Dział PublicystykaRegałowe abecadło

Regałowe abecadło: R jak Raggafaya, Ras Luta, Rita Marley, Rootz UndergroundWłaśnie przygotowuję się do wyjazdu na studia. Podczas pakowania towarzyszy mi, rzecz jasna, reggae. Posłuchajcie dzisiejszych wykonawców na literę R.

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że musisz być fanem słonecznej muzyki reggae lub dopiero chcesz ją poznać. Rozłóż się wygodnie w fotelu i oddaj się magii muzyki, która przeniesie Cię wprost na jamajską plażę, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce i gdzie radość paruje z każdej głowy…

R jak Raggafaya, Ras Luta, Rita Marley, Rootz Underground

Dzisiejsi muzycy zostali zestwieni na zasadzie fifty/fifty – po dwie osobowości z Polski i dwie z Jamajki. Zaczynamy więc tradycyjnie od Polaków. Zespół Raggafaya popularność zdobył dzięki udziałowi w show Must Be The Music – Tylko Muzyka. Grupa powstała w 2004 roku w Koszalinie. Tworzy ją sześciu zwariowanych muzyków, bawiących się tym, co robią. Muzyka Raggafaya to mieszanka hip hopu i reggae. Ostatnim long playem zespołu jest Mixturrra z 2012 roku.

Ras Luta znany jest z występów w jednym z czołowych polskich sound systemów – EastWest Rockers. Urodził się, jako Adam Tersa, w 1982 roku w Kartuzach. Jego specjalnością jest modern roots i dancehall. Współpracował z Hemp Gru, Juniorem Stressem, Habakukiem i wieloma innymi przedstawicielami polskiego rapu i reggae. Wraz z EastWest Rockers nagrał trzy krążki, zaś solo dwie, z czego ostatnią jest Uratuj siebie, wydana w tym roku.

Rita Marley jest wdową po Bobie Marley’u. Urodziła się w 1946 roku. Była członkinią tria The Soulettes, a później I Trees. Rita napisała wiele piosenek, które nagrał Marley. Po jego śmierci nagrała samodzielnie kilka albumów, które odniosły sukces w Wielkiej Brytanii, zajmowała się również  spuścizną po mężu.

Rootz Underground to jamajski zespół, założony w roku 2000. Gra głównie reggae, ale w jego muzyce można odnaleźć elementy rocka, hip hopu, dubu, a nawet jazzu. Dużą popularność zespołowi przysporzyły bardzo energetyczne koncerty oraz zaangażowane teksty piosenek. Polskę grupa odwiedziła kilkakrotnie, na festiwalach w Ostródzie i Płocku, oraz w ramach własnej trasy koncertowej.

Tags
Show More


Oliwia Kujawa

Studentka pierwszego roku socjologii kultury na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Swoją przyszłość wiąże ze wszelkimi działaniami uspołeczniającymi kulturę oraz dziennikarstwem. Słucha wszystkiego, co ma ciekawy przekaz i nałogowo poszukuje zniewalających dźwięków.

Related Articles

2 Comments

  1. Bardzo fajny zbiór rasowych, chilloutowych kawałków – całkiem zdążyłem zapomnieć o zespole Raggafaya, a na MBTM wyskoczyli z fajnym kawałkiem, więc dzięki za przypomnienie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.