Dzisiejsza rubryka Znanych Nieznane poświęcona bedzie w całości polskim artystom: wczesnej twórczości Ewy Farnej, retro Anii Dąbrowskiej i mało znanej piosence Silver Rocket z wokalem Moniki Brodki.

Ewa Farna – L.A.L.K.A/L.A.S.K.A

Ewa Farna w Polsce uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek. Podobną sytuację mamy w Czechach. Wokalista pomimo młodego wieku, wydała już kilka płyt. W 2007 roku wydała pierwszy w Polsce (a trzeci w ogóle) krążek zatytułowany Sam Na Sam. Znalazła się na niej miedzy innymi piosenka L.A.L.K.A. Warto jednak wspomnieć, ze jest to druga wersja tego utworu. Pierwowzór powstał w 2007 roku w języku czeskim i nazywał się L.A.S.K.A. Znalazł się on na debiutanckiej płycie wokalistki zatytułowanej Měls mě vůbec rád. Utwór napisali wspólnie Daniel Hádl oraz Jana Rolincová.

Polska wersja piosenki

Czeska wersja piosenki

Ania Dąbrowska – Long Time Woman

W 2010 roku na półki sklepowe trafiła czwarta studyjna płyta Anii Dąbrowskiej, zatytułowana Ania Movie. Dąbrowska zaprezentowała w niej covery słynnych przebojów filmowych. Na bonusowym dysku tego krążka znajdziemy między innymi piosenkę Long Time Woman, czyli dalsze podążanie wokalistki w stylistykę retro. Za słowa i muzykę odpowiada Hall Daniels, a w przeszłości śpiewała ją miedzy innymi Pam Grier. Piosenka własnie w jej wykonaniu znalazła się na soundtracku do filmu Jackie Brown.

Silver Rocket & Brodka – Niagara Falls

W 2008 roku Brodka postanowiła wesprzeć projekt Silver Rocket i zaśpiewać na albumie Tesla. Owocem ich pracy jest piosenka Niagara Falls. Do utworu powstał nawet teledysk, ale singiel i tak nie zyskał większego rozgłosu.