Dział Publicystyka Throwback Thursday 123: O.N.A. ‐ Kiedy powiem sobie dość

Throwback Thursday 123: O.N.A. ‐ Kiedy powiem sobie dość

O.N.A. to jedna z najbardziej popularnych grup na polskiej scenie rockowej. W jej szeregach karierę zaczynała charyzmatyczna wokalistka, Agnieszka Chylińska. W czasie ponad 8-letniej działalności, zespół zdobył wiele wyróżnień, w tym kilka Fryderyków, a każda z wydanych płyt pokryła się co najmniej złotem. 22 lata temu ukazał się podwójnie platynowy, drugi krążek Bzzzzz, który nagłaśniał singiel Kiedy powiem sobie dość.

Wszystko zaczęło się 1 grudnia 1994 roku. W gdańskim klubie Żak odbyła się pierwsza próba Agnieszki Chylińskiej z dawnymi muzykami grupy Kombi – gitarzystą Grzegorzem Skawińskim i perkusistą Waldemarem Tkaczykiem oraz basistą Zbigniewem Kraszewskim (eks-TSA) i klawiszowcem Wojciechem Hornym. W marcu 1995 roku współpraca zaowocowała podpisaniem kontraktem z wytwórnią fonograficzną MJM – wyłącznym przedstawicielem koncernu Sony Music w Polsce. W maju tego samego roku ukazała się debiutancka płyta O.N.A. zatytułowana Modlishka. Część materiału powstała jeszcze zanim wokalistka trafiła do kapeli, dlatego utworu przeszły muzyczne i tekstowe szlify. Miesiąc później na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zagrali swój pierwszy koncert. Debiut okazał się wielkim sukcesem komercyjnym.

null

19 września 1996 roku do sprzedaży trafił drugi album pod tytułem Bzzzzz, który stał się bardziej mroczny od poprzednika i przepełniony płynącą z artystki frustracji. Pochodzą z niego takie single jak Krzyczę – jestem, Nie chcę dawać tego co najlepsze i Kiedy powiem sobie dość. Płyta okazała się największym sukcesem komercyjnym w historii zespołu. Nagrodzono ją podwójną platyną za sprzedaż oraz przyniosła grupie największą liczbę nominacji podczas Fryderyków oraz dwie zwycięskie w kategoriach Zespół roku i Album roku – rock. To właśnie podczas gali Fryderyków doszło do słynnego incydentu z udziałem Agnieszki, która odbierając nagrodę skierowała do swoich byłych nauczycieli pamiętne słowa Fuck off, nienawidzę was.

Drugi singiel, ballada rockowa Kiedy powiem sobie dość miała swoją premierę 1 grudnia 1996 roku. Do dziś jest to najbardziej rozpoznawalna piosenka z repertuaru zespołu, do której nagrania odbywały się studiu D.R. Wisła w czerwcu tego samego roku. Muzykę do utworu skomponował Grzegorz Skawiński, słowa napisała Agnieszka Chylińska, natomiast producentem wiodącym został Andrzej Paweł Wojciechowski, a produkcją muzyczną zajęli się Adam Toczko i Tomasz Bonarowski. Przebój doczekał się także teledysku oraz wydania w formie singla promocyjnego od Columbii i Sony Music Polska. Znalazła się na nim oryginalna wersja utworu wraz z wykonaniem akustyczny.

null

Popularne