2003 rok w muzyce przeżywał prawdziwe oblężenie wydawnictw od rodzimych artystów. Niektórzy debiutowali, inni zaś premierowymi wydawnictwami skutecznie utwierdzali swoją pozycję na polskiej scenie. Do tej drugiej grupy należy zespół Łzy, który 15 lat temu nagrał platynową, czwartą płytę Nie czekaj na jutro , a wraz z nim przebój Oczy szeroko zamknięte. Singiel krótko po premierze stał się przebojem i do dziś jest jednym z najbardziej utworów z repertuaru grupy i jednym z największych polskich przebojów poprzedniej dekady.

Łzy powstały w 1996 roku w Pszowie, jednak ich początki sięgają 1992 roku, kiedy grupa nazywała się Rave i byli w niej tylko panowie. Po dwóch latach skład rozpadł się, a muzycy dołączyli do punkowego zespołu The Pilators. W roku 1996 uformował się prawie ostateczny skład z nazwą Łzy, zaakceptowaną przez wszystkich członków, a wokalistką została Ania Wyszkoni. Jeszcze jesienią tego samego roku grupa weszła do Cyberstudia w Katowicach, a wiosną 1997 roku nagrała taśmę demo oraz wygrał przegląd muzyczny w Opatowie, gdzie nagrodą była 24 godzinna sesja nagraniowa w warszawskim Sonusie.

nullPod koniec 1998 roku przygotowania do wydania debiutanckiego krążka pod tytułem Słońce dobiegły końca i z uwagi na fakt, że żadna wytwórnia fonograficzna nie była zainteresowana wydaniem tej płyty, Łzy postanowiły zrobić to własnymi siłami. Decyzja okazała się trafna, a płyta została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność. W międzyczasie Łzy wydały na świat dwie świetnie przyjęte płyty – platynową W związku z samotnością oraz złotą Jesteś jaka jesteś. Na początku 2003 roku zespół rozpoczął współpracę z Maciejem Durczakiem oraz jego firmą House Rock Entertainment. 5 czerwca premierę miał czwarty album Nie czekaj na jutro, który już latem otrzymał status złotej płyty, zaś w listopadzie sprzedaż płyty dała jej status platynowej i 1. miejsce na OLiS. Jest drugim krążkiem, obok W związku z samotnością, który osiągnął największą sprzedaż ze wszystkich wydawnictw zespołu.

nullPłytę nagłaśniały cztery single, z czego pierwszym została ballada rockowa Oczy szeroko zamknięte. Piosenkę nagrano w składzie Anna Wyszkoni (wokal), Adam Konkol (gitara), Arek Dzierżawa (bas), Adrian Wieczorek (klawisze), Dawid Krzykała (perkusja) i Rafał Trzaskalik (gitara) w TR Studios w Warszawie. Realizacją oraz produkcją zajęli się muzycy z zespołu oraz Tomasz Rogula. Singiel zakwalifikował się do Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, do konkursu premier, gdzie Łzy otrzymali Nagrodę Publiczności. Ponadto w 2004 roku przyznano im nagrodę Popcornu w kategoriach Zespół Roku oraz Przebój Roku za Oczy szeroko zamknięte, który zdobył także Superjedynkę.

Do piosenki nakręcono teledysk, w którym udział wziął aktor Wojciech Medyński. Singiel znalazł się na wydanej w 2004 roku reedycji albumu oraz na kompilacji The Best of 1996–2006. Oficjalne fizyczne wydanie singla nie było przeznaczone do sprzedaży i obejmowało jedynie 1000 sztuk nakładu. Znalazła się na nim anglojęzyczna wersja utworu – Eyes Open Madly.

Poprzedni artykułThrowback Review: Kelis – Tasty (2003), recenzja Zuzanny Janickiej
Następny artykułThree Days Grace – Outsider (2018), recenzja Weroniki Oszajcy