Dział News Top Trendy 2012. Poznaj artystów koncertu "Trendy"

Top Trendy 2012. Poznaj artystów koncertu „Trendy”

Już dzisiaj dziewięcioro artystów powalczy w koncercie „Trendy podczas festiwalu Top Trendy 2012. Poznajmy ich, czy widzicie wśród nich gwiazdę na przyszłe sezony? 

Informacje pochodzą z serwisu toptrendy.pl

* * *

Koncert „Trendy”

Już po raz dziesiąty, podczas Sopot TOPtrendy Festiwal 2012, Telewizja POLSAT będzie promować młodych wykonawców i nowe muzyczne style. Drugiego dnia Festiwalu (26 maja) odbędzie się konkurs „Trendy”, podczas którego na sopockiej scenie zobaczymy najbardziej obiecujących wykonawców polskiej sceny muzycznej. Koncert „Trendy” poprowadzą: Agnieszka Popielewicz, Paulina Sykut oraz kabaret Paranienormalni.

W tym roku artyści koncertu „Trendy” zostali wybrani przez profesjonalne jury spośród aż 425 nadesłanych na konkurs zgłoszeń. Wzorem ubiegłego roku w jury konkursu „trendy” zasiadły znane i cenione osobowości dziennikarstwa muzycznego oraz przedstawiciele Telewizji POLSAT:

  • Paweł Sztompke (PR1),
  • Piotr Baron (PR3),
  • Darek Maciborek (RMF),
  • Rafał Olejniczak (Radio Zet),
  • Piotr Jaroszewski (Złote Przeboje),
  • Maciej Ulewicz (Radio PIN),
  • Bogusław Potoniec (Radio ESKA),
  • Nina Terentiew (dyrektor programowy i członek zarządu Telewizji POLSAT),
  • Marcin Perzyna (dyrektor Sopot TOPtrendy Festiwal).

26 maja finaliści konkursu „Trendy” będą walczyć o następujące nagrody: statuetkę dla artysty „trendy”, przyznawaną przez widzów Polsatu w głosowaniu SMS-owym, nagrodę jury festiwalowego, nagrodę internautów oraz nagrodę dziennikarzy. Poprzednie edycje udowodniły, że laureaci konkursu „trendy” odnoszą sukcesy i rozwijają swoją karierę. Wśród zwycięzców dotychczasowych edycji konkursu znajdują się tacy artyści, jak Zakopower, Sistars, Ania Dąbrowska, Bracia, Paulla, Volver czy zeszłoroczny zwycięzca zespół Neo Retros.

W tegorocznym koncercie „Trendy” zobaczymy kolejnych dziewięciu wykonawców. Oto oni.


Loka

Loka to rockandrollowa grupa, łącząca taneczne rytmy z przebojowymi melodiami. To trójka muzyków z Wrocławia, Iławy i Ostródy, których połączył ze sobą… internet. Muzykę, do utworu Prawdziwe powietrze, napisał Kamil Mikuła, słowa Grzegorz Porowski, a produkcją zajęli się Jacek Kret i Andrzej Karp.

Usiądź wygodnie, odpręż się, weź głęboki oddech, który dostarczy zespół LOKA i piosenka Prawdziwe powietrze. Lekki, melodyjny rock, tekst, w którym każdy znajdzie kawałek swojego życia. Trudno wskazać piosenki, których można słuchać na okrągło.

Pewne jest, że nie będziemy musieli długo czekać, aby ta piosenka stała się hitem i podbiła listy przebojów. Już teraz utwór zyskał uznanie stacji radiowych i – oprócz rozgłośni regionalnych – możemy go usłyszeć m.in. w RMF FM i radio ESKA.

Margaret

Poznajcie Margaret – najświeższy głos polskiej sceny muzycznej. Posłuchajcie jej najnowszego singla Thank You Very Much. Ta dziewczyna ma pomysł na siebie i na dobrą zabawę-razem z Wami.

Tej piosenki nigdy nie będziecie mieli dosyć. A jeśli będziecie chcieli jeszcze więcej Margaret, zajrzyjcie na jej bloga i poznajcie jej drugą pasję – modę. Niech Margaret wpadnie Wam w ucho i w oko.

