Z perspektywy blisko 15-letniej solowej drogi muzycznej, Beyoncé utwierdza w przekonaniu, że wszystko jest możliwe. Zawsze poza wszelkimi schematami, zaskakuje nowym wydawnictwami w najmniej oczywisty sposób. Drugi solowy album B’Day ukazał się dokładnie w jej 25. urodziny. My przypominamy pochodzący z niego trzeci oficjalny singiel – Irreplaceable z 2006 roku.

Nazwanie pierwszego albumu Beyonce jednym z najgłośniejszych solowych debiutów wszech czasów nie będzie przesadzone. Era Dangerously in Love obfitowała w światowe numery jeden singlowych zestawień, multi-platyny, a także pięć nagród Grammy. Druga płyta miała się ukazać w 2004 roku i stanowić wówczas kontynuację poprzedniczki, jednak projekt został przerwany na rzecz nowych muzycznych eksperymentów, m.in. ze względu na nagrywanie pożegnalnego albumu Destiny’s Child oraz na kreowaniu roli w filmie Dreamgirls. Po zakończeniu prac wokalistka rozpoczęła współpracę z wieloma producentami muzycznymi, a następnie wynajęła nowojorskie Sony Music Studios, gdzie w trzy tygodnie skompletowano materiał na filmowy soundtrack. Styl muzyczny albumu nawiązywał do funku i ballad z lat 70. i 80., a także współczesnego R&B i hip hopu. W ramach dalszej wizji, artystka chciała nagrać płytę z wykorzystaniem szerokiego grona instrumentów. Jest to ważna cecha, tworząca drugi krążek z bogatym instrumentarium, a świadczy o nim różnorodny dobór singli.
nullPłyta B’Day ukazała się 4 września 2006 roku, w dzień 25. urodzin samej wykonawczyni. Prezentem zostali obdarzeni zarówno fani, jak i artystka, która zdobyła za drugą płytę szereg wyróżnień, włączając w to nagrodę Grammy dla najlepszego albumu R&B, a także cztery nominacje za utwory w nim zawarte. Płyta zadebiutowała na szczycie amerykańskiej listy Billboard 200 rozchodząc się w pierwszym tygodniu w 541 tysiącach egzemplarzy na terenie Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu B’Day uzyskał status potrójnej platyny Recording Industry Association of America za sprzedaż powyżej trzech milionów kopii. Platynową płytę przyznano także w Irlandii, Japonii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii oraz potrójną w Rosji i Irlandii. Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym promocji płyty było wydanie edycji deluxe z premierą antologii wideo, B’Day Anthology Video Album, złożonej z trzynastu wideoklipów, które nakręcono do utworów z płyty. W 2008 roku łączna światowa sprzedaż albumu wynosiła ponad 7 milionów egzemplarzy. Ponadto B’Day zajęło 116. miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt dekady 2000-2009 w Stanach Zjednoczonych. Za album World Music Awards ogłosiło Beyonce najlepiej sprzedającym się artystą R&B świata.

null

Na sukces B’Day złożyły się takie przeboje jak Deja-Vu, Ring the Alarm i bonusowe Check On It. Na szczycie tej listy stoi również Irreplaceable – trzeci singiel promujący album w Stanach Zjednoczonych oraz drugi na rynku międzynarodowym. Pierwotnie piosenka nie powstała dla Beyonce, dlatego ta stworzyła własną aranżację, zmieniając brzmienie country na contemporary R&B, pasujące do koncepcji i brzmienia albumu. Efekt końcowy utworu powstał w składzie: Shaffer Smith, Beyonce Knowles, Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen, Espen Lind i Amund Bjørklund. Tekst napisał Ne-Yo, który początkowo opisał go z perspektywy mężczyzny. Następnie razem z artystką oraz StarGate wyprodukowali numer.

Po zakończeniu sesji nagraniowych Irreplaceable, Ne-Yo przyznał, że dzięki piosence Beyonce wyraziła rzeczy, które nie dawały jej spokoju. Poza tym była zadowolona z ogólnego oddźwięku utworu, gdyż od początku tworzyła z zamierzeniem, by stworzyć numer z którym mogłaby się utożsamić każda kobieta. Piosenka, a dokładniej wypowiedź rapera i jednego z autorów singla wywołała sporą kontrowersję związaną z podziałem ról w jego tworzeniu. Ne-Yo udzielił sprostowania dla MTV, dotyczące wypowiedzi Beyonce podczas jednego z jej koncertów. Mianowicie raper oburzył się za słowa: Napisałam tę piosenkę dla moich dziewczyn. Na co w odpowiedzi usłyszeliśmy, że to on stworzył tekst, cały tekst. Beyoncé pomogła mi z melodią i aranżacją wokalną, co czyni ją współautorką. Niedopowiedzenia nie przeszkodziły Irreplaceable w zawojowaniu list przebojów. Utwór pozostawał na szczycie Billboard Hot 100 przez dziesięć tygodni i uzyskał status trzykrotnej platyny za sprzedaż powyżej trzech milionów kopii. Był także najlepiej sprzedającym się singlem 2007 roku w Stanach Zjednoczonych oraz 25. najlepiej sprzedającym się singlem lat 00. w tym kraju. Magazyn muzyczny Rolling Stone umieścił go na 60. miejscu listy 100 najlepszych piosenek dekady. Pierwsze miejsce na listach przebojów osiągnięto między innymi w Australii, Chinach, Nowej Zelandii i na Filipinach. W Polsce kompozycja dotarła do wysokiego, drugiego miejsca.

Teledysk do Irreplaceable został wyreżyserowany przez Anthony’ego Mandlera i zawiera debiutancki występ zespołu koncertowego Beyonce, Suga Mama. W rolę byłego chłopaka wokalistki wcielił się model Bobby Roache, który zagrał również policjanta w teledysku do Ring the Alarm. Wideo wydane zostało w 2007 roku na B’Day Anthology Video Album. W styczniu 2008 roku, na antenie MTV premierę miał wideoklip do Irreemplazable, hiszpańskojęzycznej wersji utworu.

null

Na koniec warto wspomnieć o fizycznym wydaniu singla, który znalazł miejsce u milionów nabywców. Najszczodrzej obdarzono amerykański mini-album z remiksami, który zawiera między innymi muzyczne warianty od Ralphi & Craig, klubowe wersje Maurice Joshu’y oraz DJ Speedy.