Dział PublicystykaRetro Rewind

Retro Rewind #7: O-Zone, Baccara, TLCMija drugi tydzień lipca, dzisiaj już dziewiąty dzień miesiąca. Dzisiejszym mnożnikiem jest zatem cyfra dziewięć –  poznamy najlepsze utwory sprzed 9, 18 i 36 lat. Do jakich utworów najchętniej tańczyli bywalcy dyskotek, który wykonawca najczęściej pojawiał się na szczytach list przebojów?

2004, Dziewięć lat temu w Europie

O-Zone – Dragonstea Din Tei

Vrei să pleci dar nu mă, nu mă iei, Nu mă, nu mă iei, nu mă, nu mă, nu mă iei . Dziewięć lat temu te słowa nucili dosłownie wszyscy – małe dzieci, uczniowie, studenci, dorośli oraz emeryci. Największy przebój mołdawskiej grupy O-Zone był hitem wakacji w 2004 roku, bez niego nie odbyła się żadna parapetówka ani karaoke. Utwór podbił europejskiej listy przebojów: trafił na sam szczyt w Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Norwegii, Rumunii oraz Szwajcarii, w Finlandii dotarł do drugiego miejsca, a w Szwecji i Wielkiej Brytanii – do trzeciego. Okazał się też najlepszy w austriackim, belgijskim, francuskim, holenderskim, niemieckim i szwajcarskim podsumowaniu roku. W niemieckim notowaniu z okazji końca dekady zajął wysokie trzecie miejsce.

Sukces na listach przebojów odzwierciedliły świetne wyniki sprzedaży singla oraz kilka certyfikatów – status złotej płyty w Belgii, Danii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych, platyna w Austrii, Holandii i Szwajcarii, podwójny platynowy krążek w Niemczech. We Francji sprzedał się w ponad milionowym nakładzie, dzięki czemu otrzymał diamentowe wyróżnienie.

Dragonstea Din Tei doczekał się równie popularnego na listach przebojów coveru. Rumuńska piosenkarka Haiducii trafiła na pierwsze miejsca austriackiego, szwedzkiego i włoskiego zestawienia najlepszych singli, a we Francji sprzedała prawie 200 tysięcy sztuk singla.

1995, Osiemnaście lat temu w Stanach Zjednoczonych

TLC – Waterfalls

Amerykański girlsband TLC wydał w 1995 roku jeden ze swoich największych przebojów – Waterfalls. Soulowo-hiphopowa piosenka z elementami R&B promująca album CrazySexyCool podbiła listy przebojów w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii, była wysoko notowana w Norwegii, Austrii, Australii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Holandii i w Niemczech. Pod koniec roku trafiła na drugie miejsce billboardowego podsumowania roku (lepszy okazał się jedynie utwór Gangsta’s Paradise Coolio), pozycję wyżej od innego hitu TLC  Creep. W 1999 roku pojawił się na 19. miejscu amerykańskiego podsumowania dekady.

Milion sprzedanych kopii w USA zapewniły singlowi platynę. W Niemczech i Wielkiej Brytanii odnotowano po ponad 200 tysięcy kupionych egzemplarzy, dzięki czemu utwór zdobył dodatkowe dwa certyfikaty: złotej i srebrnej płyty.

1977, Dwadzieścia siedem lat temu w Australii

Baccara – Yes Sir, I Can Boogie

Niekwestionowany hit Baccary oraz największy przebój 1977 roku. Yes Sir, I Can Boogie promował debiutancki album hiszpańskiego duetu María Mendiola – Mayte Mateos. Dyskotekowa piosenka szybko trafiła w obieg i na europejskie listy przebojów. Znalazła się na pierwszym miejscu notowania w Holandii, Irlandii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, na drugim w Austrii oraz na 33. w Nowej Zelandii. Doczekał się ponad piętnastu coverów, w tym polskiego: piosenkarka Karo nagrała Słodki Taniec pod podkład Yes Sir, I Can Boogie. Swoją wersję wykonała również m.in. izraelska piosenkarka Dana International (zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji z 1998 roku), Brotherhood of Man (laureaci 21. Konkursu Piosenki Eurowizji), brytyjska wokalistka Sophie Ellis-Bextor czy duet Goldfrapp.

Tags
Show More


Sergiusz Królak

20-letni tancerz, dziennikarz muzyczny od zawsze zafascynowany muzyką. Interesuje się szeroko pojętą muzyką - od popu, soulu, R&B, aż po jazz. Nie zamyka się w jednym gatunku, pragnie ciągle się rozwijać.

Related Articles

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.