Za nami 2. dzień Polsat SuperHit Festiwal 2017

0

Jak Sopot to emocje, przeboje i jubileusze. Co wydarzyło się drugiego dnia? 27 maja w Operze Leśnej królowały same hity: poznaliśmy Radiowy Przebój Roku, a na swój wyjątkowy jubileusz „Od 10 lat nie jest CICHO” zaprosiła Ewa Farna.

To było iście oscarowe wejście! Kabaret Skeczów Męczących w roztańczonym rytmie przemaszerował między rzędami ławek Opery Leśnej, parodiując ostatnie otwarcie filmowej gali. – Jaki kraj, taki Justin Timberlake – skomentowali. Grunt, to dobra zabawa. No to zaczynamy!

Radiowy Przebój Roku

Na dobry początek Enej z utworem „Może będzie lepiej”, który w 2016 roku pojawił się na radiowych falach 2800 razy. Nic w tym dziwnego, bo piosenki grupy można obstawiać w ciemno. Każda ląduje w czołówce corocznych rankingów radiowych. Tak jak kiedyś „Radio Hello”, jeden z ich pierwszych hitów, który również przypomnieli w Sopocie. Skoro jesteśmy w temacie radia…

Ten list dotarł do całej rzeszy adresatów, a nadał go Kamil Bednarek. Utwór „List” pojawił się w ubiegłym roku w radiu ponad 4,5 tysiąca razy. Piosenka była numer 1 na najważniejszych listach przebojów, m.in. Popliście RMF FM i w radiu Eska. W Operze Leśnej artysta zaprezentował go z dedykacją dla mam, które obchodziły swoje święto dzień wcześniej. A do „Listu” dołożył jeszcze „Talizman”.

Okazało się, że Grzegorz Hyży przedzierał się „Pod wiatr” 6300 razy w radiowym eterze w ubiegłym roku. Z sukcesem! Ten singiel to podwójna platyna i numer 1 na wielu listach przebojów, a w internecie ma 18 milionów odsłon! Drugi utwór wokalisty tego wieczoru pt. „O Pani!” poprzedziło zaproszenie do wspólnej zabawy. – Kto zna, niech śpiewa razem z nami – zachęcał jubilat, który 27 maja skończył 30 lat. Wszystkiego najlepszego!

„Lustra” Natalii Szroeder pojawiły się w radiu prawie 5,5 tysiąca razy. Singiel pokrył się podwójną platyną, a w internecie ma 10 milionów odsłon. Piosenka wspięła się na szczyty list przebojów w największych rozgłośniach komercyjnych, a także w tych o mniejszym zasięgu. Nie mogło jej zabraknąć. Triumfatorka „Tańca z Gwiazdami” podziękowała wszystkim za głosy oddane w programie, a na drugi utwór „Zamienię Cię” zaprosiła Jana Klimenta. Czeski tancerz, partner w show Polsatu, najpierw zatańczył na scenie z żoną, a potem z Natalią. – Trochę mi tańca brakuje… – przyznała wokalistka.

Dzięki takim przebojom jak „Pokaż na co cię stać” oraz „A gdy jest już ciemno” zespół Feel z dnia na dzień stał się najpopularniejszą grupą w Polsce zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. I to właśnie te dwa hity poderwały do zabawy publiczność w Operze Leśnej po odebraniu kryształowego „Serca do muzyki” od Telewizji POLSAT za 10 lat na scenie. – Dziękujemy telewizji, rozgłośniom radiowym, a ja osobiście dziękuję chłopakom z zespołu. Fajna chwila – powiedział Piotr Kupicha. Wcześniej Feel, w ramach koncertu „Radiowy Przebój Roku”, zaśpiewał „Swoje szczęście znam”. To dzięki tej piosence zespół wrócił na szczyty list przebojów i zdobył złotą płytę. W 2016 roku utwór zagrano w radiu blisko 3,5 tysiąca razy.

Parada przebojów nie miała końca. Beata Kozidrak najpierw zaprezentowała „Upiłam się Tobą”, a potem zasugerowała: – Nie przenoście nam Sopotu do Krakowa – powiedziała. Potem dominowały dwa kolory. Utwór „Niebiesko-zielone” zakończył występ legendarnej wokalistki zespołu Bajm, bez której trudno wyobrazić sobie prestiżowy festiwal.

Rok temu w Operze Leśnej padła deklaracja, że piosenka „Cool Me Down” Margaret ponownie znajdzie się na koncercie „Radiowy Przebój Roku”. Wszystko się potwierdziło. Prawie 7,5 tysiąca odtworzeń w Polsce i tysiące za granicą. To jedyny utwór polskiego artysty, który był notowany również w USA, Rosji, Rumunii i Niemczech. W kraju zdobył podwójną platynę, a w Szwecji złotą płytę. Numer 1 na listach ogólnopolskich i lokalnych.

