Muzyka R&B przeżywa prawidzwą rewolucję. Artyści reprezentujący ten nurt łapią czego tylko się da, aby zadowolić słuchaczy. Jednym z czołowych kreatorów tego gatunku zdecydowanie jest The Weeknd. A dokładniej Abel Tesfaye. Niewątpliwie jego kariera rozwija się w zastraszająco szybkim tempie. Bowiem zdobycie miejsca przy mainstremowej uczcie zajęło mu dosłownie chwilę. Co oczywiście według mnie dzięki takim mixtape’om jak House of Balloons jest po prostu nieuchronną koleją rzeczy. To najzwyczajniej w świecie nie mogło się udać. Jednak prawdziwym testem dla Abela z pewnością było zmierzenie się z samym sobą przy okazji tworzenia drugiego longplaya. Prawdziwa walka z własną autentycznością i naturalną artystyczną ambicją.

Abelowi na początku kariery raczej nie było ciężko. Błyskawicznie zdobył on zainteresowanie kolegów z branży, którzy szybko zainteresowali się talentem muzyka. Wśród symaptyków The Weeknd znajduje się na pewno Kanye West czy Drake. Nie ukrywam, że współpraca z tymi artystami w pewnym sensie ukierunkowała Abela Tesafaye’a. Dzięki temu automatycznie był on kompletnie inaczej postrzegany przez środowisko obserwatorów. Wszyscy mieli ogromne oczekiwania wobec przyszłości tego młodego człowieka. The Weeknd musiał sobie poradzić z ogromną presją tłumu, który oczekiwał tylko dobrej muzyki. Być może to właśnie to zgubiło Abela. Bowiem jego najnowszy album jest wciąż aktem poszukiwania. Wyraźnie słychać, że szuka on wciąż swojej estetyki przez, co nie jest w stanie kompletnie wczuć się w proces twórczy.

The Weeknd 2015

Najnowszy album The Weeknda pt. Beauty Behind the Madness powinien zadowolić fanów Kanadyjczyka. Bowiem na tym wydawnictwie otrzymujemy kilka kompozycji, które są młodszymi braćmi poprzednich dokonań muzyka. Mówię głównie o The Hills, Often, Acquainted czy As You Are. Własnie te utwory wyposażone są w delikatnie trapowe dźwięki pod opieką minimalistycznego wokalu. Jednak dla mnie te piosenki pozbawione są kompletnie oryginalności, której za to nie brakowało choćby na Kiss Land (czyli poprzednim albumie The Weeknd). Odnoszę wrażenie, iż Abel stworzył te utwory dla małego przypomnienia jak brzmi jego własna estetytka. Jednak zrobił to w bardzo jałowy sposób.

Najmocniejszą stroną tego wydawnictwa z pewnością są duety. Choć jest ich mało to jest to bardzo jasny punkt całego krążka. Każdy z nich odsłania nam nową twarz The Weeknda. Na pierwszy ogień przyjrzałem się współpracy Abela Edem Sheeranem. Efektem ich spotkania jest bardzo dobry mainstremowy utwór pt. Dark Times. Ten świetny kawałek dodaje skrzydeł całemu albumowi. Ed Sheeran ku mojemu zdziwieniu bardzo dobrze radzi sobie z ciemniejszymi klimatami. Najlepszą piosenką na albumie bezsprzecznie zostaje jednak utwór Losers. Głos Abela wspaniale komponuje się z lekko swingowymi klimatami. W tym utworze jest cząstka tego, czego cały czas szukałem, czyli świeżości. Ta ogromnie rytmiczna i przebojowa piosenka na pewno zostanie w moim odtwarzaczu na dłużej. Ostatnim duetem jest współpraca z Laną Del Rey. O dziwo jest to najmniej zachwycająca kolaboracja, choć utwór nie jest tragiczny. Początek utworu jest zbyt nużący, jednak po chwili muzyka wraca na właściwy tor. Do tego trzeba przyznać, że głos Lany genialnie sprawdza się w takich lekko trapowych warunkach.W całej tej historii projektu The Weeknd liczy się chwila. Wszystko dzieje się chyba trochę za szybko przez, co momentami album Beauty Behind the Madness okazuje się być bardzo nieprzemyślanym albumem. Abel bez wątpienia kompletnie olał kwestię tekstów poszczególnych utworów. Słowa zawarte na tej płycie są na wręcz żenująco niskim poziomie. Tandetne teksty mówiące wyłącznie o seksie i banalnych rozwiązaniach skutecznie odrzucają. Ogromny potencjał został bardzo poważnie zlekceważony. Nie wiem co kierowało muzykiem, ale według mnie zmarnowano kawał dobrze przygotowanej melodii.

Prawdziwą kleską The Weeknda są utwory Shameless i Angel. Nie jestem w stanie nawet wytłumaczyć jak bardzo irytujący jest kawałek pod numerem 8. Dla mnie to niepotrzebny zapychacz, który tylko burzy dobre wrażenie o wydawnictwie. Wokal artysty już wcale nie budzi zachwytu tylko niesmak. Gdyby tego mało tekst tej piosenki jest na bardzo niskim poziomie. Ostatecznie po dobrych utworach koloboracyjnych przyszedł też czas na kawałek zamykający album. Angel to okropnie słabe zakończenie. Ciągnący się w nieskończoność bit i przekombinowany głos The Weeknd po prostu nudzi.

Ten album był wszystkim potrzebny. Każdy może już otrzeć oczy zamydlone powszechnym zachwytem nad projektem The Weeknd. Teraz przyszedł czas, aby Abel w końcu pokazał swoją artystyczną duszę. Bo póki co jego wydawnictwo jest dla mnie wielkim zawodem. Brakuje mi w tym wszystkim jakiegoś punktu zaczepnego. Owszem jest kilka ciekawych kompozycji, ale wszystko razem jest jałowe i nijakie. Sam The Weeknd powinien pozbierać się i przestać na siłę starać się korzystać z chwili. Wierzę, że tego człowieka stać na coś więcej niż tylko bycie gangsterskim kochankiem, który nie potrafi zapanować nad własną przebojowością.

The Weeknd - Beauty Behind the Madness
 • Data premiery:
  28 08 2015
 • Wytwórnia:
  Republic Records
 • Gatunek:
  R&B, pop
 • Single:
  The Hills, Can't Feel My Face, Tell Your Friends
Najlepsze utwory:
Losers, Dark Times, The Hills, Can't Feel My Face
Najsłabsze utwory:
Shameless, Angel

ŚREDNIA OCENA WYBRANYCH REDAKTORÓW

Kacper Rogalewski
6.1/10
Zuzanna Janicka
5/10
Beata Prętnicka
5.5/10
Łukasz Mantiuk
7/10
Łukasz Jaćkiewicz
8/10

ŚREDNIA OCENA WYBRANYCH REDAKTORÓW

Kacper Rogalewski
6.1/10
Zuzanna Janicka
5/10
Beata Prętnicka
5.5/10
Łukasz Mantiuk
7/10
Łukasz Jaćkiewicz
8/10
Poprzedni artykułJames Arthur podpisał kontrakt z nową wytwórnią
Następny artykułDiana Krall wyda reedycję ostatniej płyty