Robert Gawliński – Solo (1995), recenzja Weroniki Oszajcy

Wojna i miłość. Ogień i wiatr. To tymi słowami można podsumować twórczość Roberta Gawlińskiego, muzyka znanego każdemu fanowi polskiego rocka. To właśnie on w 1992 roku stanął na czele formacji Wilki, wraz z którą osiągnął duży sukces i zdobył watahę fanów.  Zaledwie trzy lata później, po zawieszeniu działalności grupy, Gawliński zdecydował się zaprezentować światu owoc samodzielnej pracy. Jej efektem okazał się album Solo.

Znalezione obrazy dla zapytania Robert Gawliński - Solo (1995)

31 sierpnia 1995 roku światło dzienne ujrzało aż 13 solowych kawałków polskiego rockmana. Mimo że nie zostały wydane pod szyldem Wilków, nie utraciły charakterystycznego dla nich brzmienia. Tworząc, kompozytor wciąż inspirował się siłami natury, indiańskimi podaniami lub po prostu własnymi emocjami. Wydawnictwo otworzył nostalgiczny kawałek O Sobie Samym, w którym muzyk zwraca się bezpośrednio do słuchacza, przekonując, że nie warto błądzić i zawracać sobie głowy przyszłością. Muzyk apeluje, by skupić się na ponadczasowych wartościach – miłości i pięknie, tym, co daje człowiekowi szczęście niezależnie od ciężaru nadchodzących dni. Nie jest to jedyna ballada na wydawnictwie, Gawliński doskonale odnajduje się w roli autora melancholijnych, spokojnych utworów. Kolejnym takim kawałkiem jest zaskakująca brzmieniem Szyba Między Nami, o miarowym, delikatnym rytmie, przecinanym dźwiękami saksofonu. Rytmiką zaskakuje również Ogień i Wiatr, chociaż tu zamiast instrumentu dętego, powrócono do klasycznych, gitarowych brzmień. Saksofon powraca dopiero w mrocznej kompozycji Tango Solo, w której w połączeniu z gitarą i smyczkami przywodzi na myśl skojarzenie z muzyką country. Artysta po raz kolejny dzieli się bólem, będącym efektem męczącej go samotności.

Robert Gawliński nie zrezygnował również z rockowej dynamiki. Fani gitarowych riffów powinni zwrócić uwagę na świetny kawałek Jasne Ulice, gdzie gitarowe brzmienia przeplatają się z bezkompromisowym wokalem artysty. Brzmieniem zaskakuje również pełen mroku utwór Dokąd Zmierzamy?, gdzie podmiot liryczny dzieli się z odbiorcą swoim bólem, odnosi się do wiszenia na krzyżu, opowiada o samotności i cierpieniu. Przytłaczająca swoim brzmieniem piosenka zapada w pamięć i pozostaje w głowie słuchacza na długo. Kolejnym podobnym kawałkiem jest Armia Armagedon, w którym również nie zabrakło wywierającego wrażenia na odbiorcy tajemniczego mroku. Twórca sięgnął po orientalne instrumenty, łącząc je z osobliwymi krzykami w tle. Tu również Gawliński sięgnął po biblijne metafory, odniósł się do wizji Armagedonu, ukazując go w nietypowy sposób. Umiejętnie wykorzystał metafory zakrwawionych rąk kapłanów, ciemnych chmur i serc ze skał. 

Frontman Wilków zdecydował się na dodanie do tracklisty trzech anglojęzycznych piosenek. To pełne nostalgii, akustycznie zaczynające się A Moment Of My Way, energiczne, natychmiastowo podrywające nogi do tańca War And Love oraz po prostu angielska wersja kawałka O Sobie Samym, zatytułowana All About Me. Gawliński dobrze sobie z nimi poradził, jednak myślę, że z polskimi tekstami brzmi o wiele lepiej.

Wydanym ponad dwadzieścia lat temu krążkiem Robert Gawliński udowodnił, że świetnie radzi sobie nie tylko jako lider zespołu, ale również sprawdza się w roli samodzielnego artysty. Twórczość Wilków przypadła mi do gustu już gdy byłam dzieckiem, mimo że od pierwszej wygrzebanej z szuflady składanki największych przebojów Wilków minęła już dekada, zawsze z przyjemnością sięgam zarówno po dzieła zespołu, jak i solowe utwory. Piosenki stworzone przez Gawlińskiego to kawałki o ponadczasowych, wymagających refleksji tekstach i wyjątkowo przyjemnej melodii, zapadającej w pamięć melodii. Od czasu do czasu warto wybrać się w podróż w czasie i sięgnąć po nuty, znane nam od lat. 

Solo
  • Data premiery:
  • Wytwórnia:MJM Music PL
  • Gatunek:Rock
  • Single: O Sobie Samym, Trzy Noce z Deszczem, Ogień i Wiatr, Jasne Ulice, Dokąd Zmierzamy?
Najlepsze utwory: O Sobie Samym, Jasne Ulice, Dokąd Zmierzamy?, Armia Armagedon
Najsłabsze utwory: War and Love

Popularne

oceny

  • 6/10
    Ocena końcowa - 6/10
6/10
Sending
User Review
0/10 (0 votes)

autor recenzji

Sprawdź nasze inne

Recenzje