Okładka to wizytówka albumu, pierwsza rzecz na jaką patrzymy idąc do sklepu w płytami. Zobaczcie jakie dziesięć okładek polskich albumów wzbudziło w nas najwięcej emocji, które albumy kupilibyśmy już patrząc na zewnętrzną grafikę. Oto subiektywna lista kilkunastu z nich.

Pectus – Kobiety

 

Okładka przedstawia grafikę kobiecej szpilki stworzonej z kilkudziesięciu pozornie niepowiązanych ze sobą elementów, tworzących razem coś w stylu projektu Leonarda Da Vinci. Przyciągają tu też „ręcznie” pisane nazwiska artystek, doskonale komponujące się w całość.

Dawid Podsiadło – Annoyance And Disappoinment

Tajemnicza okładka nie przedstawia Dawida Podsiadło. Jest to fragment obrazu Juliusa Kronberga zatytułowanego Dawid och Saul. Całość powstała 130 lat temu, ale tu zyskała nowego znaczenia.

Stanisława Celińska – Atramentowa

Płyta Pani Stanisławy na swojej okładce ma multum kolorowych atramentowych plam, które z jednej strony łączą się w kolorowe bloki, a z drugiej zmieniają swoje barwy. Na środku widzimy jakby przebłysk.

The Dumplings – Sea You Later

Okładka nowej płyty duetu The Dumplings przedstawia Justynę i Kubę położonych w nieco przerysowanej wodzie. Z jednej strony wydaje się to realistyczne, z drugiej barwy są trochę przerysowane.

Marika – Marta Kosakowska

Mała dziewczynka (Marika?) siedzą na skraju dachu z uśmiechem na twarzy w otoczeniu zwykłych zabudowań. Na dodatek dostajemy jednak bajkowe niebo z księżycem i już nic nie jest takie samo.

Patrick the Pan – … niczym jak liśćmi

Jedna z najciekawszych abstrakcji okładkowych ostatnich lat. Las zasypany śniegiem, smutne szare drzewa i ona. Fioletowa chmura pyłu kłębiąca się nad ziemią. Magia

Marcelina  – Gonić burzę

Pozornie prosta okładka przedstawiająca wokalistkę leżąćą na trzech różnych, dziwacznych krzesłach. W rzeczywistości dużo przemyśleń, patrzenie w przyszłość albo po prostu oślepienie słońcem za okna…

Mikromusic – Matka i żony

Zdecydowanie jedna z bardziej niejednoznacznych okładek. Kobieta i cały artwork pokryty został czerwonym kolorem, przypominającym mgłę z koncertów. Siła tkwi w prostocie.

Natalia Kukulska – Ósmy Plan

Natalia przedstawiona została na tle zwykłej łąki i drzew w zmienionym jednak tle na kolor niebieskawy. Abstrakcyjny okazuje się tu telewizor i pozornie nie pasujące rysy ósemki.

Spoken Love – Spoken Love

Artwork przedstawia dwie zarysowane sylwetki osób, którymi zapewne są sami artyści. Jest tu jednak coś niepokojącego, wzbudzającego jakieś emocje. Może to cisza? Może spokój?