Dział PublicystykaWyróżnioneZestawienia redakcji

Zakazany owoc, czyli zakazane teledyski

Artyści lubią szokować. Zazwyczaj robią to na scenie, ale jeszcze częściej przejawiają to w teledyskach. W historii muzyki zapisała się niezliczona ilość klipów, które zostały oficjalnie zakazane. Większość z przedstawionych w artykule wideo pochodzi sprzed kilku lub kilkunastu lat. Dam sobie rękę uciąć, że teraz oglądając te klipy nie poczujecie się zgorszeni, ponieważ w obecnych czasach jest to na porządku dziennym. Jednak jeszcze jakiś czas temu, wywoływały one prawdziwą burzę.

M.I.A. – BORN FREE

Większość z Was Mathangi kojarzy zapewne z hitu Paper Planes lub Bad Girls. Warto jednak skupić się na jej mniej komercyjnym utworze, a dokładniej nagranym do niego teledysku. Mam tutaj na myśl Born Free, do którego został nakręcony 9-minutowy klip. Wideo zawiera w sobie wiele przemocy, krwi i stawia wojsko w negatywnym świetle. Pomimo pozytywnych opinii ze strony krytyków, teledysk wzbudził wiele kontrowersji i został zablokowany na YouTube w USA i Wielkiej Brytanii.

RIHANNA – S&M

Ciekawe czy znajdzie się taka osoba, która nie widziała teledysku Rihanny do singla S&M? Utwór pochodzi z płyty Loud wydanej w 2010 roku. Klip do tej piosenki został wyreżyserowany przez Melinę Matsoukas i wywołał prawdziwą burzę w serwisie YouTube. Przyczynili się do tego użytkownicy Internetu, którzy zgłaszali to wideo ze względu na wulgarność samej wokalistki. Teledysk przez długi czas dostępny był jedynie widzom, którzy ukończyli 18 lat. Warto wspomnieć, że S&M zostało zablokowane w 11 krajach!

JAY-Z – 99 PROBLEMS

Niektórzy artyści znaleźli się tutaj ze względu na klipy, które są kontrowersyjne od początku do końca. W przypadku Jay-Z jest inaczej. ¾ teledysku amerykańskiego rapera nie wzbudza żadnych niesmacznych odczuć. Sytuacja zmienia się pod koniec, kiedy to przedstawiona jest śmierć artysty poprzez rozstrzelanie. W 2017 roku, to nic takiego, ale uwierzcie mi, że ponad 10 lat temu MTV było wyczulone na punkcie propagowania przemocy.

MARILYN MANSON – (S)AINT

Na miano króla kontrowersji zasługuje Marilyn Manson. Utwór (s)AINT pochodzi z albumu The Golden Age of Grotesque, który do sklepów trafił w 2003 roku.  Klip wyreżyserowany przez Asia Argento wręcz ocieka pornografią. W sumie, to nie ma co się dziwić, że teledysk w Japonii został wyemitowany dopiero po ocenzurowaniu kobiecych narządów płciowych.

VIRGIN – DŻAGA

Wśród 9 zakazanych znalazła się nasza Polska samozwańcza królowa – Doda (wtedy jako Virgin). Dorota w teledysku pokazała to, co ma najlepsze. Skutkiem tego był fakt, że teledysk został zdjęty ze wszystkich muzycznych stacji telewizyjnych. Jeśli ktoś chciałby powspominać młodzieńcze lata Rabczewskiej, to klip cały czas dostępny jest na YouTube i Vevo.

MADONNA – JUSTIFY MY LOVE

Nie mogło również zabraknąć królowej popu, która w latach 90 miała jeszcze piękne kobiece ciało i na planie zdjęciowym potrafiła dać czadu, choć mam wrażenie, że to ostatnie nie zmieniło się do dziś. Mała zagadka. Dlaczego klip Madonny do Justify My Love został zakazany? Odpowiedź jest prosta – ze względu na nagość.

THE PRODIGY – SMACK MY BITCH UP

Smack My Bitch Up to prawdziwa perełka wśród zakazanych teledysków. Klip został okrzyknięty mianem najbardziej kontrowersyjnego wideo w historii MTV. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie, od narkotyków po seks. SMBU przez długi czas znajdował się na czarnej liście wyżej wymienionej stacji. Dopiero po jakimś czasie, telewizja zgodziła się na jego emisje… pod warunkiem, że było już po godzinie 24:00.

RAMMSTEIN – PUSSY

Na koniec kolejny klip, który podobnie jak Smack My Bitch Up początkowo został całkowicie zakazany, jednak po długiej walce, rozmowach i próśb ze strony fanów, MTV zgodził się na jego emisję. W odróżnieniu SMBU, Pussy można było oglądać już od 22:00. Czemu stacja umieściła go na listę zakazanych teledysków? Powody są dwa: przemoc i sceny erotyczne.

 

Tags
Show More


Paweł Markiewicz

Student III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Lublinie. Miłośnik brytyjskiego, jak i polskiego rynku muzycznego. Swoją przyszłość wiąże z dziennikarstwem muzycznym.

Related Articles

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *