Rising Stars: Kim jest Tomasz Kowalski?

To pytanie od tygodnia zadaje sobie większość osób, które śledziły losy polsatowskiego Must Be The Music. Tomasz Kowalski pokonując Oberschlesien został zwycięzcą 4. edycji. Kim jest ten skromny chłopak, który nie potrafił ukryć łez wzruszenia? Zwykło się mawiać „przeciętny Kowalski”, jednak w odniesieniu do Tomka jest nieadekwatne. Jaki więc jest?

Tomasz Kowalski w programie zaśpiewał kolejno Modlitwę Dżemu, Jednego serca Czesława Niemena i balladę Niepokonani grupy Perfect . I zdobył uznanie jurorów, a także fanów. A prywatnie?

http://www.youtube.com/watch?v=pze1Am6xvS8

Tomek pochodzi z Marcinowa na Dolnym Śląsku, gdzie prowadzi muzeum wraz z rodziną. Muzeum zostało założone przez Mariana Kowalskiego, ojca Tomka, w 1985 r. i prezentuje kolekcję przedstawiającą kulturę ludową autochtonicznej ludności dolnośląskiej. Ma 11- letniego syna Natana. Udział w MBTM nie był jego pierwszym kontaktem ze sceną. Już od czterech lat tworzy wraz ze swoim zespołem FBB (Fama Blues Band). Muzyczna historia zespołu Fama Blues Band zaczęła się w październiku 2008 roku w Trzebnicy, niedaleko Wrocławia. Z początku członkowie zespołu spotykali się na jam session w trzebnickim klubie „Fama”. Po kilku takich spotkaniach uformował się pierwszy skład zespołu:

  • Tomasz „Kowal” Kowalski – wokal
  • Maciej „Szycha” Szychowski – bas
  • Krystian Kot – perkusja
  • Łukasz „Krzywy” Krzywicki
  • Mg’79 – gitara
  • Mateusz „Fred” Franczak – klawisze

15 sierpnia 2009 roku zespół wziął udział w Przeglądzie Zespołów Bluesowych w Bolesławcu. Otrzymali nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Tadeusza Nalepy – z przeznaczeniem na wykorzystanie w wybranym przez zespół studiu nagrań. Natomiast Tomasz Kowalski otrzymał nagrodę dla najlepszego wokalisty Przeglądu. Zaowocowało to nagraniem w listopadzie płyty demo we wrocławskim studiu Tower.

Z kolei 3 lipca 2010 roku Fama Blues Band zajęli 3. miejsce na organizowanym przez fundację La Villa Strangiato, przeglądzie amatorskich zespołów uprawiających rocka PAZUR w Trzebnicy. W lipcu 2011 nasz zespół został zakwalifikowany do przeglądu zespołów na Festiwalu Muzycznym Ku Przestrodze im. Ryśka Riedla, co było dla nich ogromnym wyróżnieniem, gdyż zakwalifikowano tylko 8 zespołów z całej Polski. W marcu 2011 roku zespół zajął pierwsze miejsce na Obornickiej Zimie Artystycznej. Zespół gra szeroko pojętego rock&bluesa, w repertuarze posiada swoje utwory ,a także covery znanych zespołów takich jak Deep Purple, TSA, Dżem czy artystów, jak Czesław Niemen i Tadeusz Nalepa.

Tomasz Kowalski jest niezwykle wrażliwym artystą. Elżbieta Zapendowska w jednym ze swoich komentarzy życzyła Tomkowi, aby zaistniał na polskiej scenie muzycznej. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko przyłączyć się do jej życzeń.

http://www.youtube.com/watch?v=SVNMyth5pq4

Czytaj również