Oscary 2026 – historyczna wygrana K-popu

Podczas 98. ceremonii wręczenia Oscarów, która odbyła się 15 marca 2026 roku w Dolby Theatre w Los Angeles, poznaliśmy zwycięzców w najważniejszych kategoriach muzycznych. Tegoroczna gala przyniosła zarówno historyczne momenty, jak i triumfy uznanych twórców filmowej muzyki.

Statuetkę za najlepszą oryginalną piosenkę zdobył utwór Golden z animowanego filmu KPop Demon Hunters. Kompozycja napisana m.in. przez EJAE, Marka Sonnenblicka i Teddy’ego Parka zapisała się w historii jako pierwsza piosenka K-popowa nagrodzona Oscarem. Energetyczny numer, wykonywany w filmie przez fikcyjny girlsband walczący z demonami, pokonał w tej kategorii m.in. I Lied to You z filmu Grzesznicy, Dear Me z dokumentu Diane Warren: Relentless oraz Train Dreams.

Golden było także jednym z najbardziej widowiskowych momentów gali – utwór został wykonany na żywo na scenie, w towarzystwie choreografii i złotej oprawy wizualnej, co wywołało entuzjastyczną reakcję publiczności.

W kategorii najlepsza muzyka oryginalna zwyciężył Ludwig Göransson za ścieżkę dźwiękową do filmu Grzesznicy. To już trzeci Oscar w karierze kompozytora, który wcześniej zdobywał statuetki za muzykę do Black Panther oraz Oppenheimera. Jego kompozycje do Grzeszników łączą inspiracje bluesem z dramatyczną orkiestracją, podkreślając historię osadzoną w realiach amerykańskiego południa.

Tegoroczne rozdanie pokazało, że Akademia coraz śmielej docenia różnorodność muzycznych stylów w kinie – od hollywoodzkiej symfoniki po globalny pop.

Mery Spolsky pyta, czy świat poj*bało

„Popkillery, czemu mnie nie nominowaliście na raperkę roku?!” – pyta Mery Spolsky. Gwiazda wydała nowy kawałek, w którym bez cenzury nawija o tym, co słychać.

ŚWIAT POEBAO WŁAŚNIE to ciąg dalszy patriotycznej ery Mery Spolsky, ale na poważnie. W nowym, spontanicznym singlu artystki rapuje do bitu No Echoes z prostym przesłaniem: świat poj*bało.

W kawałku Mery odnosi się również do swojego udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Wbrew pierwotnemu entuzjazmowi, gwiazda zrezygnowała z pomysłu. Teraz oznajmia:

Naiwna nadzieja, że będzie muzyka – połykam jak pelikana, to znowu polityka.

Leon Thomas zagrał w Warszawie! Fotorelacja Kasi Rynkiewicz

Tegoroczny zdobywca dwóch nagród Grammy Leon Thomas, odwiedził Polskę w ramach swojej trasy MUTTS DON’T HEAL TOUR. 12 marca amerykański artysta wypełnił warszawski klub Stodoła gdzie uroczył polską publikę nowoczesnym brzmieniem R&B.

Dziękujemy za współprace Live Nation i zapraszamy do fotorelacji autorstwa Kasi Rynkiewicz

Powrót i trasa koncertowa The Pussycat Dolls

Zespół ogłosił globalną trasę koncertową z okazji dwudziestolecia wydania debiutanckiego albumu PCD. Artystki w jej ramach wystąpią także w Polsce.

Lor w wydaniu nostalgicznym. Posłuchajcie albumu pele-mele

Złote myśli, a może pele-mele, czyli vintage forma poznawania nowych koleżanek i kolegów. Od teraz także nowy album zespołu Lor. Jaki zestaw pytań przygotowały dla słuchaczy dziewczyny?

Piąty album w prężnie rozwijającej się karierze Lor to prawdziwy muzyczny throwback. Płyta łączy popkulturowe inspiracje i brzmienia późnych lat 2000, sentymentalne teksty z tanecznym vibem.

W repertuarze pele-mele znalazły się single takie jak mario, najgorsze restauracje czy płuca, które od dłuższej chwili podbijają listy przebojów w polskich radiach. Na albumie znalazły się także dwa duety: twój tata nie płakał z Patrykiem Pietrzakiem oraz jak wtedy z Błażejem Królem.

Płyta powstała we współpracy z czterema producentami, których ogromnie podziwiamy – Piotrem Madejem, Olkiem Borosiem, Arkiem Koperą i Jeremiaszem Hendzlem. Każdy z nich wniósł do niej coś absolutnie niepowtarzalnego, dzięki czemu materiał, chociaż w naszej opinii spójny, nie jest przy tym do końca jednorodny, na czym bardzo nam zależało.

zdradzają członkinie zespołu.

Już 14 marca Lor rozpocznie wiosenną trasę koncertową promującą album pele-mele. Pierwszy przystanek odbędzie się we Wrocławiu, z kolei ostatni – w Gdyni.

  • 14.03 – Wrocław, Zaklęte Rewiry
  • 22.03 – Warszawa, Stodoła
  • 27.03 – Tarnów, Kino Marzenie
  • 28.03 – Poznań, Tama
  • 29.03 – Katowice, Królestwo
  • 17.04 – Szczecin, Dom Kultury Słowianin
  • 19.04 – Gdynia, Podwórko.art