Dział PublicystykaRising Stars

Rising Stars: Kim jest Tove Lo?Ostatnimi czasy artyści ze Szwecji mają szczęście jeśli chodzi o muzyczną, międzynarodową karierę: dopiero co zachwycaliśmy się Loreen, NONONO czy Lykke Li, a już do tego grona pewnie aplikuje Tove Lo, 27-latka, która szturmem zdobywa teraz podium zestawienia największego magazynu muzycznej w USA.

Tove Ebba Elsa Nilsson urodziła się 29 października 1987 roku w Sztokholmie, ale dorastała już na jego przedmieściach, dokładnie w gminie Danderyd. Swoją pierwszą piosenkę napisała w wieku 12 lat. Nosiła ona tytuł Crazy i jak mówi sama zainteresowana nie była zbyt dobra. Paradoksalnie, w tym samym roku Max Martin, z którym Tove będzie później współpracować (o tym w dalszej części) napisał dla Britney Spears piosenkę o tym samym tytule. Wszytko rozgrywało się spokojnym torem, do momentu gdy wchodząca w nastoletnie lata Tove nie postanowiła przefarbować włosy na kolor różowy i nieco podokuczać rodzicom. Jak sama mówi, przyczyną tego niepodporządkowania była postać Kurta Cobaina: zakochałam się w historii Kurta i Courtney, mimo że miałam dopiero 12 lat; w mojej sypialni wisiały nawet ich plakaty – tłumaczy. Następnie Lo postanowiła rozpocząć edukację w znanej szkole Rytmus Music School w stolicy Szwecji, której dyplomy ma także Robyn czy Erik Hassle. Artystka pisała wówczas mnóstwo tekstów: piosenek, historii a nawet wierszy, ale zatrzymywała je dla siebie. W szkole poznała i zaprzyjaźniła się z jedną z członkiń grupy Icona Pop. Po ukończeniu edukacji wokalistka zaczęła grać z rockowym zespołem Tremblebee, złożonym z poznanych studentów, koncertując z nimi długi czas po zapyziałych, nocnych klubach. Po zakończeniu przygody z bandem, Tove skupiła się na solowych projektach: zaszyła się na sześć miesięcy w swoim domowym studiu nagraniowym pracując nad nagraniami demo.

Artystka szukała kierunku, w którym chce iść i można powiedzieć znalazła go w jednym z pubów w Londynie. To tam, kompletnie przez przypadek przy barze spotkała człowieka z A&R (dział zajmujący się odnajdywaniem nowych ‚gwiazd’) jednej z największych wytwórni płytowych na świecie. Lo nie zaprzepaściła takiej okazji i udało się zdobyć jego email. W niedługim czasie podpisała na skutek tego kontrakt z kompanią Warner/Chappell jako songwriter zimą 2011 roku. Dwa tygodnie później była już w samolocie do Los Angeles, gdzie miała zaprezentować swój materiał Maxowi Martinowi. Nie mogło być inaczej! Producent na tyle docenił talent Szwedki, że zaproponował jej dołączenie do specjalnej grupy tekściarzy, którzy pracowali pod skrzydłami duetu Max Martin/Shellback. W tym okresie Tove miała okazję współtworzyć dla takich gwiazd jak np. Icona Pop (Ready For The Weekend), Cher Lloyd (Killin’ It) czy Girls Aloud (ich powrotny track z 2012 Something New).

It was a totally new experience for me to enter a room with two producers saying that the song we’re working on is going to be offered to Britney. I met Martin later on via another producer and played a couple of songs for him at a party. I was a complete nervous wreck, but he gave me good feedback.

Tworzenie dla innych artystów nie zaprzepaściło nadziei i szansy na solową karierę. Jej debiutancki singiel Love Ballad trafił pod strzechy na jesieni 2012 roku. Teledysk współtworzony przez Tove i szwedzką firmę reżyserską Motellet Film ukazujący różnokolorowe obrazki, kilku graczy rugby i do granic ekscentryczną Lo nie zdobył wielkiego rozgłosu: na dzień dzisiejszy ma niewiele ponad pół miliona wyświetleń w serwisie YouTube. Jego następcą był Out Of Mind z 2012. Kolejny, zatytułowany Habits przyniósł już artystce nieco większy rozgłos: udostępniony w marcu 2013 za pomocą profilu na Soundcloud i iTunes (chociaż jakiś czas później został z niego usunięty) zwrócił uwagę m.in. zespołu Marina and the Diamonds czy Ellie Goudling. Poprzez swoje konto na Twitterze zaprosili oni swoich fanów do odsłuchu Habits. W marcu 2013 Tove Lo wystąpiła w featuringu u Lucasa Nord w kompozycji Run on LoveStrangers u Seven Lions, Myon i Shane 54. W marcu bieżącego roku w sprzedaży pojawiła się pierwsza EP-ka, minialbum zawierający kilka premierowych numerów: edytowaną wersję Habits (Stay High), jej remix w wykonaniu Hippie Sabotage czy kawałki ParadiseOver. Wydawnictwo zdobyło dwudziestą pozycję w notowaniu Swedish Albums Chart. Stay High natomiast okazało się sukcesem i było grane w takich krajach jak Australia, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Nowa Zelandia, Norwegia czy Wielka Brytania. Od pewnego czasu utwór podbija także amerykańskie notowanie Billboard100, będąc obecnie na jego podium.

Unfortunately the songs weren’t that good. I wrote a song based on revelations from the book about the King of Sweden and the “hostesses” he had. I come from Djursholm, which is only a small place, you know. I performed the song at a party there. It wasn’t particularly popular. Then when I was going to make the EP, I poured my heart out on paper and wrote down everything that I needed to process. Everything from everyday stuff, friends and the future to the relationship with my ex.

Rok 2014 jest bez wątpienia przełomowy dla tej młodziutkiej wokalistki. Obok Betty Who supportowała ona Katy Perry podczas australijskiej części trasy Prismatic World Tour. W sierpniu w wywiadzie dla ‚Rolling Stone’ z kolei ogłosiła datę premiery długogrającego debiutu, jego okładkę i tracklistę. Zapowiedziała również trasę koncertową po Wielkiej Brytanii na początku 2015 roku. 30 września: to wtedy na półkach sklepowych pojawiła się Queen of the Clouds. Do współpracy nad krążkiem zaproszono takie nazwiska jak Ludvig Söderberg, Jakob Jerlström (The Struts), Shellback, Klas Åhlund, Mattias Larsson, Robin Fredriksson, Mike Riley, Ali Payami i Kyle Shearer. Płyta podzielona na trzy integralne części: The Sex, The Love i The Pain pojawi się w polskich sklepach 12 listopada.

Niedawno także w sieci zadebiutował teledysk do wspólnego numeru Tove Lo i Alesso pt. Heroes (we could be). Artystka wzięła również udział w pracy nad soundtrackiem do filmu ‚Igrzyska śmierci: Kosogłos – cześć 1’, pojawiając się na nim w piosence Scream My Name. Premiera wydawnictwa zapowiadana jest na 17 listopada.

Tags
Show More


Related Articles

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.