Dział PublicystykaRising Stars

Rising Stars: Kim jest Charli XCX?Naprawdę nazywa się Charlotte Emma Aitchison i na świat przyszła 2. sierpnia 1992 roku. Na scenie występuje jednak pod pseudonimem Charli XCX. Muzyką zajęła się na poważnie w 2008 roku, jednak pierwsze sukcesy przyszły dopiero parę lat później. Pora przyjrzeć się tej brytyjskiej wokalistce, która z pewnością jeszcze nie raz nie dwa nas zaskoczy.

O muzycznej karierze Charli XCX marzyć zaczęła, kiedy miała zaledwie czternaście lat. W 2007 roku zaczęła nagrywać debiutancki album. Krążek 14, na którego nagranie rodzice wokalistki wzięli kredyt w banku, nie został jednak nigdy oficjalnie wydany. Istnieje jedynie kilka limitowanych, promocyjnych kopii płyty. Za produkcję pierwszych piosenek Charli XCX odpowiada Darren Bazzoni. Wszystkie utwory zaś są autorstwa młodej Brytyjki. Swoje kompozycje wokalistka zaczęła wrzucać na popularny niegdyś portal MySpace. Warto odnotować, że w latach 2008-2010 Charli XCX zagrała kilka krótkich koncertów, dzięki którym uwagę na nią zawróciła wytwórnia IAMSOUND Records, z którą w 2010 roku wokalistka podpisała kontrakt.

12. czerwca 2012 roku nakładem IAMSOUND Records ukazała się epka You’re the One, będąca pierwszym minialbumem Charli XCX. Na krążku znalazły się dwie piosenki, które wokalistka ujawniła w 2011 roku: You’re the One oraz Nuclear Seasons. Na Brytyjskiej wersji epki pojawia się jeszcze So Far Away. Na australijskiej znajdziemy zaś Stay Away. Na każdej edycji umieszczone zostały remixy tytułowego kawałka. Tego samego dnia ukazał się również mixtape Charli XCX Heartbreaks and Earthquakes, w skład którego weszło siedem premierowych utworów (m.in. Grins, Lock You Up i Spoons) i jeden remix You’re the One. We wrześniu pojawiła się kolejna epka Brytyjki – iTunes Festival: London 2012, zawierająca, jak można się domyśleć, zapis koncertu Charli XCX na tym festiwalu, a w listopadzie do sieci trafił następny mixtape wokalistki, Super Ultra. Na krążku znalazły się takie piosenki jak Glow, Forgiveness i Cloud Aura, w której gościnnie pojawia się Brooke Candy. Jednak najważniejszym momentem 2012 roku było wydanie singla I Love It przez szwedzki duet Icona Pop, w którym usłyszeć możemy i Charli XCX. Piosenka ta stała się światowym przebojem i notowana była w takich krajach jak Wielka Brytania (1. miejsce), Australia (3.), USA (7.) czy Niemcy (3.). Kawałek zgarnął nagrodę w kategorii Song of the Year podczas SESAC Pop Awards a także nominowany był m.in. do Billboard Music Awards, Teen Choice Awards i iHeartRadio Music Awards. Jak się później okazało, nie była to ostatnia współpraca Charli XCX, która osiągnęła niebywały sukces.

12. kwietnia 2013 roku w sklepach pojawiła się druga (pierwsza oficjalna i nagrana dla dużej wytwórni) płyta Charli XCX. Krążek zatytułowany został True Romance. Krążek doszedł do 85. miejsca na brytyjskiej liście bestsellerów. W Australii był 11., a na amerykańskiej US Billboard Top Heatseekers 5. Na podstawową wersję płyty trafiło trzynaście piosenek. Nie były to jednak tylko premierowe kompozycje. Sporą część albumu zajęły bowiem utwory z epek i mixtape’ów (m.in. Stay Away, Grins i Lock You Up). Edycja deluxe zawiera dodatkowo aż szesnaście remixów. Pod koniec 2013 roku Charli XCX supportowała zespół Paramore podczas ich trasy w Wielkiej Brytanii. W lutym 2014 roku premierę miał duet artystki z australijską raperką Iggy AzaleąFancy. Piosenka stała się przebojem i spędziła siedem tygodni na szczycie Billboard Hot 100. Utwór był numerem 1. również w takich krajach jak Australia, Kanada i Nowa Zelandia. Na fali sukcesu Fancy Charli XCX przyjęła propozycję od twórców soundtracku do filmu Gwiazd naszych wina i nagrała kawałek Boom Clap. Piosence udało się wejść do pierwszej dziesiątki amerykańskiej listy przebojów. Kawałek nominowany był do Teen Choice Awards w kategorii Choice Music: Love Song. Niestety, statuetka przypadła You & I One Direction.

Tags
Show More


Zuzanna Janicka

Wielka pasjonatka muzyki, potrafiąca odnaleźć coś ciekawego w każdym gatunku. Autorka strony The-Rockferry, na której oprócz recenzji płyt znaleźć można całą masę innych muzycznych artykułów. Nałogowa uczestniczka koncertów. Wielka fanka Christiny Aguilery, Amy Winehouse, Kate Bush, Finka, Leonarda Cohena i zespołu The National.

Related Articles

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.