Dział PublicystykaŚwieżaki

Świeżaki: LES KIW tym tygodniu przedstawiamy Wam Les kiego. Ukazała się właśnie jego ep-ka Zaczyn, a już w przyszłym roku ukaże się długogrający album. Zapoznajcie się koniecznie z jego twórczością. Warto!

Jestem Les ki czyli Paweł Leszoski i nie jestem powiatem. Składam słowa. Scalam dźwięki. Śpiewam. Cieszą mnie pogranicza gatunkowe. Stąd „Zaczyn” czyli EP.

Tak przedstawia się LES KI na swoim facebookowym profilu. Dalej czytamy:

Z fascynacji indie-folkiem i avant-popem. Z idei. Przygotowany w towarzystwie Asów. Nie tych z Hydrozagadki. Ale ludzi prawdziwych i prawdziwie zdolnych. To oni.

Robert Rasz – perkusja, instrumenty perkusyjne,
Miłosz Wośko – fortepian, wurlitzer piano, instrumenty klawiszowe,
Wojciech Gumiński – kontrabas, bas
Piotr Ruszkowski – mandoliny, steel, banjo.

W kwietniu 2014 roku celem zaprezentowania twórczości dziennikarzom muzycznym oraz wydawcom nagrałem epkę pt. Zaczyn, składającą się z autorskich piosenek.

Wspomniany Zaczyn to debiutancki materiał LES KIEGO. Znalazły się na nim 4 utwory: Lepiej wcale, Było, Dezerter i Sculptors. Stanowią one połączenie błyskotliwych tekstów, magnetycznych melodii i pełnych kontrastów brzmień: banjo i mandoliny mieszają się z analogowymi syntezatorami, fingerstyle’owe gitary współgrają z kontrabasowym smyczkiem, a melodyjne bębny dopełniają mozaikowość muzycznej faktury. Zaczyn jest splotem wielu muzycznych inspiracji: australijskiej lekkości i skandynawskiej melancholii. Całość jest dopełniona ciepłym wokalem i pięknie zaśpiewanymi polskimi tekstami.

Ep-ke promuje utwór Lepiej wcale opowiadający o samotności we dwoje. Bieguny rozstań często się odwracają i ten kto odchodzi tak naprawdę zostaje. Trochę taka pętla czasu mijających się i rozgrzanych do czerwoności żarówek – mówi artysta.
LES KI nagrał arthousowy klip w starej, przedwojennej kamienicy na Pradze. Surowe wnętrza, stare lampy i kameralne przestrzenie wprowadzają widza w intymny świat ludzkich kontrastów.

EPka jest zapowiedzią długogrającego albumu, którego premiera już wiosną 2015 roku. Można posłuchać jej w serwisach streamingowych. Utwory zostały zarejestrowane w sali Polskiego Radia w Łodzi im. Henryka Debicha. LES KI do współpracy zaprosił doświadczonych muzyków, którzy współpracują również z Melą Koteluk, Anitą Lipnicką czy Gabą Kulką. Wokale zostały nagrane w Leśniczówce Bebika w Puszczy Bolimowskiej. Album sygnuje wydawnictwo muzyczne Warner Music Poland.

LES KI zakończył właśnie trasę koncertową, gdzie występował jako oficjalny support Edyty Bartosiewicz podczas całej trasy Love & More. Wyróżnienie ze strony artystki potwierdza przypuszczenia, iż debiutancka płyta może okazać się jednym z najciekawszych debiutów 2015 roku.

 

Tags
Show More


Marta Mrowiec

Gdyby nie muzyka zapewne więcej pisałaby o książkach. Gdyby nie książki pewnie więcej pisałaby o muzyce. Słucha głównie rapu, ale jest też otwarta na to co dziwne, eksperymentalne i odkrywcze. Unika przeciętności i tego co akurat modne, chyba że jest dobre. Często wraca do starszych,polskich kawałków, które mają swój specyficzny klimat.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.