Dział NewsDział PublicystykaFestiwale, koncerty, wydarzeniaZestawienia redakcji

Światowe gwiazdy, które odwołały swoje koncerty w Polsce. Cz. 1

Od kilku lat do Polski przyjeżdża co raz więcej zagranicznych gwiazd. Minęły czasy kiedy gwiazdy światowego formatu pojawiały się w naszym kraju od czasu do czasu. Wśród nich są jednak takie, które mimo zapowiedzianego koncertu, wcale się na nim nie pojawiły. Oto część pierwsza.

Amy Winehouse (Bydgoszcz, 2011 r.)

W 2011 roku Amy Winehouse ogłosiła europejską trasę koncertową, która miała odwrócić uwagę od jej osobistych problemów i pomóc artystce w powrocie do najlepszych lat. W ramach trasy pojawić się miała również po raz pierwszy w Polsce. Wokalistka zapowiada była jako główna gwiazda odbywającego się z Bydgoszczy Art-Pop Festivalu. Po koncercie w Belgradzie, na którym była pijana,  nie była w stanie dokończyć piosenki i została wygwizdana przez publiczność, jej menedżment postanowił odwołać całą trasę, w tym koncert w naszym kraju,

Otrzymaliśmy w poniedziałek w nocy wiadomość od managementu Amy, dotyczącą odwołania całej europejskiej trasy ze względu na stan zdrowia artystki. Chcemy jednakże zapewnić, że pomimo odwołania występu Amy Winehouse, Art-Pop Festival odbędzie się tak, jak był planowany, czyli 30 lipca w Bydgoszczy. W ciągu kilku najbliższych dni poinformujemy jak będą wyglądały zmiany w programie festiwalu – poinformowała Ewelina Krysiak z agencji organizującej festiwal

Stan wokalistki jednak się nie poprawił i mimo zapewnień ze strony menadżerów, że powróci do zdrowia, ta nigdy już oficjalnie nie pojawiła się na koncertach. Warto dodać, że Amy Winehouse na koncercie zastąpiła Grace Jones.
JAY Z (Sopot, 2003 r.)

JAY Z chciał się pojawić w Polsce już w 2003 roku na pierwszym koncercie w naszym kraju. Raper promował wtedy swój najnowszy album The Black Album, który miał się niebawem ukazać i jak zapowiadał – chciał aby to był jego ostatni album. Koncert zaplanowany był na 20 sierpnia w Sopocie i jak na tamtejsze czasy miał być jednym z największych koncertowych wydarzeń. Była to część jego europejskiej trasy koncertowej. Jak się jednak później okazało, raper odwołał wszystkie koncerty, a The Black Album nie był jego ostatnim wydawnictwem.

Warto dodać, że w roli supportów przed amerykańskim gwiazdorem pojawić się mieli Mezo, Tede czy O.S.T.R.

Kendrick Lamar (Gdynia i Poznań, 2015 r.)

W 2015 roku amerykański raper miał się pojawić w Polsce dwukrotnie. Początkowo został ogłoszony jako jedna z głównych gwiazd tamtejszej edycji gdyńskiego Open’er Festival, jednak występ ten nie odbył się. Organizatorzy potwierdzili potem, że raper nie pojawi się w Gdyni z powodów logistycznych. Stając na wysokości zadania, potwierdzili później, że pojawi się na Kraków Live Festival.

Tuż po Open’erze, został również ogłoszony koncert solowy w Poznaniu, który miał się odbyć w grudniu. Problemem jednak była agencja, która miała się zająć jego organizacją. Nie miała w tamtym czasie większego doświadczenia w organizacji takich wielkich imprez, a w urzędzie ewidencyjnym została zarejestrowana jako… firma architektoniczna. Niejasny był też system sprzedaży biletów, w którym pojawiło się tylko konto bankowe. Ostatecznie koncert został odwołany i chyba nawet sam zainteresowany nie wiedział, że wystąpi w Polsce. Miał wtedy bowiem zabookowane koncerty w USA.

