Dział Publicystyka Terroromans powraca! Muchy w warszawskim Niebie. Relacja Izabeli Zadury

Terroromans powraca! Muchy w warszawskim Niebie. Relacja Izabeli Zadury

Wydany w 2007 roku album Terroromans zespołu Muchy był jedną w najważniejszych, najczęściej granych w radio polskich rockowych płyt ubiegłego dziesięciolecia. Przeboje z albumu rozbrzmiały po latach w warszawskim klubie Niebo z okazji jubileuszowej trasy.

Reedycja albumu Terroromans (pod odświeżonym tytułem Xerroromans) ukazała się w kwietniu. Tej jesieni zespół Muchy (w tym trzech członków oryginalnego składu, który tworzył debiutancką płytę: wokalista Michał Wiraszko, gitarzysta Piotr Maciejewski oraz perkusista Szymon Waliszewski) wyruszył w trasę po Polsce. Drugiego grudnia chłopaki zawitali również do warszawskiego klubu Niebo.

Jako support wystąpił zespół Noże, młody warszawski kwartet, który zadebiutował zaledwie w 2017 roku. Chłopaki swoją twórczość opisują jako “melodie zszyte chaosem. Post-punkowe gitary rozpędzone w przyszłość. Pulsujące piętrowe pogłosy, wybuchy i szepty polszczyzny.” Wszystkie te elementy było słychać podczas ich występu – gitary nie przestawały krzyczeć, ale jednocześnie nie zagłuszały poetyckiego wymiaru głosu wokalisty. Już dawno support nie zrobił na mnie tak dużego wrażenia – z czystym sercem polecam utwory Gniew czy Czarny Kwadrat.

Image and video hosting by TinyPic

Zanim na scenie pojawił się zespół Muchy, klub był już wypełniony po brzegi. Średnia wieku – około trzydziestki. Widać było, że dla wielu Terroromans jest płytą nostalgiczną. Chociaż jak mówił sam wokalista, on i pozostali muzycy to już ludzie “przed czterdziestką”, na scenie mieli mnóstwo energii, nawet w końcówce bardzo długiego seta. Michał Wiraszko uwielbia rozmawiać z publicznością – dowiedzieliśmy się między innymi, że artystów wcale nie zabijają narkotyki i alkohol, a raczej jedzenie na stacjach benzynowych.

Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic

Zgodnie z obietnicą Muchy zagrali wszystkie dwanaście utworów z albumu Terroromans. Mój ulubiony, Wyścigi, posłużył jako otwarcie koncertu.

Znakomicie wypadły utwory takie jak Fototapeta, Galanteria (wokalista zwierzył się, że nienawidzi śpiewać przerywników fa la la la, których utwór jest pełen, i podziękował publiczności za wsparcie w tej kwestii), Miasto Doznań czy Zapach Wrzątku. Dla mnie Terroromans przywołuje bardzo intensywne wspomnienia z czasów liceum, na koncercie mogłam się więc przenieść w przeszłość. Album to opowieść o miłości w mieście; uczuciu tak zwyczajnym, że aż niezwykłym, cicho istniejącym sobie w krajobrazie blokowisk i topniejącego na ulicach śniegu. Wszystkie utwory na żywo zachowały swój magiczny wymiar, został on nawet zwielokrotniony. Nie mogłam przestać się uśmiechać.

Podczas utworu 111 wokalista zszedł ze sceny, aby podać rękę osobom stojącym z przodu. Był to bardzo miły gest, podkreślający, jak bardzo ważni dla Much są fani. Po podstawowym secie zespół od razu wrócił na scenę na bis (do garderoby było za daleko). Mogliśmy posłuchać dodatkowo aż pięciu utworów, między innymi żywiołowego Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę, genialnej Miłości oraz najnowszej piosenki zespołu, Obok ulic i miejsc.

Podczas koncertu w Niebie dopisało wszystko – dobra akustyka, świetna oprawa świetlna, nieco tajemniczy klimat miejsca, a także publiczność, chociaż ta ostatnia mogłaby śpiewać nieco głośniej. Szacunek należy się przede wszystkim zespołowi Muchy, który zdecydował się wrócić do utworów sprzed dekady. Sprawili tym niesamowitą przyjemność wielu fanom, obecnym i tym sprzed lat.

Muchy Setlist Niebo, Warsaw, Poland 2018

Edit this setlist | More Muchy setlists

Izabela Zadura
Poszukiwaczka wartościowych tekstów, propagatorka pop-punku, bywalczyni licznych koncertów.

Ostatnio opublikowane

5 najlepszych, nowych utworów minionego tygodnia [16.12]

Powoli zbliżamy się do końca roku, jednak nie oznacza to, że artyści już mają wolne! W piątek premierę miało kilka interesujących piosenek...

All About Music Christmas Giveaways 2018. Wygraj książkę Szkoła Szpiegów

Chcesz się dowiedzieć, czy jesteś dobrym materiałem na profesjonalnego szpiega? W takim razie ta książka jest idealna dla ciebie.

16 grudnia w muzyce. Kalendarium All About Music

Dziś muzyczne kalendarium rozpoczynamy od pierwszej emisji koncertu Nirvany z serii MTV Unplugged. Następnie wspominamy o 21. urodzinach szwedzkiej piosenkarki oraz o...

50 najlepszych utworów 2018 roku według Rolling Stone

Grudzień to miesiąc podsumowań, także tych muzycznych. Swoje zestawienie najlepszych piosenek 2018 roku przygotował magazyn Rolling Stone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.