Dział PublicystykaRetro Rewind

Retro Rewind #2: Bonnie Tyler, Roberta Flack, Christina AguileraDzisiaj drugie tekst z serii Retro Rewind. Znów cofniemy się w czasie – do roku 2003, kiedy to sukces święciła Christina Aguilera, 20 lat temu kiedy to królowała Bonnie Tyler oraz 30 lat temu, kiedy wielki przebój wylansowała Roberta Flack.

Retro Rewind

Co święciło tryumfy dziesięć lat temu, co dwadzieścia, trzydzieści? Co dokładnie X lat temu od dnia dzisiejszego było numerem jeden w danym kraju? O tym właśnie jest rubryka Retro Rewind. W każdy piątek, trzy podróże w czasie.

Marzec 2003, Wielka Brytania – Christina AguileraBeautiful

Przebój Christiny Aguilery w marcu 2003 roku święcił największe sukcesy w Europie, na początku marca znajdował się na miejscu pierwszym w Wielkiej Brytanii. Singiel został napisany i wyprodukowany przez Lindę Perry.

Oprócz tego, utwór dotarł do miejsca pierwszego w Australii, Kandzie, Irlandii, Nowej Zelandii i właśnie w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych na Billboard Hot 100 utwór dotarł do miejsca 2 (zablokowany został przez In da Club 50 Centa, które właśnie 8 marca rozpoczęło swój 9-tygodniowe przebywanie na miejscu 1. tego zestawienia).

Kawałek stał się wielkim przebojem na całym świecie i stał się najbardziej rozpoznawalnym utworem artystki.  Przyniósł Aguilerze nagrodę Grammy w kategorii Best Female Pop Vocal Performance. Była nominowana również w kategorii Song of the Year. W zestawieniu najlepszych utworów dekady magazynu Rolling Stone był na miejscu 52., a w notowaniu VH1 na miejscu 18. W 2012 roku magazyn The Examiner nazwał BeautifulThe Greatest Pop Song”.

Utwór stał się hymnem środowisk LGBT.  W 2008 roku w składance swoich największych przebojów Keeps Gettin’ Better – A Decade of Hits, artysta umieściła nowoczesną, elektroniczną wersję tego przeboju zatytułowaną You Are What You Are (Beautiful).

Marzec 1973, Stany Zjednoczone – Roberta FlackKilling Me Softly With His Song

W 1973 roku, w marcu, numerem jeden w Stanach Zjednoczonych był przebój Killing Me Softly With His Song. Utwór został skomponowany przez Charlesa Foxa i napisany przez Normana Gimbela.

Tytuł, oczywiście, uderzył mnie w twarz. Natychmiast wyciągnęłam papier do szkicowania, stworzyłam co nie co, zagrałam utwór osiem, dziesięć razy melodię, która usłyszałam… Kiedy coś uzyskałam, od razu zadzwoniłam do Quincy’ego i kazałam mu zapoznać się z Charlesem Foxem. Dwa dni później miałam już muzykę.

Tak w 1972 roku o powstawaniu tego utworu mówiła Roberta Flack. W 1973 roku utwór spędził pięć tygodni (nie pod rząd) na szczycie Billboard Hot 100, dotarł również do pierwsza mniejszego w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Kawałek uzyskał trzy nagrody Grammy w tym najważniejsze – Song of the Year i Record of the Year (dodatkowo Best Pop Vocal Performance by a Female Performer). Co ciekawe, rok wcześniej Roberta Flack również wygrała w tych dwóch kategoriach – za kawałek The First Time Ever I Saw Your Face.

W 1999 roku utwór został wprowadzony do Grammy Hall of Fame, Rolling Stone umieścił kawałek na miejscu 360. 500 Najlepszych Utworów Ogółem. Billboard w takim samym zestawieniu umieścił utwór na miejscu 82.

W 1995 roku po raz kolejny utwór stał się przebojem – i to nawet jeszcze większym – a to za sprawą coveru Fuuges.

Marzec 1983, Wielka Brytania – Bonnie TylerTotal Eclipse of the Heart

W marcu 1983 roku Total Eclipse of the Heart stał się numerem jeden w Wielkiej Brytanii. Do Stanów Zjednoczonych dotarł dopiero latem, gdzie również stał się numerem jeden. Kawałek został napisany i wyprodukowany przez Jima Steinmana. Tyler umieściła utwór na swoim piątym studyjnym albumie, Faster Than the Speed of Night.

Kawałek jest pierwszym i do dnia dzisiejszego jednym numerem walijskiego artysty, który dotarł do pierwszego miejsca Billboard Hot 100. W podsumowaniu 1983 roku, kawałek w Stanach Zjednoczonych był na miejscu 6. Kawałek platyną pokrył się w Kanadzie, Francji i  Stanach Zjednoczonych (2 mln sprzedanych kopii!), a złotem we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

W 2003 roku powstała francusko-angielska wersja zatytułowana Si demain… (Turn Around), gdzie do Bonnie Tyler dołączyła francuska artystka, Kareen Antonn. Ta wersja dotarła do miejsca pierwszego we Francji, Belgii i w Polsce.

Tags
Show More


Łukasz Mantiuk

Wydawca i redaktor naczelny All About Music, na stałe (i z miłości) osiedlony w najpiękniejszym mieście Polski, Gdańsku. Miłośnik mainstremu oraz wszystkiego, co niemainstremowe. Lubi proste rzeczy i eksperymentalne, ciekawe i nudne, nowe i stare. Beyoncé i Marylę Rodowicz, Years & Years ale i Evanescence. Popowo i rockowo, soulowo i elektronicznie.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.