Ariana Grande (Łódź, 2017 r.)

W momencie ogłoszenia pierwszego koncertu w Polsce Ariany Grande, bilety rozeszły się w oka mgnieniu. Organizatorzy (Live Nation) stanęli na wysokości zadania i dzień później ogłosili drugi koncert. Nikt się jednak nie spodziewał tego, co wydarzyło się później. Po koncercie w Manchesterze doszło do tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego. Śmierć poniosły 22 osoby, a aż 120 osób zostało rannych.

W obliczu tragedii wokalistka odwołała dalszą część trasy koncertowej Dangerous Woman Tour, w tym koncerty w Polsce. Odbył się jednak w Machesterze specjalny koncert, w którym udział wzięło wiele gwiazd.

Limp Bizkit (Katowice, 2004 r.)

W tamtych czasach Limp Bizkit byli nadal u szczytu kariery, ich koncerty sprzedawały się w oka mgnieniu. Dlatego tez ogłoszony w Spodku koncert był dla fanów wielką niespodzianką. Był, po prawie się odbył. Zespół zgodnie z planem przyjechał do Katowic, gdzie w środku znajdowało się już ponad 4,5 tysiąca osób. Kilka minut po otwarciu hali, ktoś zadzwonił na policyjny numer 997 i powiedział, że w środku znajduje się bomba, po czym rozłączył się. Policja rozpoczęła wstępne przeszukiwania, a następnie zapadła decyzja o odwołaniu koncertu i wyprowadzeniu ludzi z budynku.

Koncert planowo miał się odbyć o 22. Organizatorzy, aby nie wzbudzać paniki, poinformowali, że koncert nie odbędzie się z powodu choroby jednego z członków zespołu. Kiedy już wszyscy wyszli, do budynku weszli pirotechnicy i antyterroryści. Bomby nie znaleziono, a sam koncert się nie odbył.

Nas (Warszawa, 2005 r.) i Nas, Ciara i Eve (Sopot 2016 r. )

W 2005 roku raper Nas odbywał swoją europejską część trasy koncertowej. Początkowo odwołał trzy koncerty w Skandynawii, po czym dwa kolejne w tym jeden w Polsce, by w końcu anulować całą trasę. Nas miał być główną gwiazdą Konkret Fest, z tego też powodu całe wydarzenie również odwołano. Raper zrezygnował z występu na kilka dni przed, przez co nie było realne znalezienie zastępstwa.

Z innych powodów nie odbył się zaplanowany na 2016 rok koncert Nasa w Sopocie. Zatoka Sztuki słynąca z organizacji przeróżnych koncertów, na solowe koncerty zaprosiła też raperkę Eve i wokalistkę Ciarę. Kilka jednak godzin po ogłoszeniu ich występów, powiadomiono, że się nie odbędą. Oficjalnie Urząd Miasta Sopotu nie zezwolił na ich organizację, a gwiazdy do tej pory nie przyjechały do Polski.

Dzisiaj poinformowaliśmy, że planujemy zorganizować tego lata kilka ciekawych koncertów, m.in. takich gwiazd jak: CIARA, NAS, EVE, KULT, HAPPYSAD, O.S.T.R, czekaliśmy tylko na zaakceptowanie dat przez miasto (chodziło o kwestie kolizji z ewentualnymi miejskimi wydarzeniami). Niestety przeżyliśmy szok, ponieważ przed chwilą otrzymaliśmy list od Prezydenta zakazujący nam organizacji koncertów w 2016 roku. Argumentem jest rzekome zakłócanie norm hałasu w 2015 r. Na szczęście dysponujemy wynikami kilkutygodniowej kontroli przeprowadzonej w lipcu i sierpniu przez Urząd Wojewódzki, która stwierdza jednoznacznie, że nie naruszamy norm środowiskowych (kopia raportu poniżej). Decyzja Pana Prezydenta jest kolejną próba zniszczenia Zatoki i wpisuje się w cały cykl działań prowadzonych od kilku miesięcy Emotikon frown. Szkoda tylko, że przy okazji bezpardonowej walki o nieruchomość niszczy się ciekawe inicjatywy, a cierpią na tym nie tylko pracownicy Zatoki, nie tylko mieszkańcy Sopotu, ale też tysiące turystów z całej Polski.

