Best Of...Chart WatchDział NewsUK ChartsZestawienia

Sprzedaż w 2012: Najpopularniejsze albumy roku 2012 w Wielkiej BrytaniiUK Charts to brytyjskie zestawienia najlepszych singlii i albumów. Wcześniej dane mi było podsumować single, które okazały się komercyjnym hitem, a teraz nastał czas na podsumowanie albumów, które w minionym roku w Wielkiej Brytanii sprzedały się w największej ilości.

emeli-sande-our-versions-of-events-artworkNiekwestionowanym numerem jeden zestawienia Official Top 40 Biggest Selling Albums Of 2012 jest Emeli Sande, o której mówi się często, że jest nadzieją brytyjskiej muzyki. Jej album Our Version Of Events znalazł się w posiadaniu zawrotnej ilości 1,39 miliona osób w Wielkiej Brytanii. Krążek ten od premiery w lutym 2012 roku spędził imponujące 46 tygodni w TOP 10 zestawienia UK Albums Chart, wliczając w to siedem tygodni na miejscu pierwszym. Zaskakujący jest również fakt, że dwa z siedmiu tygodni na miejscu pierwszym to okres ostatnich czternastu dni roku 2012. Emeli Sande rok ten może zaliczyć do bardzo udanych, oprócz wydania znakomitej płyty która okazała się sukcesem komeryjnym w swojej ojczyźnie, to także zdobyła wiele nagród muzycznych (m.in. statuetkę Brit Awards) czy wystąpiła na gali zarówno otwarcia jak i zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

adele 21Pomimo wydania krążka 21 w roku 2011, płyta Adele wciąż dobrze trzyma się w podsumowaniach rocznych roku 2012. Tegoroczna sprzedaż wyniosła 786 tysięcy, aczkolwiek z wynikiem 4,6 miliona łącznie (2011 rok + 2012 rok) Adele szturmem wdarła się do najlepszej czwórki zestawienia albumów o najlepszej sprzedaży wszech czasów (w Wielkiej Brytanii). Tym samym okazało się, że sprzedaż była większa od albumów m. in. Michaela Jacksona, zespołu Pink Floyd, Dire Straits czy Oasis.

Trzecie miejsce to również krążek wydany w 2011 roku i zajmuje je Ed Sheeran+. Sprzedaż albumu w 2012 roku wyniosła 784 tysiące, czyli tylko o 2 tysiące mniej niż Adele. Miejsce czwarte zaś to druga kobieta w zestawieniu – Lana Del Rey. Krążek Born To Die rozszedł się w ilości 719 sztuk na Wyspach Brytyjskich. Lana Del Rey to wokalistka, która wzbudza mieszane emocje u słuchaczy – jedni krytykują ją, że nie radzi sobie z występami na żywo, drudzy zaś chwalą za dobre teksty i melancholijne melodie. Jedno jednak trzeba przyznać – krytyka Lany Del Rey nie wpłynęła na promocję krążka, a tym samym na znakomitą sprzedaż.

Miejsce piąte w ubiegłych roku zostało zarezerwowane dla najlepszego boysbandu ostatnich czasów – One Direction. Ich ostatni krążek Take Me Home wciąż utrzymuje się wysoko w zestawieniu albumów na UK Albums Chart, a ponadto z ilością 616 tysięcy sprzedanych kopii kończy rok 2012, zamykając pierwszą piątkę zestawienia rocznego.

W zestawieniu możemy także znaleźć artystów, którzy umieścili na liście więcej niż jeden album. I tak wyżej wymieniony zespół One Direction, oprócz albumu Take Me Home, umieścił także debiutancki album Up All Night w podsumowaniu (372 tysiące – miejsce 15.). Taką samą sytuację ma Olly Murs – jego ostatni album Right Place, Right Time zajmuje miejsce siódme z ilością 570 tysięcy, zaś album In Case You Didn’t Know miejsce 20. (332 tysiące). Kolejną artystką jest Rihanna, która rok rocznie wydaje swoje albumy. I tak na miejscu dziesiątym mamy jej Unapologetic (475 tysiące), a na 19. – Talk That Talk (333 tysiące). Ostatnim artystą w podobne sytuacji jest Bruno Mars. Z ilością 307 tysięcy zakończył rok na miejscu 24., z płytą Unorthodox Jukebox, zaś miejsce 26. to Doo-Wops and Hooligans (291 tysiące).

Zestawienie Official Top 40 Biggest Selling Albums Of 2012 obliczyło, że albumy grup muzycznych to 37,5 % ogólnej sprzedaży w TOP 40, albumy mężczyzn to 32,5 % zaś kobiet – 30%. Poniżej pełne zestawienie.

 1. Emeli Sande – Our Version Of Events
 2. Adele – 21
 3. Ed Sheeran – +
 4. Lana Del Rey – Born To Die
 5. One Direction – Take Me Home
 6. Mumford & Sons – Babel
 7. Olly Murs – Right Place, Right Time
 8. Michael Buble – Christmas
 9. Coldplay – MYLO XYLOTO
 10. Rihanna – Unapologetic
 11. Paloma Faith – Fall To Grace
 12. P!nk – The Truth About Love
 13. Robbie Williams – Take The Crown
 14. Rod Steward – Merry Christmas Baby
 15. One Direction – Up All Night
 16. Jessie J – Who You Are
 17. Calvin Harris – 18 Months
 18. Neil Diamond – The Very Best Of
 19. Rihanna – Talk That Talk
 20. Olly Murs – In Case You Didn`t Know
 21. David Guetta – Nothing But The Beat
 22. The Script – #3
 23. fun. – Some Nights
 24. Bruno Mars – Unorthodox Jukebox
 25. Andre Rieu & Johann Strauss Orchestra – Magic Of The Movies
 26. Bruno Mars – Doo-Wops And Hooligans
 27. The Killers – Battle Born
 28. Ben Howard – Every Kingdom
 29. Maroon 5 – Overexposed
 30. Florence & The Machine – Ceremonials
 31. Roling Stones – Grrr!
 32. Muse – The 2nd Law
 33. Noel Gallagher`s High Flying Birds – Boel Gallagher`s High Flying Birds
 34. Alfie Boe – Storyteller
 35. Rita Ora – Ora
 36. Rebecca Ferguson – Heaven
 37. Nicki Minaj – Pink Friday – Roman Reloaded
 38. The Black Keys – El Camino
 39. Little Mix – DNA
 40. Rizzle Kicks – Stereo Typical

Tags
Show More


Łukasz Jaćkiewicz

Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków. Swoje wolne pięć minut przeznacza na realizację swoich pasji, bieganie, tworzenie własnych tekstów i spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Related Articles

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.