Dział PublicystykaZnanych Nieznane

Znanych Nieznane #8: Ewa Farna, Ania Dąbrowska, Silver Rocket i Brodka

Dzisiejsza rubryka Znanych Nieznane poświęcona bedzie w całości polskim artystom: wczesnej twórczości Ewy Farnej, retro Anii Dąbrowskiej i mało znanej piosence Silver Rocket z wokalem Moniki Brodki.

Ewa Farna – L.A.L.K.A/L.A.S.K.A

Ewa Farna w Polsce uznawana jest za jedną z najlepszych wokalistek. Podobną sytuację mamy w Czechach. Wokalista pomimo młodego wieku, wydała już kilka płyt. W 2007 roku wydała pierwszy w Polsce (a trzeci w ogóle) krążek zatytułowany Sam Na Sam. Znalazła się na niej miedzy innymi piosenka L.A.L.K.A. Warto jednak wspomnieć, ze jest to druga wersja tego utworu. Pierwowzór powstał w 2007 roku w języku czeskim i nazywał się L.A.S.K.A. Znalazł się on na debiutanckiej płycie wokalistki zatytułowanej Měls mě vůbec rád. Utwór napisali wspólnie Daniel Hádl oraz Jana Rolincová.

Polska wersja piosenki

Czeska wersja piosenki

Ania Dąbrowska – Long Time Woman

W 2010 roku na półki sklepowe trafiła czwarta studyjna płyta Anii Dąbrowskiej, zatytułowana Ania Movie. Dąbrowska zaprezentowała w niej covery słynnych przebojów filmowych. Na bonusowym dysku tego krążka znajdziemy między innymi piosenkę Long Time Woman, czyli dalsze podążanie wokalistki w stylistykę retro. Za słowa i muzykę odpowiada Hall Daniels, a w przeszłości śpiewała ją miedzy innymi Pam Grier. Piosenka własnie w jej wykonaniu znalazła się na soundtracku do filmu Jackie Brown.

Silver Rocket & Brodka – Niagara Falls

W 2008 roku Brodka postanowiła wesprzeć projekt Silver Rocket i zaśpiewać na albumie Tesla. Owocem ich pracy jest piosenka Niagara Falls. Do utworu powstał nawet teledysk, ale singiel i tak nie zyskał większego rozgłosu.

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

6 Comments

  1. Co do Niagara Falls, to akurat się mylicie. Piosenka bardzo dobrze sobie radziła na listach przebojów w komercyjnych stacjach radiowych.

    1. Wiesz, tu raczej chodziło o to że nie osiągnęła takiego sukcesu jak Varsovie, Miał być ślub czy choćby Dziewczyna Mojego Chłopaka :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.