Wojtek Szczepanik - Instinct
  • Data premiery:
    09 12 2016
  • Wytwórnia:
    1631 Recordings
  • Gatunek:
    muzyka klasyczna
  • Single:
Najlepsze utwory:

Najsłabsze utwory:

Drewniana, XVIII-wieczna kaplica, osiem mikrofonów, tylko jedno pianino i tylko jeden człowiek. Efekt? Osiem wyłącznie instrumentalnych utworów, w których główną i jedyną rolę odgrywa muzyka w najczystszej postaci. Tytuł najnowszego albumu Wojtka Szczepanika mówi wszystko o tym materiale – Instynkt.

Wojtek Szczepanik jest młodym pianistą i kompozytorem, działającym aktywnie w swojej branży od czterech lat. W 2014 roku wydał swój debiutancki album Margines, będący zbiorem ośmiu fortepianowych kompozycji inspirowanych okresem neoklasycyzmu. Dwa lata później, w grudniu 2016 roku ukazał się jego drugi album, wymownie zatytułowany słowem Instynkt.

Okoliczności powstania najnowszego albumu pianisty były wyjątkowe. Nagranie utworów na płytę odbyło się bowiem w XVIII-wiecznej, drewnianej kaplicy w Palczewie (woj. pomorskie), przy pomocy ośmiu mikrofonów, z których siedem ustawiono dookoła pianina, a ósmy – na kościelnym chórze, tuż pod sufitem, w celu uchwycenia naturalnej akustyki miejsca.

Na płycie znalazło się łącznie osiem kompozycji – sześć utworów pełnowymiarowych pod względem czasu ich trwania, oraz dwa krótsze – otwierający (intro) i zamykający (outro) album. W przeciwieństwie do pierwszej płyty Wojtka Szczepanika, tym razem mamy do czynienia z materiałem, na który od początku do końca złożyły się dźwięki samego pianina. To niewątpliwa zaleta, zważywszy na fakt, że dobrze skomponowana fortepianowa muzyka współczesna broni się sama i nie potrzebuje towarzystwa innych instrumentów czy efektów.

Artysta zaznacza, że pianino zostało nastrojone według standardu A-432 Hz, w którym muzyka idealnie rezonuje z ludzkim organizmem, a w konsekwencji działa relaksująco, uspokajająco, wprawiając nas w pozytywne samopoczucie.

Ocena muzyki z albumu Instinct jest formalnością. Wojtek Szczepanik skomponował utwory, które aspirują do światowego poziomu w swoim gatunku. Zawarte na płycie dźwięki są odzwierciedleniem całej gamy uczuć i nastrojów. To przede wszystkim muzyka do odpoczynku – dominuje spokój i harmonia, ale nie brakuje też fragmentów bardziej żywych – zarówno radosnych (Instinct I), jak i wzbudzających lekki niepokój (Instinct III), co akurat jest walorem, bo zapobiega monotonii. Skrajnie różne nastroje bardzo często się przenikają, dlatego też nie wskazuję kolejnych przykładów, a zapraszam do odsłuchu. Szczerze polecam wszystkim miłośnikom pianina oraz muzyki instrumentalnej.

Płyta Instinct to powrót do natury, do człowieka, do Boga – to poszukiwania harmoniczne i brzmieniowe – to eksperymenty na dźwięku i częstotliwościach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowy teledysk: Red Lips – Bez reguł
Następny artykułNowy singiel: SALK – Dziecinada