Dział PublicystykaMuzyka Świata

Muzyka Świata: Australia, cz. 1W nowym cyklu na All About Music Muzyka Świata będę pisał o najpopularniejszych wykonawcach i stylach z różnych zakątków kuli ziemskiej. W pierwszym odcinku zapraszam w podróż do Australii – kraju takich gwiazd jak Gotye czy Sia i mojej największej muzycznej miłości AD 2012 (kiedyś była nią Skandynawia).

50., 60., 70.

Podobnie jak w innych krajach, moda na rock and roll w Australii zaczęła się pod koniec lat 50. od importu amerykańskich singli, koncertów muzyków z USA i eksperymentów miejscowych jazzmanów. Młodzi Australijczycy szybko odkryli, że tylko wyjazd do któregoś z centrów światowej rozrywki może im zapewnić światową karierę. Najczęściej przeprowadzali się do Wielkiej Brytanii. Pierwszym, któremu udało się wylansować przebój, był w 1960 r. Rolf Harris (ur. 30 marca 1930 r. w Perth) z dość tradycyjną (pod względem tekstu tak tradycyjną, że oskarżono go o rasizm wobec rdzennych mieszkańców swojej ojczyzny) piosenką o umierającym farmerze Tie Me Kangaroo, Sport. Trzy lata później wykonywał tę piosenkę w jednym programie BBC z The Beatles w chórku (mieli tego samego producenta – George’a Martina)! W 1969 r. Harris znalazł się na szczycie brytyjskiej listy przebojów (i to w Święta Bożego Narodzenia, co jest marzeniem każdego tamtejszego muzyka) z utworem Two Little Boys. Po zakończeniu kariery w show-businessie zajął się malarstwem, tworząc m.in. oficjalny portret królowej Elżbiety II.

Z nieco australijskich młodszych wykonawców duży sukces w latach 60. odniosła folk-popowa grupa The Seekers. Co ciekawe, jeden z ich największych przebojów – The Carnival Is Over to… rosyjska ludowa piosenka o rzece Wołdze z angielskim tekstem. W 1966 r. na światowych listach wysoko notowane było nagranie formacji The Easybeats Friday On My Mind, obecnie chyba najbardziej znanej z coveru Gary’ego Moore’a.

Prawdziwą nieśmiertelność zapewnili sobie jednak nie oni, lecz bracia Barry, Maurice i Robin Gibb, powszechnie znani jako Bee Gees. Zaczynali oni od typowego dla przełomu lat 60. i 70. gitarowego popu opartego na harmoniach wokalnych (z tego okresu pochodzą m.in. piosenki: I Started a Joke, którą miało w repertuarze m.in. rockowe Faith No More, i Words – duży przebój lat 90. w wersji Boyzone), jednak z czasem coraz bardziej fascynowały ich brzmienia r’n’b. Dzięki obecności na ścieżce dźwiękowej do filmu Gorączka sobotniej nocy Bee Gees z 1977 r. stali się symbolem ery disco, a ich utwory How Deep Is Your Love, Stayin’ Alive czy Night Fever – jednymi z największych przebojów dekady. W kolejnych dziesięcioleciach bracia nagrali wiele kolejnych szlagierów (największe to Too Much Heaven, Tragedy i You Win Again) oraz udanych kompozycji dla innych artystów, np. Woman in Love dla Barbry Streisand, Heartbreaker dla Dionne Warwick i Chain Reaction dla Diany Ross. Na fali popularności tria wypłynął też jako piosenkarz najmłodszy z braci, przedwcześnie zmarły Andy Gibb. Niestety ze sławnej trójki żyje już tylko Barry. Przy tym wszystkim należy pamiętać, że Gibbowie spędzili w Australii tylko wczesną młodość – urodzili się na Wyspie Man na kanale La Manche, a wychowywali w okolicach Manchesteru.

Do Australii jeszcze nie raz wrócimy, ale za tydzień całkowicie zmienimy klimat i wpadniemy do lodowatej Islandii

Tags
Show More


Kordian Kuczma

Rocznik 86, mieszka w Sztutowie w woj. pomorskim. Pisze pracę doktorską na temat nauk o polityce, na co dzień opiekuje się stroną internetową tygodnika "Gazeta Finansowa". Hobby: muzyka (australijskie electro i 80s rządzą!), historia, fotografowanie starych cmentarzy.

Related Articles

6 Comments

  1. Dziś najlepszą reklamę Australii robią chyba Knife Party! Kolaboracje z Swedish House Mafią, remiksy dla wspomnianego trio, czy Foreign Beggars to klasa światowa! 

  2. Dzięki za info, do dziś byłem pewny, że są ze Szwecji.  Do muzyki klubowej też dojdziemy, sama historia muzyki pop w tym kraju to temat na kilka odcinków, a przecież jest jej reszta świata :)

    PS. Tak naprawdę to ja jestem autorem tego tekstu, tylko, że nie ja go wrzucałem i tak to wygląda :/ Następny już wrzucę sam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.