Piotr Salata

Piotr Salata nie jest debiutantem. Jego życie związane jest z muzyką od zawsze. Z powodzeniem śpiewa od wielu lat na estradzie. Ma zjawiskową barwę głosu i wyjątkową wrażliwość artystyczną. Jest intrygującym wykonawcą i kompozytorem. Do najważniejszych sukcesów Piotra należy zaliczyć laury zdobywane w Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, telewizyjnym programie TVN „Droga do gwiazd”, Ogólnopolskim Konkursie Rozgłośni Polskiego Radia „Przebojem na antenę” i wielu innych.

Pierwsza płyta Piotra Salaty zachwyca. Piosenki, które ją tworzą, to małe arcydzieła. Wszystko w nich ma sens. Opatrzone pięknymi i mądrymi tekstami Tomasza Kordeusza i błyskotliwie zaaranżowane przez Krzysztofa Herdzina, zostają w nas po wysłuchaniu i każą wracać do nich, jak do ulubionej książki. Rewelacyjnie zachowują proporcje. Przebojowe melodie idealnie korespondują ze słowami. Słuchamy ich z przyjemnością, zanurzając się w soczyste brzmienie studia „Sound & More”, gdzie z towarzyszeniem czołowych polskich muzyków materiał zrealizował Rafał Smoleń.

Ta płyta jest, jak dobra kawa. Ma klasę. Sięgamy po nią, żeby poczuć wyjątkowy smak i aromat tej wyśmienitej mieszanki oldschoolowego popu, bossanowy, samby i soulu. Trzeba przyznać, że nieszkodliwie uzależnia. Piotr Salata śpiewa o tym o czym sami czasem nie umiemy powiedzieć bliskiej osobie. Śpiewa o świecie za oknami i tym ukrytym w nas samych. Po prostu można się podpisać pod każdym ze słów. Zaleca się słuchanie we dwoje.

Wydawcą płyty (tytuł) Piotra Salaty jest firma Uniwersal Polska, której należą się słowa uznania za znakomitą intuicję i wspieranie polskiej piosenki.

Kasia Wilk

Kasia o utworze Po prostu:

Po prostu jest prostą piosenka o prostych sprawach. O tym, jacy jesteśmy i o potrzebie zgody z samym sobą i otoczeniem. To rodzaj osobistej terapii, która ma na celu zbudować poczucie własnej wartości. Tą piosenką zamknęłam pewien etap w swoim życiu, szczęśliwie … Życzyłabym żeby uskrzydlała tak jak i mnie dodaje skrzydeł…

Drugi raz, album z którego pochodzi utwór Po prostu, miał swą premierę pod koniec 2011 roku. Płyta utrzymana jest w charakterystycznej dla Kasi stylistyce, lecz niektóre z utworów odsłaniają zupełnie nowe oblicze artystki….. Tradycyjnie słychać na niej brzmienie uwielbianych przez Kasię gitar.

Wśród piosenek znajdziemy między innymi zeszłoroczny przebój z Opola Escape. Album Drugi raz to zbiór dojrzałych przemyśleń i emocjonalnych kontrastów – stanowczości, ale i słabości, wewnętrznej sile, ale również głębokiej wrażliwości. Upajanie wolnością, ale i obawa przed samotnością.

Kasia jest autorką wszystkich tekstów i współkompozytorką muzyki. Przy tworzeniu współpracowała z: Bartkiem Pietschem (Terminal, zespół Kabaretu Hrabi), energetycznym duetem Brown Cube oraz Przemkiem Pukiem. Ponadto do jej powstania w dużej mierze przyczynili się przyjaciele z zespołu, z którymi współpracuje od lat, Łukaszem Kaczmarkiem i Jackiem Rychłym. Wokalnie wsparli: Kasia K8 Rościńska (Kayah, Audiofeels, Peja, Agnieszka Włodarczyk) i Daniel Moszczyński (Wolny Band, Terminal).

Adam Krylik

Adam Krylik to artysta,który ceni sobie prostotę i naturalność. Inspiruje się codziennością i tym co zwyczajne. To wokalista obdarzony ciepłą, lekko „chropowatą” barwą głosu o imponującym dorobku wokalnym.

Pochodzi z Bobolic w woj.zachodniopomorskim. Początki jego drogi sięgają musicalu „Fatamorgana?” wystawianego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie gdzie zagrał jedną z głównych ról. W grupie tych koszalińskich wówczas nastolatków znaleźli się m.in. Adam Sztaba- twórca muzyki do spektaklu, Reni Jusis i inni.