Tyga  (Sopot, 2015 r.)

W Zatoce Sztuki pojawić się miał też amerykański raper Tyga. Tu jednak wina nie stała ani ze strony organizatora, ani też miasta. Zaplanowany koncert był trzykrotnie przekładany ze strony rapera, bez większego powodu. Za ostatnim razem wręcz urwał się kontakt między organizatorami, a i menedżmentem gwiazdy. Zatoka Sztuki ostatecznie odwołała koncert Tygi i już więcej nie podjęła z nim rozmów dotyczących koncertu.

Sprawa Sopotu nie była jedyna, w tamtym czasie wiele jego koncertów w Europie była tak przekładana i traktowana po macoszemu. Tygę ostatecznie sprowadzili organizatorzy Open’er Festival 2017.

50 Cent (Gorzów Wielkopolski, 2008 r.)

Zazwyczaj wielkie gwiazdy przyjeżdżają do znanych lokalizacji jak Warszawa, Kraków czy Łódź. Ten koncert jednak miał się odbyć w Gorzowie Wielkopolskim. Ogłaszając koncert 50 Centa w Polsce, organizatorzy liczyli na duże zainteresowanie ze strony niemieckich fanów. Liczono na ponad 20 tysięcy sprzedanych wejściówek, z czego udało się ostatecznie sprzedać zaledwie 4,5 tysiąca. Oficjalnie koncert nie odbył się z przyczyn niezależnych od organizatora. Jak wiadomo jednak, po prostu słabo się sprzedał.

Frank Ocean (Warszawa, 2012 r.)

W 2012 roku grupa Coldplay wyruszyła w światową trasę koncertową, gdzie jednym z przystanków byłą też Warszawa. Co ciekawe, w roli supportu miał wystąpić Frank Ocean, który już wtedy odnosił spore sukcesy.

Wokalista jednak odwołał swój występ, a jego koncertu nie uzyskaliśmy do tej pory. Frank Ocean mimo wydania albumu, wciąż mało występuje, a zaplanowane koncerty są często odwoływane. Co ciekawe, zamiast Franka, w roli supportu Coldplay ostatecznie pojawiła się Charli XCX.

David Bowie (Gdańsk, 1997 r.)

Człowiek kameleon, jak został ochrzczony przez dziennikarzy, wystąpić w Polsce miał 27 lipca 1997 roku. Koncert ogłoszony został na gdańskim stadionie Lechii i miał przyciągnąć blisko 15 tysięcy słuchaczy! Wszystko zorganizowane zostało w ramach 1000-lecia miasta Gdańsk oraz trasy koncertowej Earthling Tour. Jak się jednak później okazało sprzedano zaledwie tysiąc biletów, a całe wydarzenie zostało odwołane. Gwiazdor od tamtego czasu wizyty w naszym kraju już nie zapowiedział… Nie wszyscy jednak wiedzą, że Bowie był w Polsce w 1976 roku. Podczas podróży do Moskwy zatrzymał się w Warszawie na kilkugodzinny postój, podczas którego wybrał się na spacer, docierając do Placu Kolumny Paryskiej. W sklepie natomiast kupił kilka winyli, w tym płytę zespołu Śląsk z kompozycją Helokanie, na której częściowo oparł swój utwór Warszawa. 

Tags
Show More

Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Podobne artykuły

1 thought on “Światowe gwiazdy, które odwołały swoje koncerty w Polsce. Cz. 1”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close