Analizy, rocznice, urodzinyDział NewsDział PublicystykaProgramy muzyczne w TVX Factor UK

X Factor Week: Uczestnicy, którzy zyskali najwięcej – Alexandra BurkeX Factor-y przyniosły nam wiele gwiazd. Przedstawiliśmy Wam już pokrótce karierę One Direction i Leony Lewis. Dzisiaj przyszedł czas na Alexandrę Burke.

Piąta edycja brytyjskiego X-Factora należała do Alexandry Burke. Wokalistka przeszła jak burza przez wszystkie etapy show, zachwycając nie tylko jurorów, ale i gwiazdy z Mariah Carey i Beyonce na czele. Alexandra w finale show pokonała Eoghana Quigg’a oraz grupę JLS, zdobywając 58% głosów spośród ponad ośmiu milionów głosujących. Podpisała kontrakt z wytwórnią Syco i wydała singiel Hallelujah (cover utworu Leonarda Cohena).

W 2009 wydała debiutancki album Overcome, który zadebiutował na szczycie zestawienia najlepiej sprzedających się krążków w Wielkiej Brytanii. W Anglii krążek sprzedał się w ilości ponad 600,000 kopii. Pierwszym oficjalnym singlem została piosenka Bad Boys, w której pojawia się raper Flo Rida. Utwór zadebiutował na szczycie najpopularniejszych singli. Kolejnymi kawałkami promującymi Overcome zostały takie piosenki jak Broken Heels (8. miejsce w Wielkiej Brytanii), All Night Long (4.), Start Without You (1.) oraz The Silence (16.). W 2011 roku Burke odbyła po Wielkiej Brytanii trasę All Night Long Tour, która promowała jej debiutancki album.

alexandra-burke-heartbreak-on-hold

W 2012 roku Alexandra wydała swój drugi album. Wydawnictwo nosi tytuł Heartbreak on Hold i odbiega od tego, co artystka zaprezentowała na Overcome. Więcej tu muzyki klubowej. Nie spodobało się to jednak fanom. Płyta zadebiutowała w Anglii dopiero na 18. miejscu w ilości 6,731 sprzedanych sztuk. Szacuje się, że w samej tylko Wielkiej Brytanii album zakupiło niewiele ponad 10,000 słuchaczy, bo w porównaniu do debiutanckiego krążka jest marnym wynikiem. Heartbreak on Hold promowane było jedynie dwoma singlami: Elephant oraz Let It Go. Pierwszy z nich dotarł do 3. miejsca najpopularniejszych singli na Wyspach. Drugi dotarł tylko do 33. miejsca.

W 2012 roku Alexandra zmieniła wytwórnię Syco Records na RCA Records. Pracuje nad trzecim studyjnym albumem. Podobno ma być powrotem do muzyki soul. Pod koniec zeszłego roku posłuchać mogliśmy świątecznej ep-ki Alexandry Christmas Gift, na której znalazły się covery Silent Night oraz Christmas Time. Artystka w lutym wzięła również lekcje aktorstwa i chciałaby spróbować się również w tej dziedzinie.

Tags
Show More


Zuzanna Janicka

Wielka pasjonatka muzyki, potrafiąca odnaleźć coś ciekawego w każdym gatunku. Autorka strony The-Rockferry, na której oprócz recenzji płyt znaleźć można całą masę innych muzycznych artykułów. Nałogowa uczestniczka koncertów. Wielka fanka Christiny Aguilery, Amy Winehouse, Kate Bush, Finka, Leonarda Cohena i zespołu The National.

Related Articles

One Comment

  1. Powtarza się tu przypadek Ollyego Alexandrę też wolałam na poprzednim albumie delikatniejszą z miłymi piosenkami a nie beatem za którym podąża teraz każdy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.