Dział PublicystykaRetro Rewind

Retro Rewind #9: ATC, Heart, NSYNCDziś wtorek, 23 lipca 2013 roku. Na listach przebojów króluje Blurred Lines Robina Thicke podbija listy przebojów i zapewne nieprędko z nich zniknie. A co znalazło się na szczycie notowań muzycznych w Europie i Stanach Zjednoczonych 23 lipca 13 i 26 lat temu?

2000, Trzynaście lat temu w Europie

ATC – Around the World (La La La La La)

W skład A Touch of Class, bo tak brzmi pełna wersja założonego w 1998 roku niemieckiego zespołu ATC, wchodzą cztery osób: Joseph „Joey” Murray, Sarah Egglestone, Tracey Elizabeth Packham oraz Livio Salvi. Kwartet zasłynął na całym świecie przebojem Around the World (La La La La La), którą do dziś można usłyszeć w wielu rozgłośniach radiowych. Dynamiczny utwór nie jest jednak autorskim projektem grupy, a jedynie coverem rosyjskiej piosenki Pesenka (La La La) Siergieja Żukowa i Aleksieja Potechina, która została wydana w 1998 roku (czyli wtedy, kiedy uformował się ATC). Jednak dopiero opublikowana 22 maja 2000 roku wersja niemieckiej grupy osiągnęła międzynarodowy sukces.

Utwór promujący ich debiutancki album Planet Pop trafił na pierwsze miejsce list przebojów w Austrii, Niemczech i Szwajcarii, w Danii dotarł do drugiej pozycji, a Holandii – do pierwszej piątki notowania. Na austriackiej liście podsumowującej rok 2000, cover zdobył 6. miejsce, w Szwajcarii – 16. Holenderskie rozgłośnie radiowe umieściły Around the World (La La La La La) na 45. miejscu notowania w 2001 roku. Niemiecki RTL uplasował przebój na 62. pozycji zestawienia dekady w 2009 roku.

Singel zdobył cztery certyfikaty: został wyróżniony złotą płytą w Austrii i Szwajcarii, srebrną – we Francji, a platynową – w Niemczech, gdzie sprzedano ponad 300 tysięcy kopii. Poza ATC, przeróbkę piosenki stworzyła m.in. niemiecka formacja beFour (wydane jako Magic Melody w 2007 roku), kolumbijsko-włoska wokalistka Carolina Márquez (Sing La La La z 2013 roku). Żadna z nich nie zdołała jednak powtórzyć, albo chociaż wyrównać, komercyjnego sukcesu, jaki osiągnęło Around the World (La La La La La).

2000, Trzynaście lat temu w Stanach Zjednoczonych

NSYNC – It’s gonna be me

Kiedy w Europie wszyscy śpiewali La la la la la, it’s all around the world, na amerykańskich dyskotekach (i listach przebojów, oczywiście) królował boysband NSYNC. W składzie zespołu znalazło się pięciu wokalistów: JC Chasez, Chris Kirkpatrick, Joey Fatone, Lance Bas oraz największa gwiazda zaczynająca w grupie – Justin Timberlake. 13 czerwca 2000 światło dzienne ujrzał ich singel It’s gonna be me, który promował płytę No Strings Attached wydanej spod wytwórni Jive Records.

Największy przebój NSYNC dotarł na pierwsze miejsce amerykańskiego zestawienia Billboardu, będąc tym samym jedynym utworem z dyskografii grupy, który tego dokonał. Piosenka podbiła również kanadyjskie notowania muzyczne, w Europie było trochę gorzej: w Szwecji – 6., Wielkiej Brytanii – 9., Norwegii – 11., we Włoszech – 13., w Irlandii – 23., Holandii – 30., Niemczech – 37., Szwajcarii – 39., a w Austrii – 40. miejsce. Na końcoworocznym podsumowaniu w Stanach Zjednoczonych singel trafił na 27. pozycję, nie znalazł się natomiast w notowaniu z okazji końca dekady.

1987, Dwadzieścia sześć lat temu w Stanach Zjednoczonych

Heart – Alone

Heart. Zespół z ponad 40-letnią historią, czternastoma albumami na koncie oraz milionami sprzedanych egzemplarzy płyt. Wśród bogatej dyskografii znalazł się utwór Alone wydany przez grupę w 1987 na potrzeby promocji krążka Bad Animals. Jednak podobnie, jak przy okazji Around the World (La La La La La), piosenka pierwotnie stworzona została dla duetu I-Ten oraz na ich album Taking a Cold LookHeart opublikowało nową wersję 16 maja 1987 roku.

Kanadyjskie oraz amerykańskie listy przebojów umieściły singel na pierwszym miejscu swoich rankingów najlepszych przebojów, Irlandia, Luksemburg i Wielka Brytania uplasowały go na trzecim, Szwajcaria – na 4., a Norwegia – na 5. Utwór znalazł się też w pierwszej dziesiątce m.in. w Australii, Holandii, Niemczech i Francji. Na billboardowym podsumowaniu 1987 roku Alone znalazło się na wysokim, drugim miejscu (tuż za Walk Like an Egyptian The Bangles). Kanadyjskie radio przyznało mu w podobnym zestawieniu 11. miejsce, szwajcarskie – 18., brytyjskie – 34., australijskie – 37., holenderskie – 52., a belgijskie – 59. O przeboju znów stało się głośno w 2009 roku, kiedy to aż trzy notowania końcoworoczne umieściły singel na swojej liście: amerykański Billboard na 44. miejscu, kanadyjska rozgłośnia – na 69., a brytyjska – na 199. Ta ostatnia rok później przyznała piosence 170., a w 2012 – 94.

Utwór został nagrany w 2007 roku w nowej wersji przez Céline Dion, która umieściła go na swoim albumie Taking ChancesPrzebój nie spotkał się z większym zainteresowaniem, trafiając na 24. miejsce w Stanach Zjednoczonych, 57. w Kanadzie i 85. w Wielkiej Brytanii. W 2008 roku pojawił się trochę wyżej, zdobywając 7. miejsce na Canadian Adult Contemporary Chart oraz 52. w Szwecji. 

Poza HeartCéline Dion, swoje aranżacje piosenki Alone nagrali m.in.: Mellisa O’Neil, Becca, Alyssa Reid, Warmen, Anne Curtis, Il Divo oraz Kim Sozzi.

Tags
Show More


Sergiusz Królak

20-letni tancerz, dziennikarz muzyczny od zawsze zafascynowany muzyką. Interesuje się szeroko pojętą muzyką - od popu, soulu, R&B, aż po jazz. Nie zamyka się w jednym gatunku, pragnie ciągle się rozwijać.

Related Articles

One Comment

  1. „Alone” grupy Heart ma swoją romantyczną dynamikę, świetny kawałek. Jednak, czy można mówić, że o utworze zrobiło się głośno ponownie w 2009 roku, bo zajął w jakimś zestawieniu wszechczasów odległe miejsce? To chyba pewna nadinterpretacja. ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.