Dział PublicystykaRising Stars

Rising Stars: Kim jest FKA twigs?Chodziła do szkoły katolickiej. Zapragnęła zostać tancerką. W końcu wydała dwie EP-ki i pełny longplay, którym zachwyciła krytyków. FKA twigs. Przeczytajcie więcej o jednej z najbardziej obiecujących tegorocznych debiutantek.

Tahliah Debrett Barnett urodziła się 16 stycznia 1988 roku w angielskim hrabstwie Gloucestershire. Nie była zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania, które było dla niej niczym pustkowie. Wychowywana została przez matkę oraz ojczyma. Biologicznego ojca, jamajskiego tancerza jazzowego, poznała dopiero w wieku 18 lat. Uczęszczała do katolickiej szkoły św. Edwarda w Cheltenham.

Kariera taneczna

Swoją karierę FKA twigs (FKA=Formerly Known As, zaczęto nazywać ją twigs ze względu na jej wyłamywanie stawów) zaczęła w wieku 17 lat, kiedy przeniosła się do Londynu. Początkowo znana była nie jako wokalistka, a tancerka. Do swoich większych sukcesów naliczyć może wystąpienie w teledysku Do It Like a Dude Jessie J. Brytyjka była z niej tak zadowolona, że ponownie zatrudniła ją przy okazji Price Tag. Dalej nadeszły kolejne klipy – Tahliah tańczyła dla Kylie Minogue, Eda Sheerana czy też Taio Cruza. Jak przyznała w wywiadzie dla strony Pitchfork, płacono jej dwukrotnie większe stawki niż innym dziewczynom. Ponadto nie musiała nawet przechodzić castingów.

W sierpniu 2012 tancerka pojawiła się na okładce magazynu i-D. Już wtedy myślała jednak o rozpoczęciu kariery muzycznej. Jak się później okazało, wiązało się to z całkowitym porzuceniem tańca. Nagrała nawet o tym piosenkę Video Girl, w której śpiewa, że ludzie kojarzą ją jako „dziewczynę z teledysku”, a nie artystkę.

Kariera muzyczna

Muzyką FKA twigs poważnie zaczęła się interesować pod koniec 2012. 4 grudnia tegoż roku sama wydała EP1. Bez wytwórni, z małą pomocą Tica, sama wyprodukowała i napisała utwory. Sukcesu jednak z nimi nie odniosła. Po raz drugi spróbowała w sierpniu 2013 – umieściła wówczas na Youtube teledysk do nowej piosenki Water Me. Dzięki niemu została zauważona przez magazyn The Guardian, który stwierdził, że jest „najlepszą brytyjską wokalistką tworzącą eteryczne, zakręcone r&b”.

10 września 2013 premierę miała druga EP-ka zatytułowana po prostu EP2. Ponownie wyprodukowana przez samą artystkę, tym razem z pomocą Arci znanego m.in. ze współpracy z Kayne Westem. Mini-album spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród krytyków. Dzięki niemu twigs nominowana była do BBC Sound of 2014 oraz wzięto ją pod uwagę na liście 14 artystów, których powinniśmy obserwować w 2014 roku wg Billboardu.

Na początku tego roku wokalistka wypuściła singiel (wraz z grupą inc.) FKA x inc. Został wydany w dwóch formach: digital download (25 lutego) oraz na winylu (1 kwietnia). Ponadto artystka zaprezentowała kilka filmików: wyreżyserowany przez samą siebie taneczny klip z grupą Wet Wipez, remiks kawałka Ache oraz piosenkę Ouch Ouch Lucki Eck$, którą sama wyprodukowała. To wszystko przybliżało ją do wydania debiutanckiego longplaya.

LP1

LP1 wydane zostało 6 sierpnia 2014. W pierwszym tygodniu sprzedało się w ilości 10,370 egzemplarzy w USA, co dało jej debiut na miejscu 30., zaś w Wielkiej Brytanii było to 4,051 kopii i debiut na 16. Wokalistka współpracowała nad płytą z wieloma różnymi producentami – od Arci i Tica, których znała już wcześniej, przez Devonté Hynes i Samphy, aż do Paula Empwortha.

Płytę promują dotychczas dwa single. Two Weeks notowane było na brytyjskich listach przebojów: UK Singles (miejsce 200.) oraz UK Indie (miejsce 9.). Ponadto na liście 200 Best Tracks of the Decade So Far Pitchfork umieścił go na pozycji 64. Do kompozycji powstał teledysk wyreżyserowany przez Nabil Elderkin. Drugim singlem stał się kawałek Pendulum.

Co jednak warto odnotować – w serwisie Metacritic zbierającym recenzje z różnych portali LP1 ma wynik 87/100. Jest to średnia doskonała, nieczęsto uzyskiwana nawet przez największych artystów. O płycie pisano w samych superlatywach: magnetyczna (Entertainment Weekly), uzależniająca (The Independent), sensualna (AllMusic) czy też niekonwencjonalna (Spin). W naszym serwisie również pojawiła się recenzja LP1. Przeczytajcie:

10 września debiutancki longplay FKA twigs został (jako jeden z 12 albumów) nominowany do nagrody Mercury Prize w kategorii brytyjski album roku.

Choć sprzedaż LP1 nie jest może jakaś zachwycająca, to sukces artystyczny albumu robi wrażenie. A to dopiero początek kariery tej młodej, utalentowanej artystki… Trzymamy za nią kciuki!

 

Tags
Show More


Filip Wiącek

Zwyczajny, 15-letni nastolatek zafascynowany muzyką każdego rodzaju: od popu, przez soul, aż do muzyki metalowej. Nie toleruje jedynie hip hopu oraz disco polo. Oprócz muzyką interesuje się także filmami.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.