Dział Publicystyka Various Artists - Johnny Cash: Forever Words (2018), recenzja Katarzyny Turowicz

Various Artists – Johnny Cash: Forever Words (2018), recenzja Katarzyny Turowicz

Znalezione obrazy dla zapytania Various Artists - Johnny Cash: Forever Words

Żyjemy w czasach, kiedy wydawanie pośmiertnych albumów zmarłych jakiś czas temu lub całkiem niedawno artystów, usadowiło się na porządku dziennym. Prince, Michael Jackson, David Bowie czy Jimi Hendrix to tylko część tych muzyków, których niewydane dotąd kompozycje cyklicznie pojawiają się na półkach sklepów muzycznych. Zmarły piętnaście lat temu Johnny Cash pozostawił po sobie… teksty piosenek, które właśnie doczekały się swoich aranżacji i wydania na płycie Johnny Cash: Forever Words.

Kiedy rozmawiam z artystami, którzy niedawno wydali swoje nowe albumy, rzadko się zdarza, żeby bazą utworu, podstawą tworzenia kompozycji były słowa, a nie warstwa muzyczna, melodia. Nie dziwi jednak taki proces twórczy w przypadku płyty Johnny Cash: Forever Words. Odnalezione teksty piosenek autorstwa Johnny’ego Casha doczekały się swojego wydania. Już nie tylko w postaci wydanej dwa lata temu książki „Forever Words: The Unknown Poems”. Producenci albumu Johnny Cash: Forever Words, John Carter Cash i Steve Berkowitz, do współpracy nad tą płytą zaprosili znakomitych muzyków najczęściej związanych z artystą – rodzinę, przyjaciół, ale też muzyków współpracujących z Cashem na przestrzeni lat. Ale album Johnny Cash: Forever Words to nie tylko pozostawione przez niego teksty piosenek i porzucone w nich emocje. To także inne przedmioty, dokumenty i teksty literackie jak list artysty do żony, June Carter Cash, który w zmienionej formie pojawił się na płycie jako utwór To June This Morning, wykonany również przez małżeństwo – Ruston Kelly i Kacey Musgraves.

A samą płytę otwiera… post scriptum, pożegnanie Casha z życiem, z muzyką, ze słowami. Jego artystyczna „mowa końcowa”, która dopiero teraz doczekała się publikacji w ustach Krisa Kristoffersona, przyjaciela artysty, to ostatni wiersz Casha – I Still Miss Someone. Pierwszy, a kolejne zapętlenia albumu zdają się podpowiadać, że chyba również jedyny poważny nokaut otrzymujemy już kilka minut po włączeniu płyty. To utwór You Never Knew My Mind. Bo kiedy Chris Cornell w taki sposób śpiewa o samotności, o niezrozumieniu, to po prostu mu się wierzy. Ja mu wierzę, choć zatrważa świadomość, że była to jedna z jego ostatnich solowych kompozycji. Uwagę zwraca też The Walking Wounded. Zachwyca. Kompozycja wykonana przez córkę Casha, Rosannę, czaruje swoją prostotą, melancholijną aranżacją i silnym głosem wokalistki. Sposobem, w jaki interpretuje każde kolejne słowo. Świadomością i pewnością siebie. Sumą pewnych doświadczeń, wiedzą, że właśnie takie jest życie i umiejętnością przekazania tego. Tuż pod koniec, gdzieś na horyzoncie płyty Johnny Cash: Forever Words dość niespodziewanie pojawia się zaskoczenie. Podbita elektroniką i wykonana przez Roberta Glaspera kompozycja Goin’, Goin’, Gone. Trafne rozwiązanie i intrygujący zwrot.

Jakkolwiek nazywać i oceniać płytę Johnny Cash: Forever Words, jest to z całą pewnością album pełen różnorodnych gatunków – od bluesa, przez muzykę rockową, folk, a nawet okolice R&B. Nie do końca sprzęgają jednak z całością utwory utrzymane w klimacie country. W szczególności razi bardzo żywiołowa, skoczna aranżacja do utworu He Bore It All jakby wyjęta z soundtracku kreskówki o kowboju Lucky’m Luke’u. Mniej odklejona, choć nadal, jest kompozycja Them Double Blues. Trochę szkoda.

Pieśni niedokończone. Ostatnie słowa na pożegnanie. Kilkanaście stworzonych po drodze dźwięków ubierających pozostawione w nieładzie frazy w komplementarną całość. Album, który trudno zaakceptować w całości. Jednak mimo tych kilku jeńców, takiego pożegnania i hołdu życzyłabym każdemu artyście.

Katarzyna Turowicz
Codziennie żonglująca słowami, wyłuskująca z nich treść. Kontakt: k8.turowicz@gmail.com IG: k.turowicz

Najpopularniejsze (48h)