Dział Publicystyka Throwback Thursday 125: Robbie Williams – Feel

Throwback Thursday 125: Robbie Williams – Feel

Robbie Williams dzięki swojej charyzmie i energii z boysbandowego piosenkarza stał się solowym artystą, zbierającym pełne stadiony i sprzedającym miliony płyt na całym świecie. Ponad 15 lat temu ukazała się jego piąta płyta Escapology. Mimo że album nie cieszył tak wielkim powodzeniem jak poprzednie krążki, wydał on na świat hitowy singiel Feel.

Odejście Robbiego z popularnego brytyjskiego boysbandu Take That było wielkim skandalem. Muzyk popadł w problemy z narkotykami i alkoholem. Szybko jednak doszedł do siebie i powrócił na listy przebojów z solowym materiałem. Pierwszą próbą była autorska wersją przeboju George’a Michaela – Freedom, będącą swoistego rodzaju manifestem. Wolność wyboru, poczynań i zachowań cechuje Williamsa do dziś. Brytyjczycy i cała Europa przyjęli Robbiego z otwartymi rękoma. Wydany w 1997 roku debiutancki, solowy album Life Thru The Lens okazał się bestsellerem, a pochodzące z niego single stały się prawdziwymi hitami. Wokalista ZAchwycił nie tylko publiczność, ale także krytyków za melodyjny pop/rock z niebanalnymi tekstami. Wydanym już rok później wydawnictwem I’ve Been Expecting You ugruntował swoją pozycję w świecie show-biznesu. nullW odstępie zaledwie kilkunastu miesięcy ukazała się kolejna płyta Sing When You’re Winning, która momentalnie pokryła się platyną w czym pomogły jej kolejne single, w tym Rock DJ z kontrowersyjnym teledyskiem, odrzucanym przez liczne stacje telewizyjne. W międzyczasie ukazał się krążek zawierający nowe wersje największych przebojów Franka Sinatry. Od początku nowego milenium, artysta pracował w niesamowitym tempie. Kilkanaście miesięcy później, w listopadzie 2002 roku Robbie Williams wydał swój piąty album pod tytułem Escapology. Krążek stał się sześciokrotnie platynowy w Wielkiej Brytanii za ponad dwa miliony sprzedanych sztuk. Multiplatynowe płyty przyznano także w Australii, Austrii, Danii, Niemczech, Szwajcarii i Europie za pięć milionów kopii. W Polsce album pokrył się platyną z ilością 70 tysięcy nabytych egzemplarzy. Wydawnictwo nie cieszyło się jednak wielkim zainteresowaniem w Stanach Zjednoczonych, gdzie ostatecznie dotarło do 43. miejsca listy Billboard 200.

nullMateriał do Escapology,  który powstawał w studiach nagraniowych w Los Angeles i Londynie, był bardziej rockowy i szorstki niż dotychczas. Jego nadejście zwiastował singiel przewodni Feel. Autorami piosenki poza samym wykonawcą są Guy Chambers, który razem ze Stevem Powrem pracowali także nad produkcją. Z założenia utwór miał zostać świątecznym numerem jeden w Anglii, tak się jednak nie stało i trafił  tuż poza podium na miejsce 4. Uczucia Robbiego nieco cieplej rzyjęli słuchacze w Argentynie, Holandii, Norwegii, Austrii, Portugalii, Szwecji, we Włoszech, a także w Polsce, gdzie ballada uplasowała się na 1. miejscu Polish Singles Chart. W wielu państwach singiel utrzymywał się w najlepszej dziesiątce, m.in. w Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Japonii i Nowej Zelandii. W Stanach Zjednoczonych wywalczył jedynie 28. pozycję w notowaniu Adult Top 40 Billboard. Fizyczny singiel wydany na terenie Anglii i Kanady uwzględnia podstawową wersję piosenki, a także wersję demo Nobody Someday, utwór You’re History oraz galerię zdjęć i teledyski.

Do Feel powstał kowbojski teledysk. Wystąpiła w nim znana aktorka Darryl Hannah. Klip posiada dwa warianty – w odsłonie czarno-białej i kolorowej, nakręcony w Calagry na terenie Kanady.

Popularne

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.