Dział Publicystyka Rising Stars: Kim jest Cris Cab?

Rising Stars: Kim jest Cris Cab?

Dzisiaj w naszej rubryce Rising Stars prezentujemy Wam sylwetkę Crisa Caba, podopiecznego Pharrella Willimsa. Przeczytajcie kim jest ten młody artysta. A jeszcze dzisiaj będziecie mogli przeczytać recenzję jego debiutanckiego albumu Where I Belong.

Przyszedł na świat w styczniu 1993 roku. Jako dziesięciolatek zachowywał się jak inne dzieci w jego wieku – lubił zabawy na słońcu, bawić się w piaskownicy i łowić ryby z ojcem. Jego życie jednak wywróciło się o 180 stopni, gdy jego kolega Brett przyniósł gitarę do szkoły. Od tej pory Cris zakochał się w tym instrumencie, był nim zaintrygowany do tego stopnia, że przekonał rodziców do jej kupna. Już pięć lat później pisał własne piosenki, freestyle`ował na Bahamach, gdy jego ojciec spokojnie łowił ryby. Talent chłopaka był na tyle zauważalny, że przyjaciel rodziny zdecydował się go zabrać do prawdziwego studia nagraniowego i zapoznać go z jego późniejszym mentorem – Pharrellem Williamsem we własnej osobie. Słynny producent po wysłuchaniu jego demówek dał mu szereg wskazówek jakie powinien wprowadzić, aby stać się jeszcze lepszy. Kolejny rok spędził więc na szlifowaniu swojego rzemiosła i próbując udowodnić, że wziął sobie do serca wszystkie rady. Gdy ponownie się spotkali, Pharrell bardzo chwalił pracę Crisa, uważał że jego zdolności bardzo się rozwinęły od czasu pierwszego spotkania. Od tej chwili stał się jego mentorem, współpracownikiem, ale także przyjacielem.

Nie trwało długo, gdy Cris ujawnił światu swoje własne zdolności. Już w 2011 roku CMG 26 Records wydało jego debiutancką EP-kę Foreword, która zawierała siedem premierowych utworów. Jego osobą zainteresował się też słynny Wyclef Jean. Oboje spotkali się wkrótce podczas serii koncertów w Nowym Jorku, gdzie raper bardzo chwalił sobie pracę z Crisem. Ten jednak nie osiadł na laurach. Kilka miesięcy później wydane zostało jego drugie mini wydawnictwo zatytułowane Echo Boom. Znalazło się na nim sześć utworów, w których zaśpiewał między innymi z Melanie Fioną, Shaggym i swoim mentorem Pharrellem,

Kolejne miesiące przyniosły nam jego trzecią EP-kę – Rise, na której znalazł się między innymi duet z wcześniej wspomnianym Wyclefem Jeanem czy piosenka z Big Seanem. Kluczowy jednak okazał się początek 2013 roku, kiedy Cris stworzył swój pierwszy mixtape zatytułowany Red Road. Od tego czasu przybyło mu dużo fanów, wzrosła mu popularność w sieci, a jego piosenka Paradise (On Earth) została wybrana przez Lebrona Jamesa do promocji popularnej gry NBA2K 2014.

W międzyczasie Cris bardzo ciężko pracował nad swoim debiutanckim albumie – Where I Belong. Płyta łączy w sobie reggae, dopełnione nowoczesnym popem, akustycznym rockiem, elementami hip-hopu, funky i soulu. Łącznie znalazło się na niej jedenaście utworów oraz jeden bonus track.

Ten album to zbiór moich najlepszych piosenek z ostatnich dwóch lat. To płyta o dorastaniu, związkach, miłości, rozstaniach i powrotach

Na główny singiel została wybrana kompozycja Liar Liar. Pharrell Williams nie tylko wyprodukował ten utwór, ale także dodał swoje wokale i wystąpił w teledysku. Piosenka w tej chwili jeszcze rozbrzmiewa w stacjach radiowych w całej Europie i zdobywa szczyty list przebojów. Szczególna popularność towarzyszy jej w Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii czy Austrii. W ramach promocji Cris przyjechał do Europy i udzielił serii wywiadów w różnych radiach, programach telewizyjnych czy dawał krótkie występy. Supportował już między innymi Ellie Goulding w Niemczech czy Bastille i Lorde we Francji.

Nic więc dziwnego, że na fali popularności Liar Liar wydał kolejny singiel. Tym razem wybór padł na Loves Me Not, które już rozbrzmiewa w holenderskich radiach.

Talent Crisa rozwija się z miesiąca na miesiąc. Jego debiutancka płyta jest bardzo chwalona przez krytyków muzycznych i doceniana przez wielką rzeszę fanów. Miejmy nadzieję, że już niedługo usłyszy o nim cały świat.

Łukasz Jaćkiewicz
Fan muzyki alternatywnej, dobrego bitu i niespotykanej wrażliwości. Szukający nowych wrażeń, alternatywnych perełek i ludzi z pasją. Najbliższe są mu klimaty R&B, ale jest otwarty na wiele innych, ciekawych gatunków.

Popularne