Dział Publicystyka Throwback Thursday 128: Beyoncé - Single Ladies (Put a Ring on It)

Throwback Thursday 128: Beyoncé – Single Ladies (Put a Ring on It)

Beyoncé od początku solowej kariery utrzymuje się na szczycie, a jej każdy nowy album wprowadza na rynek muzyczny niemało zamieszania. W 2008 roku ukazała się trzecia płyta wokalistki pod tytułem I Am… Sasha Fierce i otwierający jej drugą część singiel Single Ladies (Put a Ring on It), który wraz z kultowym teledyskiem zapoczątkował jedno z pierwszych tanecznych szaleństw w nowym millenium.

Po rozpadzie żeńskiego trio Destiny’s Child, wokalistki ruszyły osobnymi drogami. W 2002 roku, pierwszą solową płytę wydała Michelle Williams, a w grudniu tego samego roku ukazał się debiut Kelly Rowland. Przyszła też kolej na liderkę – Beyoncé. Płyta Dangerously In Love ukazała się w czerwcu 2003 roku. Drugi solowy album, zatytułowany B’day artystka sprezentowała fanom dokładnie w swoje 25. urodziny. null W połowie listopada 2008 roku nakładem Columbia Records premierę miał trzeci longplay – I Am… Sasha Fierce. Wydawnictwo ukazało się na dwuczęściowym wydaniu, a każda z płyt reprezentowała kontrastujące ze sobą strony osobowości oraz style muzyczne. Pierwsza I Am…, składała się z wolnych i utrzymanych w średnim tempie klasycznych ballad popowych i R&B, natomiast druga – Sasha Fierce, przedstawiał tytułowe, sceniczne alter ego wokalistki, skupiając się na tanecznych utworach, czerpiących z Europopu oraz electropopu. Piosenki z pierwszej części zostały napisane i wyprodukowane przez wokalistkę ze wsparciem Kennetha Edmondsa, Christophera Stewarta, Teriusa Nasha oraz Ryana Teddera. Z kolei wkład w kompletowanie Sasha Fierce mieli Rodney Jerkins, Sean Garrett i siostra Solange. I Am… Sasha Fierce zadebiutowało na szczycie listy Billboard 200, rozchodząc się w pierwszym tygodniu w 482 tysiącach egzemplarzy na terenie Stanów Zjednoczonych. Na początku 2011 roku łączna sprzedaż albumu wynosiła ponad 7 milionów kopii. Ponadto album przyniósł Beyoncé osiem nominacji do nagród Grammy, ostatecznie wygrywając statuetki w pięciu kategoriach. Promując krążek, wokalistka wyruszyła w światową trasę koncertową I Am… Tour, obejmującą 108 występów na sześciu kontynentach.

nullWysokie wyniki sprzedaży wydawnictwa zapewniła ósemka singli. 13 października 2008 roku drugim z kolei oraz otwierającym drugą część Sasha Fierce zostało przebojowe Single Ladies (Put a Ring on It). Piosenka stała się piątym numerem 1. piosenkarki w Stanach Zjednoczonych, z kolei sukces zapewnił jej chwytliwa muzyka autorstwa Christophera Stewarta, The-Dream i Beyoncé oraz tekst związany z empowermentem kobiet autorstwa wspominanego składu razem z Teriusem Nashem i Thaddisem Harrellem.

nullDo najważniejszych nagród za Single Ladies należą trzy statuetki Grammy dla piosenki roku, najlepszej piosenki R&B oraz najlepszego kobiecego wykonania R&B. Ponadto singiel uplasował się na szczycie listy Billboard Hot 100, oraz siedmiu innych notowań amerykańskiej listy, zaś RIAA przyznała jej status czterokrotnej platyny za sprzedaż ponad 5 milionów kopii na terenie Stanów Zjednoczonych. W Australii numer stał się pięciokrotnie platynowy. Piosenka trafiła także na 1. miejsce listy najlepszych piosenek 2008 roku według magazynu Rolling Stone, a także na 2. pozycji listy sporządzonej przez stację MTV. Do kolejnych wyróżnień należy 2. miejsce na liście najlepszych utworów dekady, skompletowanej na podstawie ankiety, którą wśród czytelników zorganizował Rolling Stone.

Równie sporym sukcesem cieszył się teledysk, opierający się wyłącznie na choreografii. Klip otrzymał dziewięć nominacji do nagród MTV Video Music Awards 2009, wygrywając trzy, w tym najważniejszą, dla teledysku roku. Poza tym teledysk triumfował w tej samej kategorii na BET Awards, MOBO Awards oraz MTV Europe Music Awards.

Popularne