Z głową pełną marzeń i świeżo po obronie dyplomu w Technikum Elektronicznym przeniósł się do Warszawy, którą uznał wtedy za centrum wszechświata. Po zderzeniu ze ścianą rzeczywistości pierwsze 2 lata spędził w znanej warszawskiej …. pizzerii jako kelner. W międzyczasie poznał Elżbietę Zapendowską, która usłyszawszy jego wykonanie piosenki Dżemu Modlitwa stwierdziła: „Zobaczysz, będą cię, k***a ludzie słuchali”. Zaufał zapewnieniom ówczesnej mentorki.

Następnie przyszedł czas rozklejania. Nie chodzi bynajmniej o załamanie nerwowe lecz o pracę w Agencji Koncertowej gdzie rozklejanie było codziennością. Rozklejał plakaty m.in.Varius Manx, Kasi Kowalskiej i in. Jak to zwykle w takich historiach bywa, nie tak dawno temu, po kilku latach od klejącej przygody jedna z jego kompozycji ukazała się na płycie Antepenultimate Kasi Kowalskiej.

Z biegiem czasu rozwijał się jako wokalista. Udzielał swojego głosu na wielu płytach znanych gwiazd. Brał udział w wielu koncertach, festiwalach i programach tv jako wsparcie wokalne artystów z czołówki polskiej estrady.

Ponad dwa lata temu zwolnił tempo, wyłączył dzwonek w telefonie i zajął się własną twórczością czego owocem jest nowa płyta, która ukaże się jesienią 2012 roku.

Znalazły się na niej proste w formie i ujmujące w przekazie piosenki o miłości, lęku czy odkrywaniu rzeczy dawno już odkrytych takich jak; niepowtarzalność zdarzeń, potrzeba samotności, odnalezienie swojej pasji jako sposób na szczęście. Artysta pokazuje te wartości w świeżym, niebanalnym ujęciu muzycznym. Czasem z przymrużeniem oka czasem zupełnie wprost. Warstwa tekstowa w większości należy do Michała Zabłockiego znanego krakowskiego poety, reżysera i scenarzysty, autora tekstów m.in. dla Grzegorza Turnaua.

Piosenka Mały Joe zgłoszona do koncertu “Trendy” 2012 to historia o pogoni za marzeniami mimo przeciwności. Znajomi Adama mówią, że to piosenka o nim samym. On twierdzi, że jest wielu takich szaleńców… pewnie z pół świata.

Jula

Julita „Jula” Fabiszewska urodziła się w 1991 roku w Łomży. Młoda wokalistka zdobyła internetową sławę dzięki swoim amatorskim nagraniom. W ciągu kilku lat utwory autorstwa Juli osiągnęły ponad 30 milionów wyświetleń w Internecie. Do zdobycia rzeszy wiernych fanów wystarczył jej zwykły mikrofon podłączony do komputera.

Do niedawna fani Juli nie wiedzieli jak wygląda ich idolka. Wszystko zmieniło się na początku 2012 roku, kiedy ukazał się pierwszy teledysk artystki. W ciągu trzech miesięcy od premiery wideoklip zrealizowany do utworu Za każdym razem obejrzano w Internecie ponad 8 milionów razy. Ponadto piosenka stała się najpopularniejszym polskim utworem w rozgłośniach radiowych. Zdjęcia do wideoklipu odbyły się w Lublinie. Za scenariusz i produkcję odpowiada agencja fametone. Teledysk przedstawia toksyczny związek dwojga młodych ludzi.

Julita ujawniła swój talent bardzo wcześnie. Już jako uczennica szkoły podstawowej zdobywała zaszczytne miejsca na konkursach wokalnych. Przełom nastąpił w 2007 roku, kiedy artystka postanowiła spróbować swoich sił w pisaniu utworów. Nagrywanie pierwszych autorskich piosenek odbywało się przy pomocy amatorskiego sprzętu. Jula dzieliła się swoją twórczością tylko z najbliższymi przyjaciółmi. Sytuacja zmieniła się, gdy utwory Juli wyciekły do Internetu i ukazały się w serwisach społecznościowych. Internauci oszaleli na punkcie młodej wokalistki. W krótkim czasie, zaczęły funkcjonować blogi i strony internetowe poświęcone twórczości Juli. Szybko rosnąca popularność młodej wokalistki zainteresowała profesjonalistów z branży muzycznej. Od zeszłego roku managementem i promocją wokalistki zajmuje się agencja fametone. Współpraca ta zaowocowała rozpoczęciem nagrywania albumu oraz kontraktem z wytwórnią fonograficzną MyMusic Group (EMI Music Poland).

