrektor artystyczny OFF Festival.

Organizatorzy Great September ogłosili także pierwsze nazwiska, które wystąpią we wrześniu w Łodzi. Zagraniczne grono na chwilę obecną współtworzą Ata Kak, FVLCRVM, Kkoki oraz Ninush. Ata Kak sprowadzi do Polski idealną mieszankę afro-housowego brzmienia połączonego z funkiem i hip-hopem. Undergroundowy pop otrzymał w przydziale FVLCRVM, z kolei Kkoki zaprezentuje nową falę muzyki pop. Ninush to brytyjska skrzypaczka znana z zespołu Black Country, New Road, która w Łodzi da solowy koncert.

W line-upie pojawiło się też trzydzieści obiecujących polskich nazwisk. Znalazły się wśród nich m.in. Zalewski, Livka, shafter, Kuba Karaś, Andrzej Piaseczny, Czesław Mozil czy duet Matylda/Łukasiewicz.

Kesha ogłasza trasę koncertową

The Freedom Tour to kontynuacja wyczekiwanej celebracji wolności Keshy po rozpoczęciu kariery jako niezależna artystka i wydaniu albumu . (Period). Niestety, w bardzo okrojonym zakresie.

Nowa trasa koncertowa rozpocznie się już 23 maja. W planach znalazło się ponad 30 koncertów. Większość z nich zaplanowana została w Stanach Zjednoczonych, z kilkoma wyjątkami: w szczęśliwym gronie znalazły się Kanada, Anglia i Irlandia. Niestety, na trasie zabrakło przystanków w Ameryce Południowej czy pozostałych państwach Europy. To szczególnie trudna wiadomość dla fanów, którym z powodu odwołanego show nie udało się zobaczyć Keshy w Berlinie.

Tego lata będziemy odzyskiwać nasze ciała, nasze głosy i naszą radość. Przetrwaliśmy. Teraz możemy być wolni. Bądźmy wolni razem. Chcę poczuć, jak smakuje wolność, razem z wami wszystkimi.

zapowiada Kesha.

The Freedom Tour jest kontynuacją bardziej rozbudowanej trasy The Tits Out, która rozpoczęła się w lipcu 2025 roku. Obydwa projekty stanowią hołd dla twórczości Keshy, nie tylko promując album Period, ale także powracając do kultowej twórczości gwiazdy.

Zespół Muse powraca

Angielski zespół rockowy Muse podzielił się z fanami nowym singlem. Jak do tej pory reakcje na nowy kawałek są bardzo mieszane. Jak Wam się podoba nowa piosenka tego legendarnego trio?

Utwór nosi tytuł Be With You. Rozpoczyna się od potężnych dźwięków organów kościelnych, po czym pojawiają się elementy muzyki elektronicznej, a na koniec rozbrzmiewa porcja gitarowego rocka. Wiele osób zauważa w nim podobieństwo do starych piosenek grupy takich jak Something Human albo Invincible. Dla niektórych to powrót do „starych dobrych czasów”, a dla innych „odgrzewane kotlety”.

Singiel promuje nadchodzące w czerwcu wydawnictwo The Wow! Signal. Oprócz niego grupa opublikowała również utwór Unravelling. Cała pozostała tracklista jest już dostępna na Spotify.