Dział Publicystyka Tego Słuchamy: Utwory, których nie możecie przegapić (Tydzień 159)

Tego Słuchamy: Utwory, których nie możecie przegapić (Tydzień 159)

Prezentujemy przed Wami bardzo wyjątkowe zestawienie Tego Słuchamy. Wyjątkowe, bo jest to ostatnia odsłona w 2017 roku! Swoje ulubione piosenki mijającego tygodnia zaprezentują: Kasia, Łukasz oraz Arek. Miłego słuchania!

Arkadiusz Zroślak

Lindsey Stirling feat. Becky G – Christmas C’mon

Chociaż album Warmer in the Winter miał premierę kilka tygodni temu, to z premedytacją postanowiłem wziąć się za jego odsłuch dopiero bliżej Bożego Narodzenia. Na wspomnianym wydawnictwie od Lindsey Stirling znalazła się propozycja, która porwała mnie od pierwszego przesłuchania. Mowa to o Christmas C’mon, w którym wokalu udziela Becky G. Bardzo pozytywny utwór, który idealnie pasuje do przedświątecznej atmosfery.

Rita Ora – Anywhere


Nowy singiel Rity Ory spodobał mi się od pierwszego odsłuchu. Największym plusem Anywhere jest jego nienachalność, a przy tym bardzo szybko wpada w ucho. Dodatkowo pokłady dobrej energii płynącej z utworu pozwalają przetrwać grudniowe poranki. Mam nadzieję, że przyszły album wokalistki utrzyma poziom prezentowany przez dotychczasowe single.

Helena Meraai – I Am The One

Chociaż Eurowizja dla Dzieci 2017 dawno za nami, to w tegorocznej edycji znalazła się propozycja, która została ze mną do dziś. Mowa tu o nowoczesnym I Am The One wykonywanym przez reprezentującą Białoruś Helenę Meraai. Skończyło się na Top 5, chociaż sam utwór miał potencjał na o wiele więcej, a przy odpowiedniej prezentacji mógłby zająć naprawdę dobrą lokatę w dorosłej wersji Eurowizji.

G-Eazy & Halsey – Him & I


G-Eazy kilka dni temu wydał swój nowy album, The Beautiful & Damned. Jednym z najjaśniejszych punktów tego wydawnictwa jest singlowe Him & I, w którym gościnnie udziela się Halsey. To właśnie wokalistka wykonuje magnetyczny refren, dzięki któremu od kilkunastu dni ciągle wracam do efektu współpracy rapera i wokalistki.

Bobi Andonov – Apartment

Na propozycję pochodzącego z Australii Bobi Andonova natknąłem się dzięki serwisowi Spotify, który polecił mi jej przesłuchanie. Apartment przy pierwszym przesłuchaniu nie zrobił na mnie większego wrażenia, jednak coś ciągle przyciągało mnie do tego utworu. Po kilku przesłuchaniach kompozycja porwała mnie już całkowicie. Nagła zmiana głosu w refrenie robi wrażenie, a sztab ludzi odpowiedzialnych za produkcję wykonał naprawdę dobrą robotę. Trzymam kciuki za to, żeby kolejne propozycje od wokalisty były równie ciekawe.

Natalia Nykiel – Total błękit


Moją piątkę ulubionych utworów tego tygodnia rozpoczynam wraz z Natalią Nykiel – wokalistką, która wystąpiła ostatnio w Toruniu i z którą spotkać się mogło troje naszych czytelników. Natalia nową, kończącą się już trasą udowadnia, że w Polsce również można stworzyć koncert pełen lamp, świateł, wizualizacji. A nieco krzykliwy singiel Total błekit brzmi tu świetnie.

N.E.R.D. – ESP

Siedem lat czekaliśmy na nowy album grupy N.E.R.D. Gdy do sieci trafił singiel Lemon z rapującą Rihanną nikt się tego wcześniej nie spodziewał. Nowa płyta też była znakiem zapytania, aż do jej oficjalnego zapowiedzenia. Choć premierę miała w piątek, już teraz można ją uznać za jeden z lepszych krążków tego roku. Na Waszą uwagę zasługuje na pewno utwór ESP z charakterystycznym motywem muzycznym w tle.

Austra – Change the Paradigm


Choć utwór był znany z koncertów zespołu, nigdy nie został oficjalnie wydany aż do dziś. Piosenka powstała w sesji nagraniowej albumu Future Politics i choć do niej nawiązuje, prezentuje się nader inaczej. Ostra elektronika przenika się z chronicznym głosem wokalistki. Cudo.

Miguel – Caramelo Duro

Nowa płyta Miguela nie jest odkryciem i nie jest też przełomem w jego karierze. Wciąż eksperymentuje, raz lepiej a raz gorzej. Wśród najlepszych piosenek na albumie wyróżnić trzeba Caramelo Duro czyli powiew świeżego funky z bardzo melodyjnym refrenem. I właśnie w klimatach funkowych obraca się całe wydawnictwo.

Bjork – Claimstaker


W mojej piątce nic nie pasuje, wszystko jest od siebie tak różne. Dlatego też ostatni utwór będzie z całkiem innej stylistyki. Utopia prezentuje starą, dobrą Bjork, a takie utwory jak Claimstaker tylko to udowadniają.

St. Vincent – Los Ageless

Kto, jeśli nie ona, miałby dziś podkładać ogień pod mainstream? Płytą Masseducation wywołała nie tylko prawdziwy pożar, ale też duże uznanie. Surowe, ale intensywne brzmienie to Los Ageless, drugi singiel z najnowszego albumu St. Vincent.

Paloma Faith – WW3


Kończący się rok to nieprzerwany łańcuch albumów zaangażowanych. Swoje ogniwo dołączyła także Paloma Faith. Płyta The Architect jest pierwszym albumem brytyjskiej artystki tak mocno, na wylot przesiąkniętym tematyką polityczno-społeczną. Żywy, apokaliptyczny obraz świata wyłania się z WW3, na chwilę przed końcem płyty, tuż przed kurtyną.

Blondie – Fragments

Nie singlowa, nie radiowa, nierówna, obudowana emocjami. Może właśnie ta „wyboistość”, nieustanna zmienność czaruje we Fragments najbardziej. I głos Debbie Harry, nawet jeśli śpiewa o kończącej się miłości.

Fleetwood Mac – The Chain


Mniej lub bardziej pewne informacje wskazywały rok 2017 jako rok premiery najnowszego albumu grupy Fleetwood Mac. Pierwszego od ponad dekady. Nie doczekałam się, ale wracałam do tej sprzed czterdziestu lat. Gęstej od emocji. Roztrzaskującej mnie na kawałki i niezgrabnie składającej w całość. Ważnej. Rumours.

Sade – No Ordinary Love

Płyta, która za każdym razem każe przeżywać się na nowo już od 25 lat – tak, ćwierć wieku temu na półki sklepów muzycznych trafił czwarty album studyjny Sade. Love Deluxe wywróciło mnie na lewą stronę, wywraca za każdym razem. Tak jak No Ordinary Love – najpiękniej podana forma pękającego serca.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.