Utwór „Prosta sprawa” szybko zdobył tytuł platynowego singla, a teledysk z 16 milionami odtworzeń należy do najpopularniejszych w polskim internecie. Ewelina Lisowska ma powody do radości. 4805 – dokładnie tyle razy zagrano w radiu tę piosenkę w 2016 roku.

Singiel „Fearless” był w 2016 roku numerem 1 na listach przebojów i szybko pokrył się platyną, a w internecie piosenkę odtworzono 14 milionów razy! Gromee, który jest autorem tego utworu, regularnie nagrywa hity. Ten puszczono w radiu już prawie 5,5 tysiąca razy. Z takim wynikiem obecność w sopockim koncercie była obowiązkowa.

To samo można powiedzieć o hicie „Ty i ja”, którym Monika Lewczuk podbiła serca publiczności. Podwójna platyna, 24 miliony odsłon w internecie oraz ponad 6,5 tysiąca odtworzeń w radiu w 2016 roku. To się nazywa debiut! Piosenka była także numerem 1 na Popliście RMF FM i w radiu Eska.

To nie błąd! „Error” Natalii Nykiel ma już teraz 38 milionów odsłon, a do tego to numer 4 wśród najchętniej oglądanych polskich teledysków 2016 roku. Piosenkę odtworzono w radiu prawie 6300 razy. Kolorowa wokalistka otrzymała od sopockiej publiczności gromkie brawa.

Niemal 4300 odtworzeń w radiu! Ale to nie wszystko. „Piątek” Lanberry to jedyna piosenka w czołówce rankingu, która grana jest w radiu także w wersji angielskiej jako „Only Human”. Teledysk odtworzono na YouTube już ponad 7 milionów razy.

Emocje rosły z minuty na minutę, a topową trójkę piosenek rywalizujących o „Radiowy Przebój Roku” ogłoszono w odwróconej kolejności. Najpierw, na trzecim miejscu, „Tamta dziewczyna” Sylwii Grzeszczak. Utwór bił rekordy w radiu, gdzie zagrano go ponad 10 tysięcy razy i ma aż 74 miliony odtworzeń na YouTube. To oznacza, że statystyczny Polak obejrzał teledysk do utworu dwukrotnie.

Drugie miejsce? C-BooL, czyli artysta związany ze sceną klubową, którego „Never Go Away” zagrano w radiu 8300 razy. To poczwórny platynowy singiel z wynikiem ponad 80 tysięcy sprzedanych kopii. Oprócz tego w RMF FM była to najczęściej odtwarzana piosenka 2016 roku, a w internecie teledysk ma już prawie 34 miliony odsłon.

– Bardzo mi miło. Dla mnie fantastyczna sytuacja, że piszę sobie utwór, a on potem jest „Radiowym Przebojem Roku”. Czy może być coś piękniejszego? Dziękuję i bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że jakieś dwanaście razy spotkamy się w podobnej sytuacji i że jeszcze uda mi się podbić wasze serce – powiedział Dawid Podsiadło, autor „W dobrą stronę”, który nie mógł osobiście odebrać nagrody, ale przygotował nagranie z podziękowaniami dla fanów i publiczności w Sopocie.

Ewa Farna „Od 10 lat nie jest CICHO”

Z cudownego dziecka na naszych oczach wyrosła na fantastyczną kobietę. Śpiewa w dwóch językach i w dwóch krajach jest gwiazdą. Od 10 lat nie jest „Cicho” – w Polsce. Ani „Ticho” – w Czechach. Zbuntowana i rockowa, bywa także refleksyjna i liryczna. Fani pokochali ją za niezwykłą energię, szczerość i wyjątkowy talent! – Zagram najważniejsze piosenki mojej kariery, single, dzięki którym mogę robić to co kocham – powiedziała przed koncertem. – W moim przypadku przede wszystkim chodzi o muzę, więc na niej się skupimy. Chcemy po prostu dać dobry koncert, muzyczną ucztę – dodała.

Jak wyglądała setlista? Na otwarcie „Ulubiona rzecz”, potem „Bez łez”, „Wszystko albo nic” z towarzyszeniem pianina oraz smyczków, następnie „EWAkuacja”, „Bumerang”, „Znak” i „Na ostrzu”. Przed wielkim finałem obowiązkowy zestaw wyróżnień. Statuetka od słuchaczy RMF FM, kryształowe „Serce do muzyki” od Telewizji POLSAT, a na koniec wielki hit „Cicho”, który zamknął podsumowanie jej pierwszej dekady. Ewie Farnej życzymy jeszcze wielu takich jubileuszowych koncertów i spełnienia muzycznych marzeń!

Drugi dzień poprowadzili: Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Hyży, Maciej Rock, Maciej Dowbor, Darek Maciborek z RMF FM oraz Kabaret Skeczów Męczących.