Dział Publicystyka Świeżaki: JÓGA

Świeżaki: JÓGA

Dzisiaj bohaterami naszej rubryki Świeżaki jest zespół Jóga, który poznaliśmy za sprawą programu X Factor. Poznajcie Jógę oraz posłuchajcie ich najnowszego materiału. Brzmią naprawdę świetnie!

Zespół JÓGA to duet w skład, którego wchodzi Rafała Skowroński (śpiew, efekty, bas) i Kamil Łukasiuk (gitara, efekty, bas). Młodzi muzycy silnie inspirują się muzyką islandzką, lecz za sprawą niesamowitego soulowego głosu wokalisty powstaje autorski, zupełnie odmienny twór od dźwięków znanych nam z wyspy z północy. Artyści wygrali tegoroczny ogólnopolski przegląd zespołów Rock’n’Roll Guga Music Parade i otrzymali propozycję supportowania Myslovitz, bezpośrednio od członków tego zespołu. Powstali raptem w styczniu tego roku, debiutowali kilka miesięcy później jako pierwszy zespół w sezonie #3 wideosesji SILESIA VIDEOSESSION, następnie wystąpili na scenie muzycznej festiwalu filmowego KiloFF ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Niezmiennie wzbudzają entuzjazm swoją oryginalną i niespotykaną w Polsce muzyką.

Oni brzmią jak King Krule!

Tak o młodych artystach powiedzieli, będący pod ogromnym wrażeniem, muzycy islandzkiej kapeli Low Roar, po tym jak Jóga zagrali  support przed ich krakowskim koncertem. Kamila i Rafała łączy przyjaźń od lat przedszkolnych, ale również niesłychana wrażliwość, słyszana niemal w każdym wydobywającym się dźwięku.

Młodzi muzycy w niezwykły sposób łączą gitarę akustyczną z nowym elektronicznym brzmieniem, zręcznie przemycając swoje skandynawskie inspiracje. Twórczość Jógi (nazwa zespołu pochodzi od piosenki Björk) niesie więc ze sobą tajemniczość, rozedrganie, ale też niezwykłą, jak na młody wiek artystów, dojrzałość. Wysokie stężenie emocji, chwytające za serce piosenki, melancholijna eteryczność. Gdy występowali na scenie X Faktora Kuba Wojewódzki powiedział:

To zaszczyt Was spotkać.

Jóga tworzy muzykę od 2013 roku. Ma na koncie kilkadziesiąt znakomicie przyjętych koncertów, również w charakterze supportów przed takimi zespołami jak: wspomniany wyżej Low Roar, Fismoll, Rebeka, The Dumplings czy Pustki.  W październiku 2014 r. własnym sumptem wydali epkę zatytułowaną Skin, która zawiera 6 utworów. Aktualnie muzycy pracują nad materiałem na debiutancki album i szukają wydawcy. Wśród największych inspiracji wymieniają jednym tchem takich artystów jak: Björk, London Grammar, Crystal Castles i Daughter.

Posłuchajcie ich ep-ki.

Marta Mrowiec
Gdyby nie muzyka zapewne więcej pisałaby o książkach. Gdyby nie książki pewnie więcej pisałaby o muzyce. Słucha głównie rapu, ale jest też otwarta na to co dziwne, eksperymentalne i odkrywcze. Unika przeciętności i tego co akurat modne, chyba że jest dobre. Często wraca do starszych,polskich kawałków, które mają swój specyficzny klimat.

Popularne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.