Związek Producentów Audio-Video przyjął nowe zasady dotyczące przyznawania wyróżnień dla artystów. Od teraz złote, platynowe i diamentowe płyty za sprzedaż muzyki cyfrowej będą przyznawane na podstawie kryterium dochodowego.

Z początkiem marca br. wejdą w życie nowe reguły dotyczące przyznawania złotych, platynowych i diamentowych płyt za sprzedaż (odsłuch) muzyki cyfrowej. Istniejące do tej pory kryterium ilościowe (ilość odsłuchów w serwisach streamingowych, ilość wyświetleń na YouTube) zostanie zastąpione kryterium dochodowym. Każde 20 zł łącznego przychodu z pliku muzycznego (pojedyncze nagranie audio, muzyka w tle, dzwonek telefoniczny wykorzystujący wyłącznie oryginalne nagranie, przychód przypisany z tytułu streamingu konkretnego utworu) będzie traktowane jak sprzedaż jednego albumu, z którego ten utwór pochodzi. Reguła ta dotyczy wszystkich gatunków muzycznych.

Powyższe zasady następująco przełożą się na przyznawanie wyróżnień:

  • Złota płyta – od 20 tys. zł przychodu
  • Platynowa płyta – od 40 tys. zł przychodu
  • Diamentowa płyta – od 200 tys. zł przychodu

Wyróżnienia za sprzedaż całych albumów będą przyznawane w sposób mieszany – na podstawie kryterium ilościowego w odniesieniu do nośników fizycznych oraz na podstawie nowo ustanowionego kryterium dochodowego w odniesieniu do sprzedaży cyfrowej.

  • Sebek

    Aha, nic nie ogarniam xD Po cholerę tak mieszają? :( xD

  • A źródło tej informacji? ZPAV jeszcze o tym nie informował oficjalnie samych zainteresowanych.

    • Źródło tej informacji jest od zpav więc daruj.