Singiel Za każdym razem zapowiada pierwszy album łomżyńskiej wokalistki, który ukaże się nakładem wytwórni MyMusic już 1 września. Na płycie znajdzie się kilkanaście piosenek utrzymanych w klimacie pop/rock.

Me Myself And I

Mają na swoim koncie dwa autorskie albumy Takadum! (2011) i Do Not Cover! (premiera 21.03.2012) i jedno remiskerskie wydawnictwo do albumu Takadum! Miesiące październik i listopad 2011 przyniosły im kolejno 2 nagrody, zostali laureatami Dolnośląskiej Nagrody Kulturalnej Silesia i Nagrody Muzycznej Wrocławia.

Ich jedynym instrumentem jest głos. Sami o swojej muzyce mówią: to muzyka wokalna kontrolowana ludzkim. Śpiewają acapella, wspomagając się elektroniką tworzą melodyjne, jazzrockowo soulowe wokalizy, oparte na beat boxowej rytmice. 3 osoby, tworzące muzykę, której daleko jest to jednoznacznej klasyfikacji. Mają za sobą występy z tuzami światowej sceny jazzowej (m.in.: B.Mcfferin, L.Wright, R. Bona, L.Możdżer), koncertowali przed wystąpieniem Dalajlamy podczas jego pobytu we Wrocławiu, a jeden z ich utworów znalazł się na ścieżce dźwiękowej do gry Wiedźmin.

Z uznaniem o ich twórczości wypowiadają się zagraniczni artyści – „Intrygujące i nowoczesne” – zgodnie stwierdzili Neneh Cherry i Burt Ford(producent m.in. Portishead) z zespołu CirKus po zetknięciu się z ich muzyką w krakowskiej Alchemii. O najnowszym wydawnictwie mówią:

Muzyka na Do Not Cover! to wejście w inny etap twórczości zespołu pod względem kompozycji i stylu. Jest to fuzja dźwięków bardzo rożnych gatunków, lecz na pierwszym miejscu należy wyróżnić jazz, jako główny nurt, który Me Myself And I na swój wokalny sposób eksploruje. Są momenty na płycie, w których głosy są bardzo przetworzone jak i takie, w których pozostają ortodoksyjnie czyste, wręcz zaśpiewane w klasyczny sposób.

Jedno jest pewne płyta kipi energią, jest mocno zróżnicowana emocjonalnie, rytmiczna, ale jednocześnie pełna zaskakujących harmonii.

Na co dzień zespół występuje w trzyosobowym składzie: Magdalena Pasierska – vocal, Michał Majeran – vocal, beatbox, Karol Giżewski – beatbox

Mika Urbaniak

Mika Urbaniak

Urodzona i wychowana w Nowym Jorku Mika Urbaniak już od ponad 10 lat mieszka w Polsce. Na szczęście chyba nie przyswoiła jeszcze popularnych nad Wisłą zwrotów „nie wolno”, „nie wypada” oraz „tak się nie robi”, bo jej drugi album – Follow You – to manifest niezależności i wolności. A przy tym zbiór piosenek, od których już po pierwszym przesłuchaniu nie sposób się uwolnić.

Mika jest córką Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka, więc muzyką oddychała od narodzin. Najpierw, siłą rzeczy, był to jazz, a później przyszedł czas na własne wybory – soul i r’n’b, ambitny pop, hip-hop… Długo przygotowywała się do debiutu, chętnie podejmując współpracę z tak różnymi artystami, jak Andrzej Smolik, O.S.T.R., Kayah, Tatiana Okupnik czy Grzegorz Markowski. Podpatrywała. Uczyła się. Dokonywała wyborów. I wydana w 2009 roku płyta Closer potwierdziła, że wokalistka wybierała dobrze – ten ambitny, po światowemu skrojony pop ze szczyptą r’n’b, zachwycił fanów i przyniósł jej Fryderyka w kategorii Album Roku Pop. Wszyscy spodziewali się więc, że Mika pójdzie za ciosem. A tu niespodzianka…

Najpierw nastąpiła zmiana personelu. Troy’a Millera na stanowisku producenta zastąpił Victor Davies, znany w Polsce m.in. ze współpracy z Marylą Rodowicz i Smolikiem. Ten oczywiście skrzyknął swoich ludzi (dla przykładu: smyki aranżował Simon Hale, znany z podobnych usług dla m.in. Kylie Minogue i Jamiroquai, a zagrała formacja Millenia Strings, które współpracowała chyba z wszystkimi wielkimi, od Paula McCartney’a po Luciano Pavarottiego) i wybrał miejsca w których materiał powstawał (m.in. studio lidera formacji Incognito).

