Historia utalentowanej, jazzowej piosenkarki wreszcie doczekała się ekranizacji. 12 lat po śmierci Niny Simon został zaprezentowany zwiastun filmu, który przybliży nam jej losy.

Nina Simone urodziła się 21 lutego 1933 roku w małym miasteczku Tyron w Północnej Karolinie. Zainspirowana sukcesem Marian Anderson sama zaczęła śpiewać w pobliskim kościele. Kilka lat później rozpoczęła naukę w prestiżowym Juilliard School of Music. Ten epizod nie trwał długo ze względu na brak pieniędzy na opłacenie dalszych studiów. Zdobyła uznanie dzięki oryginalnej interpretacji I Loves You Porgy z opery Porgy and Bess George’a Gershwina. Jednak największy rozgłos uzyskała za sprawą singla My Baby Just Cares For Me. Inne przeboje z jej repertuaru to m.in. House of the Rising Sun, I Put a Spell on You czy Sinnerman.

Zmarła we śnie w Carry-le-Rouet w 2003.

W dokumencie zatytułowanym What Happened, Miss Simone? będziemy mogli śledzić jej losy od genialnej pianistki po aktywistkę, która walczyła o prawa obywatelskie. Film bazuje na podstawie taśm, które sama Simon wykonywała opowiadając historię swego życia w rozmaitych wywiadach i rozmowach z biografami.

Reżyserią obrazu zajęła się Liz Garbus. Premiera zaś odbędzie się 26 czerwca 2015 roku. Dokument zrealizowano na zamówienie platformy Netflix.

Aleksandra Żeleźnik
Lat 23, studentka. Miłośniczka dobrej muzyki. Słucha wszystkiego co wydaje jej się interesujące i godne uwagi. Fanka Adama Lamberta, Arctic Monkeys oraz Royal Blood.
Poprzedni artykułElla Eyre twarzą Emporio Armani „Diamonds”
Następny artykułKendrick Lamar jako… superbohater