Dział PublicystykaRetro Rewind

Retro Rewind #12: 4 Non Blondes, Fergie, Olivia Newton-JohnDwunaste wydanie Retro Rewind przed nami. Dzisiaj przyjrzymy się przebojom, które królowały w Stanach Zjednoczonych 6 i 23 lata oraz w Europie w 1993 roku.

 2006. SZEŚĆ LAT TEMU W STANACH ZJEDNOCZONYCH

Fergie – London Bridge

18 lutego 2006 roku wokalistka grupy The Black Eyed Peas — Fergie — wydała swój pierwszy singel na debiutancką solową płytę (The Dutchess) — London Bridge. Dance’owo—hip-hopowa piosenka została napisana przez wokalistkę oraz Seana GarrettaMike’a Hartnetta Jamala Jonesa, który zajął się również produkcją. Utwór podbił nowozelandzkie i amerykańskie listy przebojów, w Norwegii zajął 2. miejsce, w Australii, Austrii, Danii i w Niemczech — 3. We Włoszech, Szwajcarii, Czechach i innych europejskich krajach uplasował się w Top 30 krajowych notowań.

Chociaż trafił na sam szczyt amerykańskiego Billboardu, nie doczekał się tam ani jednego certyfikatu od wytwórni fonograficznych. Teledysk do singla wyreżyserował Marc Webb.

 1993. DWADZIEŚCIA LAT TEMU W EUROPIE

4 Non Blondes – What’s Up?

Największy przebój amerykańskiego zespołu muzycznego z Kalifornii, 4 Non Blondes, pt. What’s Up? został wydany 23 czerwca 1993 roku jako drugi singel promujący debiutancki album grupy — Bigger, Better, Faster, More!. Alternatywno-rockowy utwór napisała wokalistka zespołu Linda Perry, producentem został David Tickle. Na B-side singla znalazła się inna wersja piosenki, zagrana na pianinie.

What’s Up? stała się hitem w wielu krajach Europy, m.in.: w Austrii, Belgii, Niemczech, Irlandii, Szwajcarii, Szwecji i Holandii, w europejskim notowaniu Eurochart Hot 100 również nie miała sobie równych. W notowaniach australijskich, włoskich i nowozelandzkich dotarła do drugiego miejsca, we Francji — do 3., w Ameryce — do. 14, natomiast w Kanadzie — do 33.

Podsumowanie roku 1993 roku przyniosło utworowi pierwsze miejsce w Austrii i Holandii, w Szwajcarii umieszczono go na 5. pozycji, w Australii — na 7., a amerykański Billboard dał mu 50. miejsce w swoim końcoworocznym notowaniu. Największą ilość sprzedanych egzemplarzy odnotowano w Niemczech — ponad milion sztuk oraz status podwójnej platyny. Duże zainteresowanie na singel znalazło się też w Wielkiej Brytanii, gdzie za 250 tysięcy sprzedanych kopii What’s Up? otrzymało certyfikat srebrnej płyty. W Szwecji pokrył się złotem, a w Austrii i Holandii — platyną.

1980. TRZYDZIEŚCI TRZY LATA TEMU W STANACH ZJEDNOCZONYCH

Olivia Newton-John – Magic

Brytyjska piosenkarka, gwiazda filmowej adaptacji musicalu Grease, reprezentantka Wielkiej Brytanii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w 1974 roku (w roku, kiedy laur zwycięstwa trafił do szwedzkiej grupy ABBA) — Olivia Newton-John w 1980 roku nagrała utwór na ścieżkę dźwiękową filmu Xanadu. Do sprzedaży trafiła 23 maja, napisał i wyprodukował go John Farrar. 

Listy przebojów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych uhonorowały singel pierwszym miejscem, w Australii i Nowej Zelandii piosenka dotarła do 4. miejsca, w Szwecji — do 12., w Austrii — do 20., w Wielkiej Brytanii — do 32., w Niemczech — do 36., a w Japonii — do 43. Billboard uwzględnił utwór w swoim podsumowaniu 1980 roku, plasując go na wysokim, trzecim miejscu.

W 2011 roku wydany został electro-popowy remix piosenki — Magic DJ Dana Murphy’ego i Steve’a Peacha. Premiera remiksu odbyła się podczas jednego z odcinków australijskiej wersji programu Taniec z gwiazdami — Dancing with the Stars. Właśnie tam dotarła do 10. pozycji na krajowej liście przebojów.

Poza remiksem, powstało kilka coverów singla. Swoje nowe aranżacje nagrali m.in.: Stimulator i Sanna Nielsen. Utwór zaśpiewano również w ostatnim odcinków pierwszego sezonu serialu Glee pt.  Journey to Regionals.

Tags
Show More


Sergiusz Królak

20-letni tancerz, dziennikarz muzyczny od zawsze zafascynowany muzyką. Interesuje się szeroko pojętą muzyką - od popu, soulu, R&B, aż po jazz. Nie zamyka się w jednym gatunku, pragnie ciągle się rozwijać.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.