Dział PublicystykaRetro Rewind

Retro Rewind #5: Christina Aguilera & Friends, Bryan Adams, RihannaCzerwiec to szósty miesiąc w roku. Dzisiaj mnożnik będzie zatem razy sześć – numer jeden sprzed sześciu laty, sprzed dwunastu i osiemnastu. Jesteście ciekawi, co wtedy królowało na listach przebojów?

Sześć lat temu w Stanach Zjednoczonych

Rihanna – Umbrella

Pierwszy, tak naprawdę wielki przebój słynnej dzisiaj barbadoski. Parasolkę stworzył Jay-Z oraz Christopher „Tricky” Stewart. Utwór ujrzał światło dziennie 29 marca w Stanach Zjednoczonych. W maju podbił Europę. Kawałek zwiastował jeden z największych albumów Rihanny – Good Girl Gone Bad. Początkowo nagranie utworu zaproponowano Mary J. Blige, Britney Spears czy Akonowi – wszyscy oni jednak odrzucili tę propozycję. Utwór oprócz olbrzymiego sukcesu komercyjnego, przyniósł pierwszą nagrodę Grammy dla artystki (Best Rap/Sung Collaboration). Była również nominowana w kategoriach Song of the Year i Record of the Year (w obu przypadkach przegrała z Rehab Amy Winehouse).

Utwór był numerem jeden w Australii, Austrii, Belgii, Kanadzie, Danii, Niemczech, Węgrzech, Irlandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Południowej Afryce, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W podsumowaniu rocznym Billboard Year-End Charts zajął miejsce drugie a w podsumowaniu dekady Decade-End Charts – miejsce 57. Kawałek spędził dziesięć tygodni na szczycie brytyjskiej listy, co na rok 2007 nie zdarzyło się od 13 lat, natomiast nie zostało przebite ponownie do dnia dzisiejszego.

Klątwa Rihanny

Gdy w Wielkiej Brytanii utwór dotarł na szczyt najpopularniejszych singli w kraju, pogoda spłatała psikusa i dosłownie „zalała” Wyspy olbrzymimi opadami deszczu. Podobna sytuacja zdarzyła się w Nowej Zelandii oraz Rumunii. Kraje do owej chwili były nękane suszami, a gdy wydany tam Umbrellę, która później dotarła na szczyt zestawienia – w krajach zaczęło padać.

Dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych

Christina Aguilera, Mya, P!nk, Lil Kim feat. Missy Elliot Lady Marmalade

W 2001 roku Christina Aguilera, Lil Kim, Mya oraz P!nk nagrały cover utworu Patti LaBelle, Lady Marmalade. Dołączyła do nich również Missy Elliott. Tekst został lekko zmodyfikowany by pasował z Orealańskich klubów nocnych do paryskiego Moulin Rouge. Jest to jeden z nielicznych utworów, który dwukrotnie zdobył szczyt Billboard Hot 100 śpiewany jednak przez różnych artystów. Kawałek spędził na szczycie tej listy pięć tygodni. Był to czwarty numer jeden dla Aguilery oraz pierwsze dla Lil Kim Mya’i i P!nk. Wygrał on również Grammy w kategorii Best Pop Collaboration with Vocals.

Osiemnaście lat temu w Australii, Wielkiej Brytanii, USA

Bryan AdamsHave You Ever Really Loved A Woman?

Have You Ever Really Loved a Woman? to utwór Bryana Adamsa napisany specjalnie na potrzeby filmu Don Juan DeMarco. Został również zawarty na albumie Adamsa – 18 Till I Die. Wydany został w kwietniu 1995 roku, jednak dopiero w czerwcu podbił australijską listę przebojów. Numerem jeden był również w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych czy na Europejskiej liście Eurochart Hot 100.

Tags
Show More


Łukasz Mantiuk

Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Related Articles

18 Comments

 1. Umbrela to chyba pierwszy tak wielki hit Rihanny, bynajmniej utwór z nią kojarzony :) „Lady Marmelade” bardzo mi się podoba :) Nie dziwi fakt spdzenia 5-ciu tygodni na szczycie Hot 100 :) Brawo również za Grammy :)

  1. Rihanna już raczej do tych czasów niepowróci :/ Szkoda bo wtedy tworzyła na prawdę dobrą muzykę. Teraz stawia na ilość a nie na jakość :/

   1. Coś się z nią porobiło, a zaczęło się od Rated R. Loud kocham nad życie, uważam, że to jej najlepszy krążek. Rihanna powinna wiedzieć, że w 1 rok nie stworzysz dobrego krążka…

    1. Loud miał w sobie to co przyciągało. Dobre kawałki, które pasowały do Rihanny :) Pewnie wie ale z drugiej strony jakby co roku niewydawała albumu tylko tak jak standardowo 2-3 lata to ludziom mogłaby się znudzić i ludzie o niej by zapomnieli.

     1. Lady Gaga, Katy Perry, Eminem, Britney tak robią i się nie nudzą. Ale trzeba przyznać, że to bardzo kolorowe postaci, a Rihanna pomimo tego, że ją lubię, jest nijaka… niestety

     2. Rihanna widocznie tego nie może zrozumieć :/ Już po Loud Rihanna po prostu zrobiła się nudna :/ Jak nie słyszysz nowych kawałków od danej gwiazdy to słuchasz jej nowego materiału, jak się podoba kupujesz płytę :) U Riri jest tak, że co płyta to wszystko wydaje mi się być takie podobne :/

     3. „Brilliant
      Resilient
      Fan mail from 27 millions
      And I want it all
      It’s gonna take more than that
      Hope that ain’t all you got
      I need it all
      The money
      The fame
      The cars
      The clothes”
      „Hard” by Rihanna . Już wiemy czego Rihanna pragnie w życiu. :D

     4. już wszystko ma :P Jej piosenka? nawet nie słyszałem :) Może na prawdę śpiewa o tym czego chce (w sensie w odniesiueniu do Niej samej) :/

     5. Tak, jej. Dość popularna piosenka, top 10 w USA :) Rihanna nie prezentuje w swoich utworach jakichkolwiek wartości i znając życie, to dla niej jest najważniejsze :)

     6. Nie bójcie sie, nie zapomnieli by. w końcu codziennie widzimy jej cycki dupe itp na facebooku, twitterze, instagramie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.