Joanna Kulig zapowiada… album

Gwiazda Ołowianych dzieci, jednej z najnowszych produkcji platformy Netflix, poza talentem aktorskim wykazuje się także muzycznym drygiem. Aktorka swoje wokalne umiejętności pokazała chociażby w fenomenalnej Zimnej wojnie w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Dotychczas świat mógł zweryfikować jej talent i warsztat aktorski, które niekwestionowanie posiada. Joanna Kulig dzięki swojej aparycji i charakterze, który niejednokrotnie przenosiła do swoich ról, dała się zakochać międzynarodowej publiczności. Pomimo faktu, że znana jest z aktorstwa, to swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała właśnie w muzyce.

Joanna Kulig ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Krynicy-Zdroju w klasie fortepianu, a w 1998 roku stanęła na czele podium w jednym z odcinków programu Szansa na sukces, gdzie zaśpiewała utwór Grzegorza Turnaua Między ciszą a ciszą. Natomiast w odcinku finałowym zajęła 3. miejsce. Artystka w 2001 roku nagrała album studyjny z kolędami, a rok później spróbowała swoich sił w przesłuchaniach do drugiej edycji programu Idol, jednak bez sukcesu.

Za pośrednictwem swoich social mediów Joanna Kulig podzieliła się informacją, że rozpoczęła prace nad debiutanckim albumem, a za jego produkcję odpowiedzialny jest Kuba Więcek, polski saksofonista i kompozytor jazzowy. Muzyk na swoim koncie ma 3 albumy studyjne, a w 2018 roku zdobył nagrodę Fryderyka w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Wybór jazzmana na koproducenta albumu jest nieprzypadkowy, Kulig już w kilku produkcjach pokazała swoje umiejętności w tym gatunku. W Zimnej wojnie zaprezentowała fenomenalny cover utworu Dwa Serduszka, Cztery Oczy, a w serialu The Eddy wykonała utwór Kiss Me In The Morning.

Vito Bambino w trasie Americano. Fotorelacja Sławomira Dudy z koncertu w Katowicach

W niedzielę, 15 marca, katowicki Spodek szczelnie wypełnił się publicznością, która przyszła zobaczyć Vito Bambino w ramach wyprzedanej trasy Americano. Katowicki koncert był jednym z przystanków na trasie obejmującej także Wrocław, Warszawę, Ostrów Wielkopolski, Gdynię i Toruń, ale tego wieczoru to właśnie Spodek stał się centrum muzycznych emocji, świetnej energii i doskonałego kontaktu artysty z fanami.

Na scenie nie brakowało zarówno utworów dobrze znanych publiczności, jak i momentów, które dodatkowo podgrzały atmosferę. Gościnnie pojawili się Zalia, Fukaj i Daniel Godson, wspólnie wykonując kolejno „Decyzje”, „Zabiorę Cię tam” oraz „Pomiędzy”. Dużą rolę odegrał też zespół instrumentalny, który przez cały koncert trzymał bardzo dobry poziom i dobrze uzupełniał sceniczne tempo Vito Bambino. Cały występ był dobrze poukładany – od setlisty, przez gości, po energię, którą publiczność łapała od pierwszych minut.

Organizatorem koncertu była agencja Visual Production, współorganizatorem – Miasto Katowice. Zapraszamy do fotorelacji Sławomira Dudy.

Placebo wystąpi w Łodzi z debiutem

Kolejny muzyczny powrót tego roku. Zespół Placebo, który od lat wyróżnia się na angielskiej scenie alternatywnej, wyrusza w 2026 roku w jubileuszową trasę koncertową. W ramach trasy zawitają do Łodzi 18 listopada i wystąpią na Atlas Arenie.

Razem z trasą ukaże się Placebo RE:CREATED, czyli nowa wersja ich debiutanckiego albumu. Trzydzieści lat temu zespół dopiero zaczynał porywać publikę swoim odważnym podejściem do kontrowersyjnych tematów i swoim oryginalnym wizerunkiem. 19 czerwca trafią do nas nagrane na nowo utwory, które wybrzmiewają do dziś.

Na płycie usłyszymy wszystkie dziesięć utworów nagranych z nowej perspektywy oraz dwa bonusowe tracki z pierwotnego wydania. Nie zabraknie największych hitów zespołu, takich jak Nancy Boy czy 36 Degrees.

Wróciliśmy do naszych oryginalnych taśm i włożyliśmy w tą płytę doświadczenia z 30 lat grania tych utworów na żywo. (…) Nie chodzi o ulepszanie. Nie ma nic złego w oryginale. Chodzi o dokończenie.

