Od wokalistki rozmyślającej nad tym, czego pragnie dziewczyna, Christina Aguilera stała się odważną fighterką, której nikt nie może zatrzymać. Era Stripped to prawdziwa muzyczna rewolucja, a każdy pochodzący z niej singiel był strzałem w dziesiątkę. Jeden z nich – Fighter, był pierwszą rockową piosenką, która zaprzeczała dotychczasowemu teen-popowemu wizerunkowi artystki.

nullPaździernik 2002 roku przyniósł trzeci anglojęzyczny i czwarty ogółem album Christiny Aguilery pod tytułem Stripped. Znacznie dojrzalszy i zdecydowanie bardziej odważny. W nagraniu płyty wokalistkę wspomogli wybitni artyści, np. Linda Perry, znana również ze współpracy z Pink. Ponadto gościnnie wystąpili Redman, Alicia Keys, Lil’ Kim oraz gitarzysta legendarnej rockowej kapeli Jane’s AddictionDave Navarro. Sam materiał spotkał się z wielkim powodzeniem komercyjnym, a wszystkie single stały się międzynarodowymi przebojami. Zgromadzone piosenki łączą w sobie elementy popu, rhythm and bluesa, soulu oraz czerpią z gatunków muzycznych jak hip-hop, rock i muzyki latynoskiej. Wraz z wydaniem płyty Christina postanowiła zerwać z teen-popowym wizerunkiem, który wykreowała w trakcie promocji debiutanckiego albumu studyjnego, nabierając, jak sama wspominała, autentyczności. Artystka napisała niemal każdy zawarty na albumie utwór. Była też generalną producentką kontrowersyjnego Dirrty. Wydawnictwo nominowano do wielu nagród muzycznych, w tym Grammy za najlepsze żeńskie wykonanie piosenki pop oraz za piosenkę roku − w obydwu przypadkach nominowana do prestiżowego tytułi była ballada Beautiful. Płyta jest chwalona i polecana przez Roberta Dimery’ego w jego książce 1001 albumów, które musisz usłyszeć przed śmiercią. W Polsce Stripped zyskało miano najlepiej sprzedającego się albumu pierwszej połowy 2003 roku. Płyta była bliska zdobycia numeru jeden w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jednak zakończyła swoją drogą na niemniej zaszczytnym, drugim miejscu, z sześciokrotną platyną w UK i czterokrotną w USA, gdzie sprzedano ponad 4,5 miliona egzemplarzy.

nullŚwiatowa premiera trzeciego singla Fighter odbyła się18 marca 2003 roku. Niespełna trzy miesiące później, utwór wydano na amerykańskim rynku muzycznym. Za jego produkcję odpowiada Scott Storch, zaś nagranie realizowano w Royal Z Entertainment budynku The Enterprise Studios w Burbank oraz w hollywoodzkim Conway Studios. Tu swój udział w nagrywaniu utworu miał wcześniej wspomniany Dave Navarro, który gościnnie zagrał na gitarze. Numer zdobył 3. miejsce brytyjskiej listy przebojów, za to Stany Zjednoczone nie do końca dały się porwać jego rockowej energii, kończąc na 20. pozycji notowań Billboard Hot 100 i Billboard Hot 100 Airplay. Mimo średniego wyniku na liście, amerykanie chętnie sięgali po singiel, co dało jej platynę za sprzedaż ponad 500 tysięcy kopii. nullŁącznie wyprzedano 3,5 miliona egzemplarzy singla dookoła globu. Singiel wywalczył także solidne miejsca w innych krajach jak Australia (#5), Kanada (#3), Irlandia (#4), Holandia (#5). Zajmował również miejsce 3. na liście European Hot 100 Singles. Poza tym widniał w argentyńskich, filipińskich, hongkońskich, indonezyjskich, rosyjskich, szkockich i tureckich listach przebojów, a także stał się hitem azjatyckich mediów. Podsumowując, Fighter był jednym z lepiej notowanych i sprzedających się singli z ery albumu Stripped.

Fighter przyciągało nie tylko słuch, ale i wzrok za pomocą wizjonerskiego teledyski, którego reżyserii podjęła się Floria Sigismondi, wcześniej współpracująca między innymi z Marilynem Mansonem. Wideo zdobyło przychylne opinie oraz szereg nagród i wyróżnień, w tym Advertising and Design Awards, Cyprus Music Academy Awards, Juno Awards, MVPA Video Awards. Piosenkę opublikowano na CD, a także w formie płyty winylowej.

Poprzedni artykułThrowback Review: Sia – Some People Have Real Problems (2008), recenzja Zuzanny Janickiej
Następny artykułTaylor Swift wyruszyła w trasę koncertową