Mimo, iż chór założony przez Annę Żaczek i Kamila Mokrzyckiego działa już dwanaście lat, to wydany w listopadzie tego roku album Życzenia, to dopiero druga płyta w dorobku Sound’n’Grace. Czy nowa dzieło zespołu osiągnie taki sukces, jak debiutancki Atom? Wydaje się, że może być trudno, choć sam materiał zgromadzony na nowym wydawnictwie nie jest gorszy od tego, który zapewnił zespołowi ogólnopolską rozpoznawalność.

Soulowo-gospelowa podróż z nowym albumem Sound’nGrace rozpoczyna się z możliwie najwyższego poziomu. Do udziału w utworze 100 zaproszono Filipa Lato- uczestnika 7. edycji programu The Voice of Poland, w którym śpiewał w drużynie Tomsona i Baron z Afromental. Utwór otwierający płytę już od samego początku sygnalizuje, jaki będzie ten album. Życzenia to materiał pełen energii i pozytywnych, motywujących tekstów. „Zacznij na sto, nie na pięć procent żyć”.  Indywidualny przekaz Filipa Lato połączony z siłą gospelowego chóru nie pozwala wobec tej piosenki przejść obojętnie.

Jednym z singli promujących premierowy album Sound’n’Grace jest, znów niezwykle pozytywna piosenka- Idealnie, która stanowi pewnego rodzaju pochwałę i gloryfikację życia, które jest największym darem jaki mogliśmy otrzymać. Utwór ten może świetnie komponować się ze zwykłymi, codziennymi, porannymi czynnościami, które każdy z nas wykonuje. Idealnie to (dosłownie) energetyczna bomba, pozytywnie nastrajająca do każdego kolejnego dnia.

[su_row]
[su_column size=”1/2″]

[/su_column]
[su_column size=”1/2″]

[/su_column]
[/su_row]

Filip Lato to nie jedyny gość, który zaśpiewał na nowym albumie chóru. W jednej z piosenek możemy usłyszeć Julę, a w Horyzontach swojego wokalu użyczył zwycięzca jednej z edycji wspomnianego wcześniej programu telewizyjnego- Mateusz Ziółko. Natomiast w piosence tytułowej swój udział zaznaczył Merghani. Pomimo ciekawego tekstu, to właśnie ten utwór wydaje się być najgorszym z całej płyty. W piosence usłyszeć możemy, że warto jest obdarzać innych ludzi jak najbardziej pozytywnymi myślami, by rozświetlać tę szarą rzeczywistość, w której żyjemy. Problem tego utworu tkwi jednak w refrenie, który zbyt mocno odbiega od typowego dla Sound’n’Grace brzmienia. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby klimat piosenki przechodził w odpowiednie rejony, prawda jest jednak taka, że tutaj mamy do czynienia ze zwykłym disco.

Życzenia nie mogły się oczywiście obejść bez piosenek o możliwie najpowszechniejszej tematyce, która świadczy jednak o tym co, dla wielu z nas, jest w życiu najważniejsze. Mowa oczywiście o miłości, której poświęcony jest utwór Bezwarunkowo. Tekst wspomnianej kompozycji mówi o tym, że jest czymś niezwykle trudnym, aby nauczyć się kochania drugiej osoby, bez jednoczesnego stawiania jakichkolwiek wymogów wobec niej.

Na najnowszym albumie znajduje się jedna kompozycja, która na rynku muzycznym pojawiła się na długo przed wydaniem całego albumu. Mowa tu o piosence Sens, której powstanie związane było z chorobą pewnej, trzyletniej dziewczynki. Kaja Czerwińska, bo o niej mowa, zachorowała na złośliwy nowotwór układu nerwowego. Potrzebne były fundusze na terapię dla dziewczynki. Z pomocą przyszli liderzy Sound’n’Grace, którzy postanowili stworzyć piosenkę, z której dochody w pełni zostaną przekazane właśnie na rzecz Kai. Tekst do utworu napisał Arek Kłusowski, a sama piosenka spotkała się z życzliwym odzewem publiczności.

Życzenia to płyta, której w żadnym wypadku nie można nazwać dziełem wiekopomnym. Oceniając tę płytę, trzeba mieć jednak na uwadze, że to nie artyzm jest głównym założeniem podobnych albumów. W gruncie rzeczy w całym projekcie Sound’n’Grace chodzi przecież o zwrócenie uwagi na to, że życie, świat mogą być lepsze niż są obecnie. Chodzi o to, byśmy my, jako odbiorcy tej muzyki, mogli zwrócić na pewne rzeczy uwagę i spróbować coś zmienić w sobie lub w swoim najbliższym otoczeniu, bo przecież każda globalna zmiana ma swój początek w pewnym, ograniczonym środowisku. Nowy album zespołu, to dawka pozytywnych wrażeń, która każdemu od czasu do czasu może się przydać.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.