Dział Publicystyka Sevdaliza – The Calling (2018), recenzja Christiana Cieślaka

Sevdaliza – The Calling (2018), recenzja Christiana Cieślaka

Znalezione obrazy dla zapytania Sevdaliza – The Calling

By zaskoczyć i zainteresować współczesnego słuchacza, czasem nie wystarczy tylko stworzyć muzyczne arcydzieło, o którym będzie się mówiło przez kolejne miesiące, czy też lata. W przypadku Sevdalizy oraz jej najnowszego dzieła The Calling, nie tylko zaskoczyła jego dość niespodziewanym wydaniem, ale też tym co w nim zawarła, a doprawdy, jest to zawartość wysokiej jakości.

Siedem utworów – tylko tyle, albo aż tyle, składa się na trzecią epkę w wykonaniu pochodzącej z Iranu wokalistki. Z mojej strony, oczekiwania po zeszłorocznym debiucie Sevdalizy, czyli Ison, były wysokie i muszę przyznać, że zostały one wypełnione w stu pięćdziesięciu procentach. The Calling jest pod każdym względem lepsze, bardziej wyraziste i intrygujące, niż jego długogrający poprzednik. Sevdaliza wspięła się na jeszcze wyższe muzyczne wyżyny, pozostając tą samą enigmatyczną i prawdziwie mistyczną osobowością, jaką możemy podziwiać od samego początku jej kariery.

Najlepszą kompozycją z pewnością jest dla mnie ostatni utwór na krążku, czyli Observer. W nawiązaniu do swoich wcześniejszych kompozycji, pochodzących z epki The Suspended Kid, powraca do bardziej popowych, niżeli awangardowych brzmień, co w pewnością jest dobrym, ewentualnym, krokiem w kierunku europejskich list przebojów. Srebrny medal wręczyłbym utworowi Enegr1 za łączenie wszystkiego co w wykonaniu Sevdalizy najlepsze – wyrazisty elektroniczny bit, mistyczno-melancholijne skrzypce i niepowtarzalny głos wokalistki. Natomiast brąz powędrowałby do Soul Syncable, który robi w istocie to samo co Enegr1, jednak w nieco bardziej popowym i mniej dramatycznym wydaniu. Co do żółtych kartek, to tak ową wręczyłbym Human Nature, które byłoby utworem „okej” na Ison, jednak tutaj, zdaje się zupełnie muzycznie zanikać na tle pozostałych fantastycznych kompozycji, przez to jest tylko i wyłącznie przeciętny.

[su_row]

[su_column size=”1/2″]

[/su_column]

[su_column size=”1/2″]

[/su_column][/su_row]

Co tu dużo kryć, The Calling to kolejne potwierdzenie tego, że Sevdaliza jest wyjątkową wokalistką, która ma wszystko, by zostać gwiazdą światowej rozpoznawalności. Z nieustającą niecierpliwością czekam na jej kolejne muzyczne kroki i myślę, że mogą być to kroki po zupełnie innej planecie, niż Ziemia.

Popularne