W 2001 roku uskrzydlony sukcesami poprzednich płyt, Enrique Iglesias nagrał piątą ogółem, a drugą anglojęzyczną płytę zatytułowaną Escape. Album przyniósł międzynarodowe przeboje takie jak ballada Hero, która ukazała się chwilę przed dramatycznymi wydarzeniami dnia 11 września.

Enrique już jako 13-latek pisał pierwsze piosenki i w tajemnicy zaczął planować wydanie debiutanckiego albumu. Nie chciał robić kariery na nazwisku ojca, który był wtedy u szczytu popularności, dlatego też nie podzielił się z nim o swoich planach. Za pożyczone od niani pieniądze nagrał swoje pierwsze demo. Rzucił studia na uniwersytecie w Miami i wyjechał do Toronto nagrywać materiał na pierwszy krążek. W 1995 roku jego marzenie się ziściło. Wydał swoją debiutancką, imienną płytę, która w ciągu pierwszych trzech miesięcy sprzedała się w ilości miliona egzemplarzy.

null30 października 2001 roku ukazała się jego piąta i druga anglojęzyczna płyta studyjna zatytułowana Escape. Album zadebiutował na drugim miejscu listy najpopularniejszych albumów notowania Billboard, z wynikiem ok. 267 tysięcy sztuk sprzedanych w pierwszym tygodniu od premiery. Album uzyskał status platynowej płyty w wielu krajach, takich jak: Kanada, Irlandia, Australia, Stany Zjednoczone, Indie, Niemcy i z pięciokrotnym odznaczeniem w Wielkiej Brytanii. Na całym świecie płyta przekroczyła próg 23 mln egzemplarzy, co jest do tej pory najlepiej sprzedającym się albumem w karierze wokalisty. Przy tworzeniu materiału Enrique ponownie nawiązał współpracę z mistrzami muzyki dance – Paulem Barrym i Markiem Taylor’em. Sam wykonawca jest również współautorem i współproducentem prawie każdego utworu na wydawnictwie. Było ono promowane przez piątkę singli, w tym dwa, które stały się międzynarodowymi przebojami.

nullPierwszym singlem przewodnim zostało Hero, które stworzyli wcześniej wspomniani twórcy płyty. Oficjalnie premiera piosenki odbyła się 3 września 2001 roku, czyli zaledwie osiem dni przed tragicznymi wydarzeniami World Trade Center z dnia 11 września. Ze względu na jej charakter, był to jeden z niewielu utworów granych przed DJ-ów w nowojorskim radiu. Ponadto artysta został także poproszony o zaśpiewanie piosenki na żywo w Ameryce podczas koncertu A Tribute to Heroes, który odbył się 21 września. Jego występ był transmitowany w Nowym Jorku obok Bruce Springsteena, Bon Jovi i Sheryl Crow.

Singiel dotarł do pierwszych miejsc w takich krajach jak Kanada, Irlandia, Filipiny, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania i Szkocja. Oprócz bycia międzynarodowym numerem jeden, również w Wielkiej Brytanii, Australii, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych utwór pokrył się platyną. W samej Ameryce ballada znalazła się na sześciu notowań Billboardu, w tym na trzeciej pozycji Hot 100. W singiel zaopatrzyło się około ośmiu milionów nabywców. Fizyczne wydania Hero ukazały się w wersji brytyjskiej i japońskiej. Znalazły się na nich remiksy od Thunderpuss, Metro, Ventura & Colombo, a także albumowa i instrumentalna wersja.

Teledysk wyreżyserował Joseph Kahn. Zainteresowanie dramatycznym klipem potęgowały obecność znanych filmowych osobistości takich jak Jennifer Love Hewitt, a także Mickey Rourke. Część kadrów zostało zrealizowanych w osadzie Amboy w stanie Kalifornia, położonej na pustyni Mojave i zamieszkanej zaledwie przed cztery osoby.

Poprzedni artykułMery Spolsky prezentuje nowy teledysk
Następny artykułWażne ogłoszenie na Jarocin Festiwal 2018. Zagraniczny zespół wystąpi po raz pierwszy w Polsce!