„Slash. W jamie węża” (2018) – Paul Stenning. Recenzja Katarzyny Turowicz

Dwa tygodnie temu ukazała się reedycja debiutanckiego, wydanego ponad trzydzieści lat temu albumu amerykańskiej grupy Guns N’ Roses. Formacja powróciła również na scenę i na początku lipca wystąpiła na chorzowskim Stadionie Śląskim w ramach trasy koncertowej „Not in This Lifetime… Tour”, a na półkach księgarń pojawiła się najbardziej aktualna biografia Slasha Paula Stenninga nakładem wydawnictwa In Rock.

Znalezione obrazy dla zapytania „Slash. W jamie węża” (2018) – Paul Stenning.Do dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. Współpracował m.in. z Alice Cooperem, Lennym Kravitzem oraz z Michaelem Jacksonem. Współtworzy jeden z najważniejszych rockowych zespołów w historii, a jego gitarowe solówki jak chociażby te w Sweet Child O’Mine czy Welcome to the Jungle na stałe zapisały się w szeregu tych kanonicznych. Ale to wiedzą wszyscy. Paul Stenning dokładniej przyjrzał się życiu Slasha, a efektem tego jest biografia „Slash. W jamie węża”.

Entuzjastom muzyki czy fanom grupy Guns N’ Roses Paula Stenninga nie trzeba przedstawiać. Autor m.in. biografii grup Iron Maiden czy Metalliki wziął pod lupę dzieje Slasha, aż po 2018 rok. Dziennikarz opisał wczesne lata życia gitarzysty – od jego narodzin w Londynie, przez dzieciństwo i dorastanie między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią wśród najznakomitszych muzyków jak David Bowie, Iggy Pop czy Joni Mitchell. Jednak – na szczęście – to nie życie prywatne muzyka pojawiło się w centrum tej opowieści, choć siłą rzeczy znalazło sobie w niej miejsce. Stenning z dużą dokładnością opisał to, co kształtowało Saula Hudsona nim stał się tym Slashem. Z kart książki „Slash. W jamie węża” dowiadujemy się m.in. na kim się wzorował, a także dzieje pierwszych formacji, których Slash był członkiem zanim powstało Guns N’ Roses. Jak nie trudno się domyślić, to właśnie na działalności w tym ostatnim zespole Stenning skupił się w tej narracji najbardziej. W efekcie otrzymujemy nie tylko opis wkładu gitarzysty w tej formacji, ale też zaglądamy za kulisy m.in. powstawania ich płyt czy działalności tej amerykańskiej grupy. Trzeba przyznać, że autor dokonał dość dokładnej wiwisekcji sukcesu zarówno Slasha, jak i zespołu.

Doprowadzoną do 2018 roku biografię gitarzysty zamyka rozdział „Czy wiecie, że…?”. Rzadko spotykaną formą zakończenia książki jest zbiór ciekawostek i mało znanych faktów z życia Slasha jak gitary, na których grał czy ulubione modele tych instrumentów. Niezwykle pomocna jest encyklopedyczna część tej biografii, czyli „Dyskografia” zawierająca wszelkie ślady artystycznej działalności Slasha, m.in. solowej, z Guns ‘N Roses, Velvet Revolver i innymi muzykami czy formacjami.

Temat Guns N’ Roses w książce Stenninga to również trzon tej formacji, czyli duet Slash i Axl Rose. W tym przypadku autor książki „Slash. W jamie węża” wykazał się potworną stronniczością. Na łamach biografii gitarzysty dostajemy niezwykle skuteczny – co Stenning bardzo często podkreśla – choć jednocześnie przewrotny tandem dobrego i złego policjanta. W pierwszej roli – Slash, w tej drugiej Axl. Biograf gitarzysty już we „Wprowadzeniu” rysuje wyraźną granicę między humorzastym, pragnącym sławy i zadufanym w sobie Axlem a stoicko spokojnym, pokornym, pozostającym gdzieś na uboczu Slashem i tego podziału bardzo uparcie, nawet wbrew logice, się trzyma. To sprawia, że w niektórych opisach Stenning jest po prostu niewiarygodny, tworzy zbyt przerysowany obraz Slasha jako człowieka na wskroś idealnego. A tacy, jak wiemy, nie istnieją.

Biografia Slasha autorstwa Paula Stenninga jest nadal jedną z nielicznych pozycji poświęconych gitarzyście Guns N’ Roses, a dziś najbardziej aktualną. Mimo pewnych wad trzeba mieć na uwadze fakt, że książka „Slash. W jamie węża” to bogate w informacje, kompletne kompendium na temat jednego z najważniejszych gitarzystów w historii muzyki popularnej.

Slash. W jamie węża
  • Data premiery: 04 07 2018
  • Wytwórnia:Wydawnictwo In Rock
  • Gatunek:Biografia
  • Single: -
Najlepsze utwory: -
Najsłabsze utwory: -

Najświeższe artykuły

oceny

OCENA KOŃCOWA AUTORA RECENZJI

  • 8/10
    Ocena końcowa - 8/10
8/10

autor recenzji

Katarzyna Turowicz
Codziennie żonglująca słowami, wyłuskująca z nich treść. Kontakt: k8.turowicz@gmail.com IG: k.turowicz

Sprawdź nasze inne

Recenzje