Dział Publicystyka Spotkanie ze Smolikiem i Kev Foxem w WM Fono. Relacja Katarzyny Turowicz

Spotkanie ze Smolikiem i Kev Foxem w WM Fono. Relacja Katarzyny Turowicz

Niemal dwa miesiące po premierze EPki Queen of Hearts Smolika i Kev’a Foxa wydawnictwo ukazało się również na winylu. O pracy nad materiałem w brytyjskim studiu Petera Gabriela, płytach słuchanych w dzieciństwie i planach na przyszłość artyści opowiedzieli podczas specjalnego spotkania.

Od premiery najnowszej EPki duetu Smolik / Kev Fox minął już ponad miesiąc. Wczoraj wydawnictwo Queen of Hearts miało swoją światową premierę na winylu. Z tej okazji tłocznia WM Fono, która odpowiada z analogowe wydanie EPki, we współpracy z wytwórnią Kayax zorganizowała spotkanie z muzykami. Rozmowę z artystami poprowadził dziennikarz muzyczny radiowej Trójki, Piotr Metz.

O całym procesie, jaki finalnie doprowadził do stworzenia EPki Queen of Hearts i o różnicach między pracą nad tym wydawnictwem a ich debiutanckim albumem opowiedział Andrzej Smolik:

W międzyczasie zagraliśmy mnóstwo koncertów, zbudowaliśmy zupełnie inną energię koncertową tego projektu i chcieliśmy ją przenieść na płytę, czyli up tempo, żeby było żwawiej, bardziej rock and rollowo. Taki był pierwotny zamysł, ale rok temu mieliśmy live session, wszystko miało wyglądać inaczej, ale okazało się, że przeniesienie tego na płytę wcale nie jest takie proste, więc odeszliśmy od tego pomysłu. Zaczęliśmy szukać trzeciego rozwiązania, które jest hybrydą między tym, co w naszych głowach, a tym, co na koncertach.

Nad materiałem na EPkę Queen of Hearts Andrzej Smolik i Kev Fox oraz współpracujący z nimi muzycy pracowali w brytyjskim studio Real World Studios, które należy do Petera Gabriela. Kev  porównał to miejsce do swego rodzaju Świętego Graala – „jeśli osiągniesz ten poziom, możesz spokojnie sięgać po następny”. Andrzej Smolik:

To jest piękne miejsce, wspaniale położone, olbrzymie z piękną architekturą na zewnątrz, zbudowane z miłością dla muzyki jak mało miejsc na świecie. Wiele studiów powstaje, by zarabiać na muzyce. Wydaje mi się, że Gabriel zbudował to miejsce, żeby samemu czuć się świetnie i pracować. Trochę dla siebie, trochę dla innych. Tam się czuje, że każdy kawałek studia został zrobiony z atencją. Jest jeszcze jedna ważna rzecz – mało jest takich pomieszczeń, a może w ogóle nie ma – to jest jedno wielkie pomieszczenie, które ma kilkaset metrów kwadratowych – nie ma reżyserki, pokoiku, gdzie śpiewa wokalista. Wszyscy są w jednym pomieszczeniu po to, żeby mieć ze sobą kontakt.

EPka Queen of Hearts miała swoją premierę 28 września, a już wkrótce będzie dostępna także na winylu.

Tłocznia WM Fono do tej pory wydała takie płyty w formacie CD jak Dom z Ognia Barbary Wrońskiej, Dare grupy Kamp!, a także Animę Justyny Steczkowskiej. Tłocznia odpowiada również za winylowe wydania takich albumów jak m.in. The Best of 1978-2018 Bajmu, Złoto Krzysztofa Zalewskiego czy singla Yes Sir, I Can Boogie dla marki Reserved.

Katarzyna Turowicz
Codziennie żonglująca słowami, wyłuskująca z nich treść. Kontakt: k8.turowicz@gmail.com IG: k.turowicz

Ostatnio opublikowane

Rihanna wyruszy w letnią trasę koncertową?

Nie da się ukryć, że nowa płyta Rihanny jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydawnictw tego roku. Sama wokalistka stara się nie komentować...

Margaret rusza w pierwszą biletowaną trasę koncertową

Margaret już wkrótce wyda swoją nową płytę. Promować ją będzie specjalna trasa koncertowa. W kwietniu ukazać się ma nowa...

ONE OK ROCK – Eye Of The Storm (2019), recenzja Izabeli Zadury

ONE OK ROCK to sensacja, która swoim zasięgiem już jakiś czas temu wyszła poza rodzimą Japonię. Zespół w 2016...

Spacer po dyskografii zespołu Deaf Havana

Popularność Deaf Havana, alt-rockowego zespołu z Wielkiej Brytanii, rośnie wraz z każdym wydanym albumem. Polska publiczność już niedługo będzie miała okazję posłuchać...