W 2001 roku nowymi płytami dzieliło się wiele wokalistek, a wśród nich debiutująca i bez oporu wychodząca z cienia – Alicia Keys. Artystka wykształciła własny, unikalny styl będący połączeniem hip-hopu, R&B i soulu. Dzisiaj jej debiutancką płytę Songs in A Minor z przebojem Fallin‚ w swoich domach ma ponad dwanaście milionów fanów na całym świecie.

Alicia Keys swoje pierwsze piosenki zaczynała pisać w wieku 14 lat. Jako nastolatka uczęszczała do szkoły muzycznej, gdzie nauczyła się pracy nad swoim głosem. Dzięki dobrym wynikom w nauce skończyła ją mając zaledwie 16 lat. W roku 1998 początkująca piosenkarka podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Arista Records, jednak po namowach Clive’a Davisa, pod koniec 1999 roku, przeszła do jego wytwórni – J Records. nullDebiutancki album studyjny Songs in A Minor  ukazał się 5 czerwca 2001 roku i zadebiutował wówczas na szczycie notowania Billboard 200. W Stanach Zjednoczonych krążek w pierwszym tygodniu rozszedł się w ilości 236 tysięcy egzemplarzy. W roku premiery płyta znalazła ponad sześciu milionów nabywców i została nagrodzona sześciokrotną platyną (obecnie ośmiokrotną) przez Recording Industry Association of America. Dobry wynik sprzedażowy osiągnięto również w Kanadzie, Niemczech, Australii, a także dotarł do najlepszej dziesiątki w Wielkiej Brytanii, Grecji, Danii i Polsce na 9. pozycji OLiS.

nullDebiutancka płyta składa się z szesnastu kompozycji, których w przeważającej ilości autorką jest sama Alicia. Kilka piosenek pomogli jej napisać tacy artyści jak Jermaine Dupri, Kerry Brothers Jr. i Taneisha Smith. Pierwszy singiel o tytule Fallin’ jest jednak efektem samodzielnej pracy artystki, który powstał w KrucialKeys Studios w Nowym Jorku. Kompozycja otoczona została ogromną uwagą słuchaczy podbijając światowe listy przebojów w krajach Europejskich jak Holandia (#1), Włochy (#3), Francja (#5), Norwegia (#2), Belgia (#1), Austria (#3), Polska (#4) i innych. Również w Wielkiej Brytanii singiel wspiął się na zaszczytne 3. miejsce oraz trafił aż na sześć zestawień amerykańskiego Billboardu, wliczając najwyższe 1. miejsce w Hot 100, gdzie utrzymywał się tam przez sześć tygodni. Potężny sukces debiutu piosenkarki przypieczętowało aż pięć zwycięskich statuetek Grammy. Młoda gwiazda sceny R&B/soul zwyciężyła w kategoriach Piosenka roku, Piosenka R&B, Najlepsze wokalne wykonanie kobiece R&B za Fallin’ oraz Album R&B za Songs In A Minor. Alicia została także uznana najlepszą debiutującą artystką.

Teledysk został wyreżyserowany przez Chrisa Robinsona, Blake’a Johnsona i Danny’ego Wise’a. Fizyczne wydania singla obejmują między innymi wersję radiową, albumową, rozszerzoną, remiks instrumentalny oraz jego wariant z Busta Rhymes i Rampage.