Dział PublicystykaRising Stars

Rising Stars: Kim jest Sam Smith?Dzisiaj w rubryce Rising Stars możecie zapoznać się z osobą o niezwykłym talencie wokalnym – Samem Smithem. Sprawdźcie kim jest ten młody artysta. Jeszcze dzisiaj będziecie mogli przeczytać recenzją jego debiutanckiego krążka – In the Lonely Hour.

Sam Smith przyszedł na świat dziewiętnastego maja 1992 roku w Londynie. Od młodych lat wykazywał zainteresowania muzyką. Przez długi czas uczył się śpiewać i pisać utwory pod czujnym okiem jazzowej artystki – Joanny Eden. Uczęszczał do katolickiej szkoły w Bishop’s Stortford. Jest absolwentem Youth Music Theatre UK, który w 2007 roku na scenie wystawił sztukę Och! Carol – młody artysta w niej wystąpił. Anglik był również członkiem Cantale Youth Choir oraz Bishop’s Stortford Junior Operatics (obecnie Bishops Stortford Musical Theatre Society).

Jego muzyczna kariera rozpoczęła się od współpracy z Disclosure. Owocem tych działań jest przebój, który wypromował jednocześnie elektroniczny duet jak i samego piosenkarza. Nosi on tytuł Latch, dotarł do jedenastego miejsca UK Singles Chart. Wokalista wspólnie koncertował z Disclosure, m.in. na festiwalach Glastonbury, Coachella i Warehouse Project. W lutym ubiegłego roku Sam zaczął pracować nad swoim autorskim materiałem i zaprezentował pierwszy singiel z jego debiutu. Kompozycja została zatytułowana Lay Me Down. Następnie przyszedł czas na kolejną owocną współpracę. Razem z Naughty Boyem stworzył hit La La La, który w 2013 roku zawładnął listami przebojów – w maju ubiegłego roku dotarł na szczyt UK Singles Chart. Po krótkim czasie Sam Smith wydał swój pierwszy mini-album Nirvana, znalazły się na nim cztery piosenki. Wokalista i Disclosure postanowili stworzyć razem kolejny utwór – Together, do którego duet zaprosił jeszcze Nile’a Rodgersa oraz Jimmy’ego Napesa.

Wokalista jako kolejny singiel promujący swój pierwszy album zaprezentował Money on My Mind. Artysta potwierdził również, że jego dzieło będzie nosić nazwę In the Lonely Hour i zostanie wydane dwudziestego szóstego maja nakładem Capitol Records. Piosenkarz jako promocję swojego pierwszego dzieła postanowił udostępnić całkowicie za darmo dwie swoje kompozycje: I’ve Told You Know (live), które mogliśmy poznać za sprawą pierwszej EPki oraz Make It To Me (utwór pojawił się na wersji deluxe In the Lonely Hour). W styczniu tego roku Sam Smith razem z Disclosure zaliczył swój telewizyjny debiut. Wystąpili w programie Late Night With Jimmy Fallon i wykonali numer Latch. Smith wystąpił również w Saturday Night Live, gdzie zaprezentował dwa autorskie single: Lay Me Down oraz Stay with Me. Jak do tej pory ostatnim oficjalnym utworem promującym pierwszy longplay artysty jest kawałek I’m Not the Only One.

Warto wspomnieć o nagrodach i wyróżnieniach jakie zdobył ten uzdolniony muzyk. Razem z Naughty Boyem dzięki La La La otrzymali dwie statuetki MOBO Awards (Best Song, Best Video). Sam samodzielnie otrzymał nagrodę BRIT Critics’ Choice Award 2014 oraz wygrał w plebiscycie BBC Sound of 2014, który za zadanie ma wybranie najbardziej obiecujących artystów brytyjskiego rynku muzycznego.

Debiut artysty podzielił krytyków muzycznych na dwa obozy. Jednemu In the Lonely Hour bardzo przypadło do gustu – Billboard wystawił temu krążkowi notę 85/100. Natomiast drugi uważa, że album jest po prostu zwykłym rzemiosłem, który jest wtórny i zbyt monotonny. Redakcja All About Music należy do tej pierwszej grupy i zaprasza do zapoznania się z tym wydawnictwem.

Tags
Show More


Łukasz Jankowski

18-letni uczeń liceum, słuchający wszystkiego co wpadnie mu w ręce i uszy. Otwarty na wszelkie nowinki, stara nie ograniczać się do jednego gatunku muzycznego.

Related Articles

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.