Dwie muzyczne legendy, jeden niepowtarzalny duet i kilka zawirowań wokół jego powstania. W 2000 roku Whitney Houston zaprosiła George’a Michaela do nagrania nowej wersji piosenki z płyty My Love Is Your Love na składankę z jej największymi hitami. Dziś If I Told You That jest już pełnoletnie i z pełnym przekonaniem zasługuje na miano jednego z najbardziej wyjątkowych i ponadczasowych duetów.

Dwie wielkie gwiazdy muzyki pop postanowiły nagrać razem piosenkę jednocześnie kończąc trwający ponad 10 lat spór. Wyglądało na to, że wokalistka wybaczyła George’owi odrzucenie w 1989 roku pierwszej propozycji nagrania wspólnego duetu. Tym razem również nie wszystko przyszło łatwo, bowiem pierwotnie Whitney chciała zaangażować Michaela Jacksona, ale nie udało im się dojść do porozumienia w kwestiach muzycznych. Rodney Jerkins, producent odpowiedzialny za nagranie duetu powiedział, że próbowali zgadnąć, jakie dwie gwiazdy świat chciałby usłyszeć śpiewające razem. Jako że nie dało się wskrzesić Elvisa i Johna Lennona, ta para wydawała się najlepszą kombinacją. I mieli rację.

nullWynikiem ich współpracy była piosenka If I Told You That autorstwa Rodneya Jerkinsa, Freda Jerkinsa III, LaShawna Danielsa i Tony’ego Estesa, która została wydana jako pierwszy singiel z multiplatynowego (w USA, UK, Japonii, Australii) kompilacyjnego albumu Whitney: The Greatest Hits w maju 2000 roku, jednak po raz pierwszy w solowej wersji artystki pojawiła się dwa lata wcześniej na bestsellerowym My Love Is Your Love. Oprócz gościnnego udziału Geogre’a Michaela w nowszej wersji utworu również sam układ piosenki został zmodyfikowany, choć tylko nieznacznie. Pomimo ciepłęgo przyjęcia singla, George nigdy nie wykonał jej na żadnym ze swoich koncertów. Whitney z kolei regularnie o niej przypominała w ramach trasy My Love Is Your Love World Tour w 1999 roku oraz w trakcie promocyjnych koncertów Greatest Hits Live w 2000 i Soul Divas Tour w 2004 roku. Pomimo iż składanka piosenkarki sprzedawała się w ogromnych ilościach (m.in. 1,5 miliona w Wielkiej Brytanii i blisko 3 miliony w Stanach Zjednoczonych, co w obydwu krajach dało jej status pięciokrotnie platynowej płyty), singiel cieszył się umiarkowanym rozgłosem z wyjątkiem Polski, gdzie stał się przebojem numerem jeden na liście Polish Singles Chart. Wysokie noty w muzycznych zestawieniach widniały także we Włoszech oraz w Anglii na pozycji 9., a także w najlepszej pięćdziesiąte w Australii, Belgii, Niemczech, Irlandii, Holandii, Szwecji i Szwajcarii.

Teledysk w reżyserii Kevina Braya przedstawia duet śpiewający w klubie. W końcu spotykają się na parkiecie, podobnie jak w  przypadku klipu George’a Michaela z Mary J. Blige do przeboju As, który jest utrzymany w podobnej konwencji. Wideo ukazało się na kompilacyjnym wydawnictwie artysty pod tytułem Twenty Five. Fizyczny format singla został wydany w wersji australijskiej, europejskiej i jako promo CD. Oprócz radiowej i albumowej wersji numeru, wzbogacono tracklistę o Johnny Douglas Mix.

Poprzedni artykułThrowback Review: The Pussycat Dolls – Doll Domination (2008), recenzja Christiana Cieślaka
Następny artykułSiedemnaście stylizacji w osiem dni. Tak prezentuje się Lady Gaga