Dział PublicystykaRetro Rewind

Retro Rewind #3: Celine Dion, Kylie Minogue, UsherDzisiaj zamiast cofać się o pełne dziesiątki wrócimy do przebojów, które rządziły 5, 15 i 25 lat temu. A są to największy przebój Celine Dion, który podbił cały świat; słodka piosenka Kylie Minogue oraz przebój Ushera.

1998 – Europa – Celine Dion, My Heart Will Go On

Utwór napisany przez Jamesa Hornera, tekst Wilal Jenningsa oraz produkcja Sama Franglena, Jamesa Hornera i Waltera Afanaseiffa to jeden z największych hitów Celine Dion. Była to piosenka przewodnia filmu Titanic. Dokładnie 15 lat temu podbijała listy przebojów w całej Europie.

Praktycznie wszędzie, gdzie została wydana dotarła do miejsca pierwszego – Austria, Belgia, Kanada, Dania, Holandia, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Norwegia, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Japonia i w końcu dwa tygodnie na szczycie Billboard Hot 100.

Na całym świecie utwór sprzedał się w ilości przekraczającej 15 milionów kopii, co czyni go jednym z najlepszych singli w całej historii muzyki. Kawałek wygrał Oscara w kategorii Najlepszy utwór, jak również Złotego Globa. Na Grammy utwór otrzymał 4 statuetki w tym Record of the Year i Song of the Year.

Największy sprzedażowy sukces kawałek osiągnął w Niemczech – tam pokrył się poczwórną platyną. Potrójną w Belgii, podwójną w Australii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W wielki krajach w podsumowaniach roku 1998 był na miejscu pierwszym, w Stanach na miejscu 13.

Jest to największy i najważniejszy utwór w karierze Celine Dion. Artystka umieszczała go na wszystkich kolejnych składankach ze swoimi największymi hitami, jak również wykonywała go na każdej trasie koncertowej.

1988 – Wielka Brytania – Kylie Minogue, I Should Be So Lucky

Utwór I Should Be So Lucky to singiel z debiutanckiego krążka Kylie Minogue zatytułowanego po prostu Kylie. Jest to pierwszy, międzynarodowy przebój Kylie, który dotarł do miejsca pierwszego m.in. w Australii, Wielkiej Brytanii (właśnie w marcu), Japonii, Niemczech czy do pierwszej 30. na Billboard Hot 100.

Kawałek został wydany 29 grudnia 1987 roku, co oznacza, że popularność zaczął zdobywać dopiero w 1988 roku. W rodzinnym kraju Kylie, Australii, spędził sześć tygodni na szczycie tamtejszej listy przebojów. W Wielkiej Brytanii, właśnie w marcu 1988 roku, czyli 25 lat temu, spędził 5 tygodni na szczycie notowania UK Singles Chart. Był to jeden z najlepiej sprzedających się singli roku 1988 w Wielkiej Brytanii.

2008 – Stany Zjednoczone – Usher feat. Young Jeezy, Love in This Club

Pięć lat temu Usher wydał pierwszy singiel ze swojego krążka Here I Stand zatytułowany Love In This Club. Utwór od razu dotarł na szczyt Billboard Hot 100. Spędził tam trzy tygodnie, po czym został usunięty ze szczytu przez Bleeding Love Leony Lewis. W zestawieniu końcowym roku 2008 uplasował się na miejscu 8.

Kawałek został napisany przez Ushera, Young Jeezy’ego i Polow da Dona, który odpowiada również za produkcję kawałka. W kwietniu 2008 roku pojawiła się kontynuacja utworu – Love In This Club Part II, w której udział wzięli Lil Wayne i Beyonce.

Tags
Show More


Łukasz Mantiuk

Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Related Articles

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.