Wojtek Szczepanik - Instinct
  • Data premiery:
    09 12 2016
  • Wytwórnia:
    1631 Recordings
  • Gatunek:
    muzyka klasyczna
  • Single:
Najlepsze utwory:

Najsłabsze utwory:

Drewniana, XVIII-wieczna kaplica, osiem mikrofonów, tylko jedno pianino i tylko jeden człowiek. Efekt? Osiem wyłącznie instrumentalnych utworów, w których główną i jedyną rolę odgrywa muzyka w najczystszej postaci. Tytuł najnowszego albumu Wojtka Szczepanika mówi wszystko o tym materiale – Instynkt.

Wojtek Szczepanik jest młodym pianistą i kompozytorem, działającym aktywnie w swojej branży od czterech lat. W 2014 roku wydał swój debiutancki album Margines, będący zbiorem ośmiu fortepianowych kompozycji inspirowanych okresem neoklasycyzmu. Dwa lata później, w grudniu 2016 roku ukazał się jego drugi album, wymownie zatytułowany słowem Instynkt.

Okoliczności powstania najnowszego albumu pianisty były wyjątkowe. Nagranie utworów na płytę odbyło się bowiem w XVIII-wiecznej, drewnianej kaplicy w Palczewie (woj. pomorskie), przy pomocy ośmiu mikrofonów, z których siedem ustawiono dookoła pianina, a ósmy – na kościelnym chórze, tuż pod sufitem, w celu uchwycenia naturalnej akustyki miejsca.

Na płycie znalazło się łącznie osiem kompozycji – sześć utworów pełnowymiarowych pod względem czasu ich trwania, oraz dwa krótsze – otwierający (intro) i zamykający (outro) album. W przeciwieństwie do pierwszej płyty Wojtka Szczepanika, tym razem mamy do czynienia z materiałem, na który od początku do końca złożyły się dźwięki samego pianina. To niewątpliwa zaleta, zważywszy na fakt, że dobrze skomponowana fortepianowa muzyka współczesna broni się sama i nie potrzebuje towarzystwa innych instrumentów czy efektów.

Artysta zaznacza, że pianino zostało nastrojone według standardu A-432 Hz, w którym muzyka idealnie rezonuje z ludzkim organizmem, a w konsekwencji działa relaksująco, uspokajająco, wprawiając nas w pozytywne samopoczucie.

Ocena muzyki z albumu Instinct jest formalnością. Wojtek Szczepanik skomponował utwory, które aspirują do światowego poziomu w swoim gatunku. Zawarte na płycie dźwięki są odzwierciedleniem całej gamy uczuć i nastrojów. To przede wszystkim muzyka do odpoczynku – dominuje spokój i harmonia, ale nie brakuje też fragmentów bardziej żywych – zarówno radosnych (Instinct I), jak i wzbudzających lekki niepokój (Instinct III), co akurat jest walorem, bo zapobiega monotonii. Powiedziałbym nawet, że druga połowa utworu Instinct III to najbardziej interesujący fragment na całej płycie, wzbudzający największe emocje. Skrajnie różne nastroje bardzo często się przenikają, dlatego też nie wskazuję kolejnych przykładów, a zapraszam do odsłuchu. Szczerze polecam wszystkim miłośnikom pianina oraz muzyki instrumentalnej.

Płyta Instinct to powrót do natury, do człowieka, do Boga – to poszukiwania harmoniczne i brzmieniowe – to eksperymenty na dźwięku i częstotliwościach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowy teledysk: Red Lips – Bez reguł
Następny artykułNowy singiel: SALK – Dziecinada