Przede wszystkim jednak Victor odkrył Mikę na nowo, w pełni wykorzystując jej otwartość i wokalną wszechstronność. Od kryształowej czystości popowych ballad lat 50., przez frywolność muzyki country, po soul, a nawet rockowe uderzenie – na „Follow You” znaleźć można cały wachlarz brzmień i gatunków, ale talent i interpretacyjna moc Miki sprawiają, że ta szaleńcza podróż przez muzykę nie tylko brzmi spójnie, ale też wciąga, bawi i fascynuje.

„Kto powiedział, że na płycie trzeba się ograniczać do jednego stylu?” – śmieje się artystka. – „Nie mogę zastanawiać się nad tym, czy spełniam czyjeś oczekiwania, bo na dłuższą metę najbardziej opłacalne jest inwestowanie w swój artystyczny rozwój, podejmowanie ryzyka, zaskakiwanie słuchacza. Mam taką naturę, że jeśli ktoś czegoś ode mnie oczekuje, ja natychmiast robię coś dokładnie odwrotnego. Nie chcę się dać zaszufladkować.”

Rzeczywiście, szufladek tym razem nie będzie. Za to półka w sklepie muzycznym, z napisem „bestseller” na pewno, bo dawno w Polsce nie powstał album tak przebojowy i witalny, jak Follow You. Zresztą, nie tylko w Polsce – jeśli Mika będzie występować niedługo w waszej okolicy, spieszcie się, by ją zobaczyć. Bo po takiej płycie na pewno upomni się o nią wielki świat, do którego od zawsze należy.

Hania Stach

Hania Stach jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, ze specjalizacją – wokal (klasa Anny Serafińskiej). Muzyczne szlify zdobywała również pod okiem Elżbiety Zapendowskiej. Szerszej publiczności po raz pierwszy zaprezentowała się podczas finałów II edycji programu Idol, nieco wcześniej zdobywając pierwsze miejsce w programie Szansa na Sukces, w którego finale zaśpiewała Dotyk w duecie z Edytą Górniak. Współpracowała m.in. z Natalią Kukulską, Andrzejem Piasecznym i Edytą Geppert. W 2004 roku wydała pierwszą płytę (Hania Stach) bardzo pozytywnie odebraną przez polski rynek muzyczny. W tym samym roku wystąpiła na Festiwalu w Opolu, gdzie w koncercie „Premiery” wykonała piosenkę „Właśnie w taki dzień”. Również w 2004 roku nominowana przez Urszulę Dudziak do festiwalu Top Trendy, zajęła w nim wysokie, drugie miejsce śpiewając piosenkę End Of The Road oraz Czas nas uczy pogody. W 2007 roku Hania Stach ponownie była uczestniczką koncertu „Premiery” na Festiwalu w Opolu, w którym została wyróżniona nagrodą „Kryształowy Kamerton” przyznaną przez Związek Polskich Autorów i Kompozytorów „ZAKR” za piosenkę własnego autorstwa pt. To nie tak miało być.

Hania Stach zajęła również drugie miejsce podczas eliminacji do Finału Krajowego Eurowizji 2007 r. wykonując piosenką Regroup.

Od 2007 roku zaangażowana była też w jeden z największych kinowych projektów musicalowych dla młodzieży – „High School Musical”. Promując poszczególne części filmu Hania udzieliła swojego głosu na polskiej wersji dialogowej dla głównej bohaterki filmu- Gabrielli oraz nagrała trzy piosenki i teledyski: Masz w sobie wiarę, Moja muzyka to Ty śpiewając z duecie z Andrzejem Lampertem oraz Ty i Ja z Łukaszem Zagrobelnym. Ścieżka dźwiękowa z filmów uzyskała status platynowej płyty i osiągnęła sprzedaż na poziomie około 100 tys. egzemplarzy.

W marcu 2012 roku ukazał się drugi album Hani Stach zatytułowany Moda, z którego pochodzi piosenka I Want To Love You, która to zakwalifikowała się do konkursy „trendy”. Warto dodać, że kompozytorką tego energetycznego utworu jest sama Hania a słowa napisała do spółki ze swoją siostrą – Jagodą Stach oraz Mikołajem Majkusiakiem (producentem płyty).

Łukasz Mantiuk
Łukasz Mantiukhttp://allaboutmusic.pl
Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Najnowsze wpisy

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.