Dział Publicystyka Throwback Thursday 121: The Cranberries - Zombie

Throwback Thursday 121: The Cranberries – Zombie

15-go stycznia, równo miesiąc temu, świat obiegła informacja o odejściu jednej z najbardziej charakterystycznych, żeńskich przedstawicielek muzyki rockowej – Dolores O’Riordan. Wyrazisty wokal oraz umiejętności w pisaniu tekstów dostrzegli muzycy The Cranberries, którzy 28 lat temu przyjęli artystkę do zespołu. Sprawdźcie, co warto wiedzieć o kultowym singlu Zombie, który z powodzeniem zapowiadał i nagłaśniał premierę drugiego albumu grupy pod tytułem No Need To Argue.

Na początku działalności muzycy występowali pod szyldem The Cranberry Saw Us, a funkcję wokalisty na krótki okres powierzono Niallowi Quinn. Odchodząc z grupy w 1990 roku, przedstawił kolegom przyjaciółkę swojej dziewczyny – młodą, śpiewającą Dolores O’Riordan. Wokalistka wykorzystała swoją szansę. Nie tylko doskonale śpiewała, ale także z łatwością napisała tekst do jednej z piosenek kapeli. Chyba nie ma w grupie cenniejszego skarbu niż wielozadaniowość w postaci czystego talentu liderki. Dolores w jednym ze swoich wywiadów wspominała, że mimo iż pierwotnie był męski wokalista, chłopakom z zespołu wcale nie robiłо to różnicy, a ją traktowali jak równoprawnego członka drużyny.

Po tym jak zespół zyskał nową wokalistkę bardzo szybko wydał w liczbie 300 sztuk, domowej roboty demo. Jego sukces zmusił grupę do działania. Następnym punktem było podjęcie poważnych kroków zmierzających do przyciągnięcia zainteresowania firm wydawniczych swoim materiałem. Udało się. Demo wyprodukowane przez ich przyszłego menadżera – Pearse’a Gilmora zainteresowało liczne grono wydawców, w tym Island Records.

null

Debiutancka płyta Everyone Is Doing It, So Why Cant We? ukazała się 1 marca 1993 roku. Jej notowania rosły bardzo powoli tak samo jak sława zespołu. Dość chłodny odbiór wydawnictwa nie zniechęcił jednak grupy, a  sytuacja zmieniła się gdy wyruszyli we wspólną trasę po USA z The The i Suede, która zakończyła się wspólnymi koncertami z Duran Duran. W związku z popularnością zespołu za oceanem, sprzedaż krążka zaczęła rosnąć w Wielkiej Brytanii. Dalej było już tylko lepiej. The Cranberries już w lutym 1994 roku przystąpili do pracy nad nowym materiałem, który przybrał kształt albumu pod tytułem No Need To Argue. Początkowo sesja nagraniowa została opóźniona, najpierw z powodu poważnego wypadku, któremu podczas jazdy na nartach uległa Dolores i wynikającej z niego długotrwałej rehabilitacji, a następnie ze względu na ślub z Donem Burtonem, realizatorem tras Duran Duran.

Ostatecznie 3 października druga płyta ujrzała światło dzienne i w ciągu 12 miesięcy na całym świecie sprzedał się w liczbie około 12 milionów kopii, przy czym siedem milionów w samych Stanach Zjednoczonych, co było równe siedmiokrotnej platynie. W Wielkiej Brytanii sprzedano około miliona egzemplarzy, z kolei we Francji krążek nabyło ponad 1,5 miliona osób, co nadało mu status diamentowej. W Polsce platynowa płyta znalazła się w domach ponad 130 tysięcy słuchaczy. Promocja wydawnictwa obejmowała cztery single, z czego pierwszy Zombie ukazał się tuż przed jego premierą, 19 września 1994 roku. Autorem rockowej kompozycji jest sama wokalistka, a producentem Stephen Street. Utwór powstał podczas angielskiej trasy zespołu w 1993 roku i został nagrany w Manor Studio w Oxfordshire i londyńskim Townhouse Studios. Jego przekaz został zadedykowany pamięci dwóch chłopców, Jonathana Balla i Tima Parry’ego, którzy zginęli w zamachach bombowych zorganizowanych przez IRA w Cheshire (północno-zachodnia Anglia) w dniu 20 marca 1993 roku.

nullSingiel stał się przebojem na całym świecie, wliczając pierwsze miejsce na listach na Billboard US Alternative Songs w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, Francji, Belgii i Australii. Przebywał również na szczycie amerykańskiej listy Modern Rock Tracks przez sześć tygodni. W Wielkiej Brytanii dotarł do czternastego miejsca. Fizyczne wydanie utworu sprzedano w dwóch milionach egzemplarzy. Co ciekawe, numer od kilku lat regularnie powraca do notowań we Francji, zaś po śmierci Dolores na początku 2018 roku, trafił do muzycznych zestawień w takich krajach jak Irlandia, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, Austria, Anglia oraz aż do czterech list Billboardu z najwyższym wynikiem – trzecim miejscem w Rock Digital Songs Sales i piątym w Rock Songs. W 1995 roku piosenka otrzymała statuetkę MTV Europe Music Awards dla najlepszej piosenki roku.

W roku 1995 roku premierę miał teledysk do Zombie, wyreżyserowany przez Samuela Bayera. W klipie można zobaczyć Dolores O’Riordan pokrytą złotą farbą w otoczeniu dzieci. Pojawiają się też ujęcia przedstawiające patrole brytyjskich żołnierzy w Irlandii Północnej.

DODATKOWE WERSJE

W 2002 roku ukazała się reedycja płyty zatytułowana No Need to Argue (The Complete Sessions 1994–1995), która zawiera 5 bonusowych utworów, w tym remiks Zombie (Camel’s Hump mix).

28 kwietnia 2017 roku zadebiutowała siódma płyta zespołu pod tytułem Something Else. Krążek zawiera 13 utworów nagranych w konwencji unplugged. 10 z nich to przeboje z poprzednich płyt oraz 3 zupełnie premierowe kawałki. Nie zabrakło również kultowego Zombie, którego możemy posłuchać w wersji akustycznej.

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.