Dział PublicystykaRetro Rewind

Retro Rewind #4: Evanescence, Irene Cara, The PoliceTak jak obiecaliśmy, tak i jest. Rubryka Retro Rewind wraca. Tym razem – zawsze we wtorki, jednak wczoraj lekko mi nie wyszło i wtorkowa edycja jest w środę. Ale kolejna już na pewno we wtorek. Dziś przeniesiemy się o dziesięć lat wstecz do Stanów Zjednoczonych, a później o 20 lat do Stanów i Wielkiej Brytanii. Czekają nas same hity. :-)

10 lat temu – 2003 – Wielka Brytania, Włochy, Belgia, Australia

Evanescence – Bring Me to Life

Bring Me to Life to debiutancki singiel zespół Evanescence i jednocześnie ich największy przebój. Kawałek został napisany przez Amy Lee, Bena Moody’ego i Davida Hodgesa. Producentem został Dave Fortman. Kawałek został wydany 22 kwietnia 2003 roku i szybko zyskał popularność na całym świecie. Gościnnie w kawałku udziela się Paul McCoy z zespołu 12 Stones. Utwór zwiastował debiutancki album Evanescence – Fallen. Został użyty również w soundtracku do filmu Daredevil. Teledysk został wyreżyserowany przez Philippa Stolzla.

Piosenka wygrała Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance, była również nominowana w kategorii Best Rock Song.

W ponad piętnastu krajach utwór dotarł do TOP 10 tamtejszych zestawień najpopularniejszych utworów. W Australii spędził sześć tygodni na szczycie australijskiego zestawienia, a w Wielkiej Brytanii najpierw cztery, a po trzech tygodniach przerwy powrócił na szczyt na kolejne trzy tygodnie. W Australii przyznano mu podwójną platynę, a Wielkiej Brytanii pojedynczą. Kawałek cieszył się również sporą popularnością w Polsce.

Do dnia dzisiejszego jest to najbardziej znany utwór zespołu. Odniósł również największy sukces komercyjny, jak i wśród krytyki.

20 lat temu – 1993 – Stany Zjednoczone i większa część świata

Irene Cara – Flashdance… What a Feeling

Pierwsza, oryginalna i jedna z najlepszych wersji kawałka What a Feeling – a w oryginalnym tytule Flashdance… What a Feeling pochodzi od Irene Cara. Artystka nagrała utwór na swój własny album – What a Feelin’ – jak również na soundtrack do filmu Flashdance. Za muzykę odpowiada Giorgie Moroder, a za tekst Keith Forsey i Irene Cara.

Utwór był jednym z największych przebojów na całym świecie w 1983 roku. Dotarł na szczyt zestawień w: Australii, Kanadzie, Włoszech, Japonii, Nowej Zelandii, Norwegii, Hiszpani, Szwecji, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii dobił do miejsca drugiego.

W Stanach Zjednoczonych – prócz zdobycia Billboardu – był to jedyny utwór, któremu w 1983 roku udało się uzyskać status platyny (milion kopii). Cara wygrała Grammy w kategorii Best Pop Vocal Performance, Female (była nominowana również do Record Of the Year), Oscara za Piosenkę do filmu oraz Złotego Globa w tej samej kategorii.

Powstała niezliczona wersja coverów tego kawałka. Celine Dion wykonywała go na żywo podczas swojego koncertu Celine Dion en concert. Cara wraz z DJ Bobo nagrała nową wersję – What A Feeling – która podbiła Europę i stała się najpopularniejszym utworem DJ-a Bobo. Swoje wersje stworzyli również Sean Kingston, Natalia Oreiro, Kimberley Walsh i Nicola Robert z brytyjskiego duetu Girls Aloud. Piosenka pojawiła się również w trzecim sezonie serialu Glee.

20 lat temu – 1993 – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania

The Police – Every Breath You Take

Przebój napisany przez Stinga i Andiego SummeraEvery Breath You Take – to z powodzeniem jeden z największych przebojów The Police, jak i w późniejszej karierze Stinga. Kawałek spędził cztery tygodnie na szczycie listy brytyjskiej i aż osiem na liście amerykańskiej – Billboard Hot 100. Piosenka zdobyła Nagrodę Grammy w kategorii Song of the Year za rok 1984, jak również kolejną w kategorii Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocals. W 2004 utwór został sklasyfikowany na 84. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Utwór pochodzi z piątego i ostatniego albumu The Police – Synchronicity. Podczas trasy koncertowej w 2007 roku The Police Reunion Tour kawałek był wykonywany jako jeden z finalnych, co tylko potwierdza stwierdzenie, że jest to największy hit The Police.

Tags
Show More


Łukasz Mantiuk

Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Related Articles

One Comment

  1. Uwielbiam ten dział! ^^

    What A Feeling i Every Take You Breathe też lubię bardzo słuchać. Piosenki Evanescence już nie koniecznie :p

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.