Zespół tłumaczy, że chce nagrać stare kawałki, tym razem z dostępem do bardziej profesjonalnych urządzeń, oraz wykorzystać swoją wiedzę, jaką nabyli na scenie przez ponad trzy dekady. Uważają, że wtedy, w 1996, nie byli w pełni w stanie oddać tego, co mieli w głowach i chcą uzupełnić to, czego mogło zabraknąć w oryginale. Choć pewna doza imperfekcji ma swój urok, ciekawie będzie usłyszeć, co nowego członkowie chcą dodać i jak widzą te piosenki po tylu latach.

Przez te wszystkie lata piosenki zaczeły żyć własnym życiem na scenie. Same rosły, rozwijały się i uzupełniały.

Oczywiście jest to przede wszystkim celebracja muzyki, ale to także moment refleksji zarówno dla muzyków, jak i dla fanów, by zobaczyć, ile się zmieniło przez ten czas, jak my się zmieniliśmy, jak zmienił się świat.

Ich odważne słowa poruszyły słuchaczy, a muzyka, która wymykała się wszystkim klasyfikacjom, tylko zintensyfikowała moc ich muzyki. Byli powiewem świeżego powietrza pośród tych zespołów rockowo-britpopowych, którzy jedynie delikatnie wychylali się poza granice konwenansów, podczas gdy Placebo z przytupem i pewnością siebie dokonywali rewolucji. Nawet i dziś androgeniczni artyści mierzą się z komentarzami, publiczną krytyką i niezrozumieniem, ale to dzięki takim zespołom coraz więcej artystów ma skąd czerpać inspiracje.

Zatem jeżeli Placebo kiedyś zrobiło na was wrażenie, warto pomyśleć o biletach, bo to okazja, która może się nie powtórzyć. Podczas trasy zespół zagra utwory głównie z Placebo oraz Without You I’m Nothing. Jednak nie jest to wydarzenie tylko dla fanów, którzy dorastali z tym zespołem, ale również dla nowszych fanów, którzy mogą domyślać się, dlaczego ten zespół nie ulegnie zapomnienia zbyt szybko.

Jarocin Festiwal powraca z przytupem z wyjątkowym projektem

Moja Krew, Twoja Krew to wyjątkowy projekt koncertowy, który w 2026 roku połączy historię polskiego rocka z energią współczesnej sceny. To symboliczny powrót do jednego z najważniejszych momentów w dziejach rodzimej alternatywy – dokładnie 40 lat po legendarnym Jarocinie ’86, kiedy ekipa BBC zarejestrowała dokument o polskiej scenie niezależnej, wynosząc ją na międzynarodowe forum.

Premiera wydarzenia odbędzie się podczas Jarocin Festiwal, czyli w miejscu, które cztery dekady temu stało się symbolem narodzin tej historii. Następnie projekt zostanie zaprezentowany w Krakowie i Warszawie w ramach trasy Męskie Granie.

Organizatorzy zapowiadają koncert pełen emocji i symbolicznych odniesień do wolnościowego ducha lat 80. Moja Krew, Twoja Krew ma być nie tylko muzycznym wydarzeniem, ale także opowieścią o pokoleniowej wymianie doświadczeń i o tym, jak idee sprzed dekad rezonują dziś w nowym kontekście.

Artystami, którzy mają wystąpić na festiwalu są:
-Robert Gawliński
-Tomasz Lipiński
-Wojciech Waglewski
-Darek Malejonek
-Paweł Gumola
-Mateusz Pospieszalski
-Krzysztof Zalewski
(prawdopodobnie tylko w Warszawie)
-Mery Spolsky
-Kasia Lins
-Michał Wiraszko
-Zuta
-Hela Dys
-Aleksander Zajdel
-Szymon Jarmuła

Kierownikiem artystycznym został Leszek Biolik.

Nowy album Kehlani już w przyszłym miesiącu

Nadchodzi nowy album Kehlani. Długo oczekiwany piąty album, tej pochodzącej z Los Angeles, piosenkarki, zatytułowany po prostu Kehlani, ukaże się już w przyszłym miesiącu. Jest to pierwszy pełnometrażowy album artystki od czasu wydanego w 2024 roku Crash, na którym znalazł się nominowany do nagrody Grammy przebój After Hours.

Album będzie miał premierę 24 kwietnia. Chociaż nie znamy jeszcze tytułów utworów, w komunikacie prasowym album opisano jako osobistą wypowiedź poruszającą tematy miłości, wrażliwości i rozwoju. Album promuje singiel Folded z 2025 roku, który niedawno przyniósł artystce nagrodę w kategorii „Najlepszy występ R&B” podczas ostatniej gali rozdania nagród Grammy. Drugim singlem z płyty, również dostępnym już na platformach streamingowych, jest Out The Window.